Wyższe odszkodowanie za wypadek przy pracy z ZUS 2024

odszkodowanie po wypadku przy pracy ZUS 2024

Zmiany w odszkodowaniu za wypadek przy pracy wypłacanym z ZUS-u. Od 1 kwietnia każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1431 złotych. Warto zaznaczyć, że o to świadczenie mogą starać się także uprawnieni członkowie rodziny osoby zmarłej wskutek wypadku przy pracy czy choroby zawodowej. Wysokość odszkodowania za wypadek przy pracy zmienia się co roku. W 2023 roku wynosiło 1269 złotych za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Wynika z tego, że wysokość odszkodowania w 2024 roku wzrosła o 162 złotych. Wysokość jednorazowego odszkodowania wynosi 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy od pracodawcy

Poszkodowani w wypadkach przy pracy powinni pamiętać, że oprócz świadczenia z ZUS-u może im się należeć także odszkodowanie wypłacane z polisy OC pracodawcy. Nie jest ono jednak obowiązkowe jak w przypadku OC rolnika, jednak polecamy sprawdzić każdą możliwość uzyskania świadczeń po wypadku. Eksperci Votum Odszkodowania S.A pomagają osobom poszkodowanym w wypadkach w zakładach pracy uzyskać dodatkowe pieniądze, które mogą zostać przeznaczone m.in. na rehabilitację czy leczenie.

Warto się z nami skontaktować także wtedy, kiedy ubezpieczyciel pracodawcy wypłaci zaniżone odszkodowanie za wypadek przy pracy. Doświadczeni specjaliści z Votum Odszkodowania S.A potrafią przeprowadzać negocjacje z zakładami ubezpieczeń, w wyniku których poszkodowani uzyskują wyższe świadczenia.

Poznaj prawdziwe historie Klientów Grupy Kapitałowej Votum, którym pomogliśmy po wypadku przy pracy:

Odszkodowanie za wypadek przy pracy od pracodawcy

Niestety, wypadki przy pracy zdarzają się dość często. Najbardziej niebezpiecznymi branżami dla pracowników są przetwórstwo przemysłowe oraz budownictwo. W 2023 roku ZUS wypłacił świadczenia wynikające z odszkodowania za wypadek przy pracy na łączną kwotę około 15 milionów złotych. Dla przypomnienia – o jednorazowe odszkodowanie mogą wnioskować pracownicy ze stałym lub długotrwałym uszczerbkiem na zdrowiu, których obejmuje ubezpieczenie wypadkowe.

odszkodowanie wypadek przy pracy ZUS 2024

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu – jak uzyskać?

Co powinien zrobić pracownik, aby uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy z ZUS? Poszkodowany musi złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek, który powinien zawierać:

  1. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie.
  2. Protokół powypadkowy wraz z dokumentacją. Powinien być sporządzony i zatwierdzony przez zakład pracy.
  3. Wypełniony przez lekarza druk OL-9. Dokument powinien zawierać adnotację, że leczenie i rehabilitacja zostały zakończone.

 

W następnym kroku lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS w ciągu 14 dni przyznaje lub odmawia prawa do odszkodowania po wypadku. ZUS wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy z ZUS 2024 – nowe stawki

Nowe stawki za 1% uszczerbku na zdrowiu z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej prezentują się następująco:

• 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. • 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, z tytułu zwiększenia tego uszczerbku co najmniej o 10 punktów procentowych. • 25 044 zł z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonego. • 25 044 zł z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji wskutek pogorszenia się stanu zdrowia rencisty. • 128 799 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest małżonek lub dziecko zmarłego ubezpieczonego lub rencisty. • 64 399 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest członek rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty inny niż małżonek lub dziecko.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
wypadek w pracy Votum Odszkodowania

• 128 799 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie małżonek i jedno lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 25 044 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na każde z tych dzieci. • 128 799 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnionych jest równocześnie dwoje lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 25 044 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na drugie i każde następne dziecko. • 25 044 zł, gdy obok małżonka lub dzieci do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie inni członkowie rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty. Każdemu z nich przysługuje ta kwota, niezależnie od odszkodowania przysługującego małżonkowi lub dzieciom. • 64 399 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są tylko członkowie rodziny inni niż małżonek lub dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 25 044 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na drugiego i każdego następnego uprawnionego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Kiedy odszkodowanie za wypadek przy pracy się nie należy?

Pracownikowi może nie przysługiwać odszkodowanie za wypadek przy pracy w różnych sytuacjach, takich jak:

  • Nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa.

Jeśli pracownik nie przestrzegał ustalonych procedur bezpieczeństwa lub instrukcji dotyczących bezpiecznego wykonywania pracy, może to być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.

  • Stan trzeźwości.

Gdy w momencie wypadku pracownik był pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych, ZUS i pracodawca mogą odmówić wypłaty odszkodowania.

  • Celowe działanie pracownika.

Jeśli wypadek wynikał z celowego działania pracownika, np. udziału w bójce lub wandalizmie, to pracownikowi może nie otrzymać odszkodowania.

  • Brak związku przyczynowego.

Jeśli zostanie udowodnione, że wypadek nie miał związku z wykonywaną pracą lub był spowodowany przez czynniki zewnętrzne.

  • Ubezpieczenie pracownicze.

W niektórych przypadkach pracownik może nie otrzymać odszkodowania po wypadku przy pracy, jeśli nie był objęty odpowiednim ubezpieczeniem pracowniczym, które pokrywa wypadki przy pracy.

Wypadek przy pracy – pomoc Votum Odszkodowania S.A.

Jeśli doznałeś wypadku przy pracy, nie wahaj się skontaktować z ekspertami Votum Odszkodowania S.A. To krok, który może przynieść Ci korzyści. Nasi specjaliści bezpłatnie przeanalizują Twoją sprawę, starając się znaleźć możliwość uzyskania wyższych świadczeń. Działamy szybko i starannie, dbając o Twoje interesy. Nie pozostawiaj sprawy przypadkowi. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy wiedzą, jak otrzymać adekwatne odszkodowanie z OC pracodawcy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)