Mediacja zamiast procesu

dokumenty_mediacja

Czy uzyskanie wysokiego odszkodowania zawsze wymaga skierowania roszczeń na drogę postępowania sądowego? Polskie prawo przewiduje alternatywną możliwość dochodzenia roszczeń od ubezpieczyciela na drodze mediacji w sądzie polubownym. Warto wiedzieć na jakich zasadach działa mediacja oraz oraz jakie korzyści z niej płyną.

Na czym polega mediacja?

W świadomości społecznej utarło się przekonanie, że uzyskanie należnego odszkodowania zawsze wymaga skierowanie sprawy na drogę sądową. Zgodnie z taką tezą tylko niezawisły sąd jest w stanie prawidłowo oszacować wartość zadośćuczynienia. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z możliwości jakie aktualnie daje skierowanie sprawy do mediacji w sądzie polubownym. W sporach z zakładami ubezpieczeń istnieje możliwość skorzystania z mediacji prowadzonych w Centrum Mediacji Sądu Polubownego działającego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Porównując mediację z klasycznym procesem sądowym należy zwrócić uwagę na korzyści z niej płynące – w szczególności niewielki koszt mediacji oraz brak konieczności osobistego udziału w postępowaniu poszkodowanego.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Postępowanie mediacyjne prowadzone w Sądzie Polubownym przy KNF wiąże się oczywiście z odpłatnością. Koszt postępowania to 50 zł za całe postępowanie mediacyjne, niezależnie od ilości spotkań, czy posiedzeń zdalnych w danej sprawie. W odróżnieniu od procesu sądowego wysokość opłaty za mediację nie jest uzależniona od wysokości dochodzonego roszczenia. I tak przykładowo jeżeli w sprawie do sądu występujemy o kwotę 100.000 zł, to wstępna opłata sądowa wyniesie 5.000 zł. Jeżeli pozew opiewa na kwotę 500.000 zł, to opłata ta wyniesie już 25.000 zł. Skierowanie takich samych spraw na drogę mediacyjną wiązałoby się ze stałą opłatą w każdym przypadku w kwocie 50 zł. Dysproporcja jest w takiej sytuacji bardzo widoczna.

Czy warto mediować

Postępowanie sądowe trwa często miesiące a nawet lata. Natomiast postępowanie mediacyjne zwyczajowo kończy się po jednym posiedzeniu i trwa ok. 3 miesiące od dnia wniesienia wniosku aż do ustalenia warunków porozumienia. Dodatkowo nie ma żadnych przeszkód, aby mediację prowadzić w trybie zdalnym (telefonicznie, mailowo, w trybie wideokonferencji). Te możliwości stały się szczególnie przydatne w dobie pandemii, kiedy to możliwość osobistego spotkania stron jest mocno ograniczona. Mediacja jest również postępowaniem mocno odformalizowanym. Nie stosujemy w niej sztywnych reguł wyznaczonych przez procedurę cywilną. To strony, w  porozumieniu z mediatorem, kształtują zasady na jakich prowadzone będą rozmowy dotyczące ugody.

Statystycznie 80% mediacji prowadzonych w Sądzie Polubownym przy KNF kończy się zawarciem porozumienia. Już chociażby ta informacja pokazuje, że warto mediować. Obie strony mediacji muszą wyrazić na nią zgodę, mogą również wycofać się z prowadzonych rozmów. Dobrowolność mediacji powoduje, że nie w każdej sprawie będzie można rozmawiać polubownie. W ostatnich latach coraz więcej ubezpieczycieli godzi się na tego rodzaju postępowanie doceniając jego korzyści. Warto tę sytuację wykorzystać.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)