Renta wyrównawcza – waloryzacja

odszkodowanie

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Na skutek wypadku poszkodowani muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Niekiedy proces adaptacji w życiu po wypadku trwa latami. Niestety zarówno ofiary wypadków jak ich bliscy muszą nie rzadko przeorganizować swoje życie. Takie zmiany często wymagają sporych nakładów finansowych na leczenie czy rehabilitacje. Nie trudno jest wyobrazić sobie jakie jest jakie jest to obciążenie dla ludzkiej psychiki. Przystosowanie mieszkania/domu dla osoby niepełnosprawnej wymaga znacznych nakładów finansowych. Czym jest renta wyrównawcza? Co to jest waloryzacja? Dowiedz się jak uzyskać wyższe świadczenia pieniężne.

Waloryzacja

Waloryzacja to zasada prawna, która określa, że w razie zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania, wierzyciel powinien otrzymać równowartość ekonomiczną (wyższą lub niższą) wierzytelności z chwili jej powstania. Definicja wydaje się być prosta, jednak nie daje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania., Jak dokonuje się waloryzacji renty wyrównawczej? Na czym ona dokładnie polega.

Renta wyrównawcza

Renta wyrównawcza zwana jest również rentą uzupełniająca. Jest formą odszkodowania mającą na celu wyrównanie utraconych zarobków. Jeżeli w wyniku wypadku poszkodowany utracił częściowo lub całkowicie zdolność do pracy, możliwe jest przyznanie na jego rzecz odpowiedniej renty. Należna renta wyrównawcza zakłada hipotezę:

„gdyby do wypadku nie doszło to poszkodowany mógłby nadal pracować na dotychczasowym stanowisku, osiągać określone wynagrodzenie.”

Wynagrodzenie ma znaczenie

Do ustalenia renty wyrównawczej brane są także pod uwagę dochody, które poszkodowany osiąga lub mógłby osiągać gdyby do wypadku nie doszło. Renta stanowi więc wyrównanie do spodziewanego wynagrodzenia pomniejszonego o wynagrodzenie które pracownik otrzymuje lub mógłby otrzymać, gdyby wykorzystywał ograniczone możliwości zarobkowania. Jeśli poszkodowany pracownik otrzymuje świadczenia ZUS, czy też świadczenia socjalne, są one traktowane jako dochody. Należne świadczenie będzie więc pomniejszane o te uzyskiwane w związku z niezdolnością do pracy świadczenia.

Niezdolność do pracy a renta wyrównawcza

Ustalenie renty wyrównawczej nie narzuca z zasady większych problemów gdy do powstania niezdolności do pracy doszło stosunkowo niedawno. Porównanie dochodów sprzed wypadku do aktualnie osiąganych dochodów w zupełności wystarczy. Różnica stanowi rentę wyrównawczą.Problem pojawia się w sytuacji gdy od zdarzenia upłynęło wiele lat, renta została ustalona w początkowym okresie niezdolności do pracy, która nadal istnieje. W takiej sytuacji należy ustalić odpowiednią na aktualne warunki wysokość renty z tytułu utraconych możliwości zarobkowych. Pojawia się wówczas zagadnienie waloryzacji renty.

Waloryzacja renty

Waloryzacja ma na celu takie wyliczenie renty, aby uwzględniała zarówno sytuację poszkodowanego sprzed wypadku, jak również brała pod uwagę jego faktyczne hipotetyczne wynagrodzenie. Nie wystarczy wówczas proste ustalenie dochodów sprzed zdarzenia i uwzględnienie aktualnych dochodów. Należy ustalić jakie wynagrodzenie mógłby osiągnąć pracownik gdyby nadal pracował, jak rozwijałby się na rynku pracy. Trzeba wykazać jak hipotetycznie kształtowałaby się jego kariera. Ważne jest aby uwzględnić także to, w jakim był okresie rozwoju kariery zawodowej przed wypadkiem- czy był to szczyt jego rozwoju, czy też początek drogi zawodowej.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Sporych trudności nastręcza ustalenie hipotetycznych możliwości zarobkowych w sytuacji gdy poszkodowany stał się niezdolny do pracy przed rozpoczęciem kariery zawodowej. Na przykład w trakcie nauki, czy też w bardzo młodym wieku. Należy wówczas wykazać jak mogłaby się rozwijać jego kariera. W takiej sytuacji powinno się uwzględnić jakie miał zainteresowania, plany, uzdolnienia, czy też jak duży wysiłek wkładał we własny rozwój. Połączenie tych wszystkich elementów stanowi wypadkową do ustalenia możliwości zarobkowych i uaktualnienia wysokości renty do obecnej sytuacji na rynku pracy.

Waloryzacja renty na podstawie ugody i wyroku

Często mamy do czynienia z sytuacją gdy renta jest waloryzowana również w sytuacji gdy została ustalona wyrokiem, czy też ugodą. Nie można wykluczyć sytuacji gdzie poszkodowany, mimo wcześniejszej niezdolności do pracy, stanie się zdolny do osiągnięcia dochodów w takiej wysokości jakby do powstania rozstroju zdrowia nie doszło. Zdarzają się przypadki gdzie możliwości zarobkowe poszkodowanego zwiększą się na skutek przekwalifikowania lub innych okoliczności. Także ustanie niezdolności do pracy może spowodować utratę prawa do renty wyrównawczej lub też jej znacznego zmniejszenia. Podmiot odpowiedzialny za wypłatę renty wyrównawczej w określonych sytuacjach ma możliwość również jej zmniejszenia. ->->->

W każdym przypadku należy dokładnie przeanalizować indywidualną sytuację uprawnionego do renty. Trzeba określić nie tylko osiągane dochody, ale także możliwości zarobkowe. Faktyczna możliwość wykonywania pracy, ocena realnych możliwości uzyskiwania dochodów jest równie istotna. Wówczas powinno się dokonać wyliczenia adekwatnego wyrównania utraconych zarobków w formie renty wyrównawczej. W ostatnim czasie pojawia się tendencja do weryfikacji rent wypłacanych przez podmioty zobowiązane na rzecz poszkodowanych. Renta ustalona wiele lat wcześniej wyrokiem, czy też ugodą nie daje gwarancji, że będzie ona wypłacana dożywotnio.

Tylko merytoryczne argumenty poparte dogłębną analizą dają możliwość uzyskania adekwatnych świadczeń rentowych. Waloryzacja renty wyrównawczej wymaga szczegółowej analizy oraz wyliczeń dokonywanych na podstawie dokumentacji gromadzonej często przez wiele miesięcy a nawet lat. Warto jest powierzyć swoją sprawę ekspertom.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Wskazanie tematu rozmowy ułatwi nam przekazanie Twojej sprawy do dedykowanych ekspertów.
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

Leave A Comment

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)