Wypadek komunikacyjny to zdarzenie w ruchu drogowym, w którym uczestniczył co najmniej jeden pojazd. Może to być zderzenie dwóch lub więcej samochodów, a także potrącenie rowerzysty lub pieszego. Według statystyk dotyczących wypadków drogowych tylko w 2022 roku doszło do ponad 21 tysięcy tego typu zdarzeń, w których śmierć poniosło 1896 osób, a prawie 25 tysięcy zostało rannych. Tymczasem niezależnie od okoliczności wiele osób, które na skutek wypadku doznały obrażeń ciała nie ma świadomości, jakie świadczenia może otrzymać od ubezpieczyciela.
Skutki wypadku komunikacyjnego mogą być bardzo różne, od niewielkich stłuczeń do bardzo poważnych urazów, takich jak: urazy czaszkowo-mózgowe, urazy kręgosłupa czy amputacja, których następstwa będą odczuwane przez poszkodowanego do końca życia. Odszkodowanie powypadkowe ma za zadanie naprawić czy zrekompensować szkody powstałe w wyniku zdarzenia.
W zależności od charakteru i zakresu doznanej krzywdy różnić się będą świadczenia wypłacone przez ubezpieczyciela, mogą to być:
Pomoc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych to nasz główny cel. Dbamy o to, aby osoby, które ucierpiały z winy innego kierowcy uzyskały pełne wsparcie – odszkodowanie to nie wszystko. W zależności od indywidualnej sytuacji poszkodowanego wyegzekwujemy od ubezpieczyciela również wypłatę renty z tytułu niezdolności do pracy czy zwiększonych potrzeb, a także zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, zwłaszcza w przypadku poważnych obrażeń ciała.
Działamy również wtedy, gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia lub nie ma opłaconego OC. Nawet w takiej sytuacji ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie. Ponadto dzięki współpracy z Fundacją Votum i Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej możemy wspierać osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych także w zakresie dostępu do rehabilitacji oraz uzyskania dodatkowych środków.
Po wypadku komunikacyjnym, przy pracy czy w gospodarstwie rolnym przysługiwać mogą różne rodzaje odszkodowań, np.:
Ubezpieczyciel sprawcy wypadku wypłaci odszkodowanie w momencie, kiedy będziesz w stanie udokumentować obrażenia ciała, jakie odniosłeś w wyniku wypadku. Ważne będzie też dokładne udokumentowanie przebiegu leczenia i rehabilitacji powypadkowej.
Pamiętaj, żeby gromadzić i przedstawić ubezpieczycielowi:
Tak. Jeśli w wyniku wypadku komunikacyjnego, przy pracy lub w gospodarstwie rolnym odniosłeś obrażenia ciała i NIE zostałeś uznany za wyłącznie winnego tego zdarzenia, może ci przysługiwać zadośćuczynienie za ból i cierpienie oraz inne roszczenia, np. zwrot kosztów leczenia czy utraconych dochodów.
O odszkodowanie możesz wystąpić zawsze, kiedy odniosłeś obrażenia ciała w wyniku wypadku. Od rozmiaru obrażeń, ich powagi, następstw w leczeniu zależeć będzie kwota odszkodowania, którą będziesz mógł uzyskać.
Im szybciej wyślesz zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela, tym szybciej będziesz miał szanse na uzyskanie odszkodowania. Ustawodawca wskazał też terminy maksymalne, które nazywa się terminami przedawnienia roszczeń i wynoszą one:
Pamiętaj, że nie warto zwlekać z przesłaniem wniosku o odszkodowanie.
Długość leczenia może mieć wpływ na wysokość odszkodowania, ale zdecydowanie większe znaczenie będą miały skutki wypadku dla Twojego zdrowia. Długotrwałe leczenie może świadczyć o tym, że dolegliwości są poważne, wymagają pogłębionej diagnostyki, co niewątpliwie wpłynie na wysokość odszkodowania. Gdy jednak długość leczenia jest spowodowana charakterystyką urazu, koniecznością przepisywania przez lekarza kolejnych leków, może to mieć mniejszy wpływ na ostateczną kwotę odszkodowania.
Jeśli uważasz, że wypłacone ci odszkodowanie jest zbyt niskie, powinieneś złożyć do ubezpieczyciela odwołanie, który nazywa się reklamacją. Wskaż w niej elementy decyzji, z którymi się nie zgadzasz, opisz swoje stanowisko. Do reklamacji warto dołączyć dokumentację z dalszego leczenia, jeśli je prowadzisz.
Jeśli kolejna decyzja nadal nie spełnia Twoich oczekiwań, zastanów się nad skierowaniem roszczeń na drogę sądową.
Jeśli okaże się, że wypłata odszkodowania od ubezpieczyciela jest zbyt niska zastanów się nad złożeniem reklamacji do ubezpieczyciela, być może uzyskasz wyższą kwotę.
Jeśli jednak ostateczną kwota nadal cię nie zadowala złóż przeciwko ubezpieczycielowi pozew do sądu. W takim postępowaniu niezależny sąd przeanalizuje twoja sprawę, a jeśli będzie taka potrzeba poprosi o opinię biegłych lekarzy, którzy ocenią stan twojego zdrowia. Po wydaniu przez sąd prawomocnego wyroku ubezpieczyciel nie będzie mógł już dłużej uchylać się o od odpowiedzialności i wypłaci należną kwotę.
At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.