Odszkodowanie za wypadek w Niemczech

wypadek w niemczech

Jak postępować w sytuacji kiedy dojdzie do wypadku za granicą? W jaki sposób uzyskać odszkodowanie za wypadek w Niemczech? Będąc uczestnikiem wypadku pod wpływem silnych emocji w pierwszej kolejności poszkodowani skupiają się na doznanej krzywdzie, obrażeniach ciała – co jest normalne. W nagłej sytuacji nie myślimy o odszkodowaniu i o tym jakie świadczenia nam przysługują. Niestety często bywa, że nim uzyskamy należne nam pieniądze upływa sporo czasu.

Przyjęcie odpowiedzialności - wypadek w Niemczech

Odpowiedzialność odszkodowawcza sprawcy wypadku drogowego wynika z § 823 niemieckiego Kodeksu Cywilnego (Bürgerliches Gesetzbuch, w skrócie: BGB). Sprawca lub wstępujące w jego miejsce towarzystwo ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów (niem. Haftpflichtversicherung) ma obowiązek przywrócenia pierwotnego stanu uszkodzonej rzeczy zgodnie z § 249 BGB. Osoba bezpośrednio poszkodowana, która w wyniku wyrządzonej jej szkody doznała uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może domagać się zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę § 253 BGB.
Poszkodowany może zgodnie z § 115 ust. 1 pkt. 1 niemieckiej Ustawy o umowach ubezpieczeniowych Versicherungsvertragsgesetz dochodzić roszczeń bezpośrednio od ubezpieczyciela.

wypadek w niemczech votum odszkodowania

Gdzie lepiej zgłosić roszczenie? Wypadek w Niemczech

Oceniając zasadność i wysokości roszczeń poszkodowanego należy stosować zasady i przepisy prawa cywilnego oraz przepisy o ruchu drogowym państwa, na terytorium którego miał miejsce wypadek. Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie i prowadzenie procedury odszkodowawczej w kraju zdarzenia, ze względu chociażby na wydłużony proces dochodzenia roszczeń przez reprezentanta ds. roszczeń w Polsce. Ponadto świadczenia wypłacane bezpośrednio przez niemieckie towarzystwa ubezpieczeń są zdecydowanie wyższe (nawet 2 razy wyższe, a czasem i więcej za te same obrażenia ciała) niż te wypłacane poprzez reprezentanta ds. roszczeń w Polsce.

"Jeżeli poszkodowany i sprawca zdarzenia są Polakami oraz pojazd był zarejestrowany w Polsce, to prawem właściwym podczas likwidacji szkody jest prawo polskie".

Prawda jest taka, że polskie towarzystwo ubezpieczeń, które pośredniczy w likwidacji szkody w imieniu zagranicznego towarzystwa ubezpieczeń, nie ma żadnego interesu prawnego czy finansowego, aby z zaangażowaniem i efektywnie reprezentować jak najlepiej osobę poszkodowaną czy członków rodziny osoby zmarłej poszkodowanej w wypadku.

Świadczenia odszkodowawcze w wyniku wypadku w Niemczech są bardzo podobne do roszczeń za wypadek na terenie Polski. Inne są zasady prawne, dokumentowania oraz szacowania i argumentowania, ale roszczenia są niemalże identyczne.

Zadośćuczynienie za ból i cierpienie

Główne i najważniejsze roszczenie to zadośćuczynienie za ból i cierpienie. Ubezpieczyciel, a w razie potrzeby niemiecki sąd ustala wysokości zadośćuczynienia – w każdym przypadku indywidualnie. Brane pod uwagę są wszystkie okoliczności sprawy. Większe znaczenie niż w orzecznictwie polskich sądów mają jednak wcześniejsze wyroki sądów w podobnych sprawach. Zbierane są one w tzw. katalogach lub tabelach stawek zadośćuczynienia Schmerzensgeldtabellen. Dlatego powołując się na nie można wykazać przed ubezpieczycielem zasadność wypłaty zadośćuczynienia na poziomie podobnym jak to już zostało kiedyś ustalone przez sąd. Tabele te zawierają zestawienia typowych urazów różnych części ciała wraz ze stawkami zadośćuczynienia, które przyznały sądy w podobnych sprawach we wcześniejszych procesach.  

wypadek w niemczech votum odszkodowania

Najbardziej rozpowszechnione to tabele Becka oraz Celler Schmerzensgeldtabelle używane przez Sąd Okręgowy w Celler. Wszystko opiera się na dokumentacji medycznej, która ukazuje trwałe skutki doznanej kontuzji. Warto zaznaczyć, że nie można zakładać, że w każdym przypadku uszkodzenia kręgów szyjnych otrzymamy rekompensatę za ból i cierpienie wynoszącą 25 000 euro. To zdarza się sporadycznie i w skrajnych sytuacjach. Nie jest możliwe z góry przewidzieć takiej kwoty odszkodowania, na przykład w przypadku obrażeń kręgosłupa szyjnego. Zwykle w większości przypadków kwoty te są niewielkie. Warto także podkreślić, że sytuacja w Polsce nie różni się znacząco – ubezpieczyciele rzadko zgadzają się na wypłacanie wysokich sum odszkodowania za tego typu obrażenia.

Każda sprawa jest inna

Oczywiście, każda sytuacja ma swoje specyficzne cechy. Skutki uszkodzeń, na przykład złamań tych samych kości u różnych poszkodowanych, mogą się różnić. Nasze roszczenia opierają się na precedensach sądowych. Dlatego dążymy do wyegzekwowania odszkodowań od ubezpieczycieli na poziomie zbliżonym do wcześniejszych wyroków sądowych. Chociaż nie zawsze jesteśmy w stanie to osiągnąć, przeważnie udaje nam się to osiągnąć. W naszej pracy, kiedy składamy roszczenia do niemieckich firm ubezpieczeniowych, korzystamy z aktualnych tabel odszkodowań. To podejście jest praktyczne i skuteczne. Ubezpieczycielom trudno jest podważać argumentację wspartą na poprzednich orzeczeniach niemieckich sądów, co stanowi naszą przewagę.

Szkody materialne a wypadek w Niemczech

Poszkodowany może domagać się  pokrycia wszystkich innych szkód materialnych pozostających w związku przyczynowym z wypadkiem. Takie szkody to przykładowo:

koszty leczenia i rehabilitacji,
odszkodowanie z tyt. utraty części wynagrodzenia w okresie niezdolności do pracy powstałej wskutek obrażeń powypadkowych,
odszkodowanie za zniszczone w trakcie wypadku rzeczy osobiste,
poniesione koszty opieki i pomocy osób trzecich,
koszty dojazdów do placówek medycznych,
koszty dojazdów do placówek medycznych,
świadczenia rentowe.

Jeżeli ktoś z Twoich bliskich ucierpiał w wypadku w Niemczech lub w Polsce z winy niemieckiego obywatela zachęcamy do kontaktu z Votum Odszkodowania S.A. Z pełnym zaangażowaniem zajmiemy się Twoją sprawą.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)