Czy renta po wypadku może zostać odebrana przez ubezpieczyciela?

zwrot kosztów leczenia PZU
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, którzy otrzymują rentę odszkodowawczą od ubezpieczyciela, powinni mieć świadomość, że nie jest ona przyznana dożywotnio. Ustawodawca daje bowiem zarówno rentobiorcy jak i ubezpieczycielowi wypłacającemu rentę możliwość zmiany jej wysokości, kiedy pojawią się wskazane okoliczności. Ubezpieczyciel ma również prawo do całkowitego odebrania renty odszkodowawczej.

Kiedy renta po wypadku może zostać odebrana lub obniżona?

Renta odszkodowawcza wypłacana przez zakład ubezpieczeń może podlegać okresowej kontroli. Pozwalają na to przepisy Kodeksu cywilnego. Kontrole mają na celu zweryfikowanie, czy cele na jakie została przyznana renta nadal są realizowane. Dla przykładu: ubezpieczyciel przyznał rentę w związku z koniecznością wykonywania rehabilitacji i wypłaca na ten cel kwotę 1000 zł miesięcznie. Jak informuje ekspert Votum Odszkodowania S.A.  takiej sytuacji ubezpieczyciel może w każdym momencie wypłacania renty zwrócić się do poszkodowanego z wnioskiem o udowodnienie, że rehabilitacja po wypadku nadal jest zasadna i że poszkodowany rzeczywiście takie koszty ponosi.

  • Votum Odszkodowania S.A.
  • Renta Odszkodowawcza
Odszkodowanie Votum

Podobnie będzie się miała sytuacja z rentą przyznaną na zakup leków, środków medycznych czy prywatnych wizyt lekarskich. Kiedy poszkodowany nie wymaga już przyjmowania leków albo nie udowodni, że rzeczywiście leki kupuje, wtedy ubezpieczyciel będzie miał możliwość pomniejszenia lub nawet odebrania renty.

Także renta związana z utraconymi możliwościami zarobkowymi może podlegać weryfikacji przez zakład ubezpieczeń. Jeśli poszkodowany otrzymujący rentę wyrównawczą podejmie zatrudnienie, wtedy ubezpieczyciel będzie miał prawo do pomniejszenia wypłacanej renty o uzyskiwany przez rentobiorcę zarobek. W takich przypadkach ubezpieczyciel może też rozważyć, czy skoro poszkodowany podjął zatrudnienie, to czy rzeczywiście jego możliwości zarobkowe są ograniczone.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Prawo do renty po wypadku

Na szczęście przepisy, które uprawniają ubezpieczycieli do weryfikacji zasadności wypłacanej renty działają też w drugą stronę. To znaczy uprawniają poszkodowanych do wnioskowania o podniesienie renty, kiedy zajdą odpowiednie okoliczności. Posługując się wcześniejszym przykładem – poszkodowany po wypadku wykazuje, że koszty wykonywanej/zasadnej rehabilitacji wynoszą 1500 zł miesięcznie. W takiej sytuacji Poszkodowany może wnioskować o podniesienie wypłacanej renty do wskazanej kwoty.

Analogicznie ma się sytuacja, kiedy rentobiorca jest w stanie udowodnić, że potencjalne zarobki, które mógłby osiągać gdyby nie doszło do wypadku są wyższe niż w momencie przyznania renty. Poszkodowany może wtedy wnioskować o podniesienie wypłacanej renty wyrównawczej.

Czy renta wypłacana jest do końca życia?

Osoby poszkodowane są bardzo często przekonane, że renta wypłacana jest do końca życia i bezwarunkowo.  Tymczasem najtrafniejszym określeniem tego typu rent jest ich bezterminowy charakter. Jeśli w swojej decyzji ubezpieczyciel nie określi końcowej daty, do kiedy renta będzie wypłacana, wtedy należy założyć, że jest ona wypłacana bezterminowo. A to nie wyklucza możliwości jej weryfikacji przez ubezpieczyciela.

na przetwarzanie danych i przesłanie na podany adres e-mail oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności
na przetwarzanie danych na kontakt telefoniczny, w tym SMS z ofertą Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)