Koszty pogrzebu – zwrot z ubezpieczenia OC

koszty pogrzebu

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Zwrot kosztów pogrzebu z ubezpieczenia OC. Komu się należy, w jakiej wysokości i za co? Podstawą zwrotu kosztów pogrzebu jest art. 446 § 1 k.c., zgodnie z którym: „jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, zobowiązany do naprawienia szkody powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł”.

Komu należy się zwrot?

Zwrotu może domagać się ten, kto faktycznie te koszty poniósł. Oznacza to, że nie tylko najbliższa rodzina, czy krewny. Należy jednak pamiętać, że zakład ubezpieczeń zwróci koszt osobie wskazanej  w dokumencie sprzedaży (faktura, rachunek).

Zwrot kosztów pogrzebu

Wiele osób, które straciły bliskiego w wyniku wypadku nie jest świadoma swoich praw. Większość jest przekonana, że skoro otrzymali zasiłek pogrzebowy z ZUS, to już nie mogą wystąpić o zwrot kosztów pogrzebu do zakładu ubezpieczeń. Kwestię tę w sposób jednoznaczny rozstrzygnęła uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 maja 2009 r., w której to Sąd Najwyższy podjął uchwałę w pełnym składzie Izby Cywilnej (IIICZP140/08), wskazując, że: „zasiłek pogrzebowy przewidziany w art. 77 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz.353 ze zm.) nie podlega uwzględnieniu przy ustalaniu odszkodowania dochodzonego na podstawie art. 446 § 1 k.c. Przypomnijmy, że od ponad dekady zasiłek pogrzebowy wynosi 4.000,00 zł.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Jakie koszty podlegają zwrotowi?

Każde koszty pogrzebu, odpowiadające przeciętnym wydatkom, które są przyjęte w danym środowisku. Do takich kosztów zaliczymy:
wykup miejsca na cmentarzu
opłaty administracyjne na cmentarzu
koszty usługi pogrzebowej
koszty przewozu i przechowania ciała
koszt kremacji
trumny, urny, wieńców
kwiatów, zniczy, nekrologów
koszty zakupu odzieży żałobnej
koszty związane z opłatą posługi kapłańskiej
oprawą ceremonii pogrzebowej
koszty stypy (zakład zwróci koszty posiłku zasadniczego i utrzymanego w rozsądnych i stosownych do okoliczności granicach)
wykonanie i postawienie nagrobka

Jak udowodnić koszty pogrzebu?

Koszty pogrzebu powinno być udowodnione stosownymi dokumentami, najlepiej fakturami, rachunkami. Należy pamiętać że koszt zostanie zwrócony temu, kto jest wskazany w dokumencie. Oczywiście doświadczenie życiowe uczy, że nie wszystkie koszty związane pogrzebem są możliwe do udowodnienia fakturami, czy rachunkami, wówczas osoba starająca się o zwrot poniesionych kosztów może przedstawić swoje oświadczenie ze wskazaniem rodzaju i wysokości poniesionego kosztu.

Katalog kosztów pogrzebu i możliwości uzyskania ich zwrotu jest niezwykle szeroki a analiza bogatego orzecznictwa sądowego pozwala stwierdzić, że aktualnie wykształciły się określone wzorce, którymi powinny się kierować osoby starające się o taki zwrot.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Wskazanie tematu rozmowy ułatwi nam przekazanie Twojej sprawy do dedykowanych ekspertów.
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)