Odszkodowanie po wypadku śmiertelnym od Compensa TU

odszkodowanie po wypadku śmiertelnym

Gdy ktoś z naszych bliskich brał udział w tragicznym zdarzeniu drogowym, ostatnie, o czym myślimy, to jak dostać odszkodowanie po wypadku śmiertelnym. Przede wszystkim trauma, jaką jest wypadek śmiertelny, to ogromna rozpacz, ból fizyczny i psychiczny oraz stres, które są trudne do przepracowania nawet przez wiele lat od zdarzenia. Rodzina musi również zmierzyć się z formalnościami, takimi jak chociażby organizacja pogrzebu. Wtedy pojawia się pytanie, czy mogą otrzymać wsparcie w postaci zwrotu kosztów za pogrzeb oraz nagrobek. Tak naprawdę wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że po stracie osoby z rodziny mogą mieć prawo do takich świadczeń. Mogą ubiegać się także o zadośćuczynienie za zerwane więzi. Pieniądze są wypłacane z polisy OC sprawcy wypadku, czyli z towarzystwa ubezpieczeniowego, takiego jak np. PZU, Warta Allianz, Link4, Compensa, HDI, ErgoHestia i innych.

Jak otrzymać odszkodowanie po wypadku śmiertelnym?

W tym trudnym czasie, jakim jest wypadek bliskiej osoby, przychodzi moment, że trzeba zmierzyć się z różnymi formalnościami. Aby uzyskać świadczenia po wypadku śmiertelnym, należy:

 • Przedstawić konkretne roszczenia ubezpieczycielowi.
 • Wskazać relacje i zależności, jakie łączyły cię z osobą zmarłą.
 • Opisać sytuację materialną przed i po wypadku.
 • Wykazać, że wypadek wpłynął na pogorszenie sytuacji materialnej.
 • Przedstawić ubezpieczycielowi dokumenty wskazujące winę sprawcy wypadku.
 • Dołączyć dokumenty potwierdzające poniesione koszty pogrzebu (np. faktury).

Niejednokrotnie ze względu na zły stan psychiczny rodziny ofiar wypadków nie są w stanie samodzielnie przejść przez wszystkie procedury związanymi z uzyskaniem należnych świadczeń po wypadku śmiertelnym. Warto wiedzieć, że można się wtedy zwrócić o pomoc do doświadczonych ekspertów, którzy od kilkunastu lat zajmują się właśnie takimi sprawami.

odszkodowanie po wypadku śmiertelnym

Odszkodowanie po wypadku śmiertelnym dla klientów Kancelarii z Votum Group

W maju tego roku Kancelarii z Grupy Kapitałowej Votum udało się pozyskać świadczenia dla rodziny mężczyzny, który zginął w wypadku samochodowym. Z roszczeniami w sprawie występowała żona, syn i córka tragicznie zmarłego. Poszkodowany był kierowcą pojazdu. Sprawca wypadku z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu, doprowadzając do zderzenia z pojazdem poszkodowanego. Osoba, która spowodowała wypadek, również zginęła w czasie zdarzenia, a prokuratura umorzyła sprawę z uwagi na śmierć sprawcy. Sprawca wypadku miał zawartą polisę OC w towarzystwie ubezpieczeniowym Compensa. W toku postępowania przedsądowego ubezpieczyciel przyznał na rzecz żony, syna i córki zmarłego mężczyzny po 30.000 zł tytułem zadośćuczynienia. Towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło jednocześnie wypłaty odszkodowania za wypadek śmiertelny oraz wyższego zadośćuczynienia.

Wyższe odszkodowanie po wypadku śmiertelnym od Compensa

Kwota zadośćuczynienia przyznana przez Compensa nie rekompensowało poniesionych szkód. Dzięki działaniom ekspertów z Kancelarii należącej do Votum Group sąd przyznał na rzecz dzieci zmarłego:

 • dodatkowe kwoty po 95 000 zł tytułem zadośćuczynienia.
 • po 30 000 zł tytułem odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej.

Żonie zmarłego zostały przyznane dodatkowo:

 • 50 000 zł tytułem zadośćuczynienia.
 • 50 000 zł tytułem odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej.

Sąd zasądził również odsetki za opóźnienie w wypłacie ze strony ubezpieczyciela, a także nakazał zwrócić poniesione koszty.

W sumie osoby uprawnione do uzyskania należnych świadczeń otrzymały:

 • dzieci po 155 000 zł zadośćuczynienia i odszkodowania po wypadku śmiertelnym.
 • żona 130 000 zł zadośćuczynienia i odszkodowania.
 • odsetki.
 • zwrot poniesionych kosztów procesu.

Sprawiedliwe odszkodowanie dla rodziny zmarłego

Towarzystwo Ubezpieczeniowe Compensa odwołało się od wyroku sądu I instancji, jednak sąd II instancji oddalił apelację. Dzięki temu rozstrzygnięciu wyrok się uprawomocnił, a klienci Kancelarii z Grupy Kapitałowej Votum mogli otrzymać należne świadczenia po tragicznym wypadku męża i ojca.

 

Wyrok Sądu Okręgowego w Ostrołęce (IC 449/19).
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku (I ACa 293/22)

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)