Co zrobić jak PZU odmówiło wypłaty odszkodowania?

Odmowa wypłaty odszkodowania PZU
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Wydana decyzja odmowna ubezpieczyciela nie zamyka poszkodowanemu możliwości dalszego działania w sprawie, a tym samym dalszego dochodzenia świadczeń odszkodowawczych. Co zrobić jak PZU odmówiło wypłaty odszkodowania? W przypadku otrzymania przez poszkodowanego takiej decyzji, w pierwszej kolejności powinien on wnikliwie zapoznać się z jej treścią i zawartym w niej uzasadnieniem.

Odmowa wypłaty odszkodowania PZU - co robić?

Decyzja z odmową wypłaty odszkodowania powinna składać sięz dwóch części tj. tzw. uzasadnienia faktycznego, w którym PZU wskazuje rzeczywiste, faktyczne powody odmowy wypłaty odszkodowania zaistniałe w konkretnym przypadku, oraz uzasadnienia prawnego. W przypadku gdy odmowa PZU podyktowana jest brakiem jakichś dokumentów wówczas należy je niezwłocznie uzupełnić i  wezwać ubezpieczyciela do zajęcia stanowiska.

Diametralnie odmiennie sytuacja rysuje się w sytuacji gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania mimo, że jest w posiadaniu dokumentacji niezbędnej do weryfikacji stanu faktycznego oraz zajęcia stanowiska w sprawie.

odwołanie odszkodowanie

Odwołanie czy reklamacja? Jak się odwołać do ubezpieczyciela?

Jak się odwołać od decyzji PZU? Należy sporządzić odwołanie czyli tzw. reklamację. W odwołaniu  należy odnieść się do argumentów ubezpieczyciela wskazanych w uzasadnieniu odmowy wypłaty odszkodowania, przywołać własne, załączając do przedmiotowego pisma dokumentację na ich poparcie. Odwołać można się na kilka sposobów. Odwołanie możesz wysłać:

  • elektronicznie na adres e-mail: (at)kontakt(dot)pzu.pl,
  • wypełniając formularz kontaktowy na stronie PZU S.A.
  • drogą pocztową,
  • telefonicznie.

 

PAMIĘTAJ! Na odwołanie się od decyzji zakładu ubezpieczeń masz 3 lata liczone od daty ostatniej decyzji ubezpieczyciela.

Co powinno zawierać odwołanie od decyzji PZU ?

Aby odwołanie mogło zostać rozpatrzone przez zakład ubezpieczeń, ważne jest podanie danych, które umożliwią jego analizę.

  • numer szkody,
  • imię naziwsko,
  • adres do korespondencji,
  • adres e-mail,
  • telefon kontaktowy,
  • opis zdarzenia.

Ile czasu ma PZU na odpowiedź?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami tj. art. 6 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i rzeczniku Finansowym (Dz.U. 2015 poz. 1348) na rozpatrzenie skierowanego pisma reklamacyjnego zakład ubezpieczeń a w tym przypadku PZU S.A. ma 30 dni liczonych od dnia jego otrzymania.

Wyjątki od reguły - ważne

Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy nie otrzymasz odpowiedzi od ubezpieczyciela w czasie 30 dni. Jednym z powodów, może być stopień skomplikowania Twojej sprawy. W takiej sytuacji PZU S.A. lub inny zakład ubezpieczeń musi poinformować pisemnie o tym fakcie. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma wtedy wówczas łącznie 60 dni na wydanie decyzji.

Jeżeli po 30 dniach od złożenia odwołania nie otrzymasz żadnej odpowiedzi od ubezpieczyciela, może się to równać z tym, że twoje roszczenia zostaną zaakceptowane i muszą zostać spełnione.

Ponowna odmowa wypłaty odszkodowania PZU

Ponowna odmowa wypłaty odszkodowania PZU wydana w odpowiedzi na wniesione pismo odwoławcze poszkodowanego również definitywnie nie kończy postępowania pozostawiając dalsze możliwości do działania w postaci:

  • kolejnych pism reklamacyjnych, w których należy podjąć dalszą polemikę z PZU w zakresie kwestii spornych. Warto wiedzieć, że w praktyce jej skuteczność bez poparcia nowymi dotychczas nieznanymi argumentami oraz dowodami jest wątpliwa.
  • Skierowania sprawy na mediacje prowadzone przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego. Warto jednak wiedzieć, że warunkiem ich wszczęcia jest wyrażenie zgody przez obie strony sporu.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Narzędziem ostatecznym w opisanej sytuacji, niezależnym od dobrej lub złej woli PZU pozostaje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.  Pamiętajmy jednak, że wiąże się ona z koniecznością poniesienia kosztów procesu przez stronę powodową oraz  stawiennictwem na rozprawach lub/oraz badaniach biegłych sądowych. Spór sądowy ma charakter długotrwały, gdyż może ciągnąć się miesiącami, a w sprawach o skomplikowanym stanie faktycznym lub prawnym nawet latami, zaś jego przegranie wiążę się z obowiązkiem zapłaty kosztów zastępstwa procesowego stronie wygranej.

Odmowa wypłaty odszkodowania wydana przez PZU nie musi być ostateczną decyzją. Żeby skutecznie się odwołać należy przede wszystkim poddać wnikliwej analizie jej treść i właściwie dobrać drogę oraz argumenty do jej podważenia. Pomogą w tym eksperci z Votum Odszkodowania S.A.  

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Wskazanie tematu rozmowy ułatwi nam przekazanie Twojej sprawy do dedykowanych ekspertów.
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)