Sąd uznał zasadność wyższej stawki godzinowej za opiekę

Sad uznalzasadnosc-wyzszej stawki-godzinowej za opieke
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

W dniu 12 sierpnia 2012 r. doszło do wypadku komunikacyjnego. Nietrzeźwy kierowca uciekając z miejsca kolizji drogowej stracił panowanie nad pojazdem i wjechał na posesję potrącając cztery osoby

W wyniku tego zdarzenia poszkodowana została 24 letnia kobieta. Doznała urazu czaszkowo-mózgowego z obrzękiem mózgu i złamaniami kości czaszki

Po wypadku u kobiety wystąpił niedowład połowiczy lewostronny. A także zburzenia mowy, zaburzenia pamięci (amnezja wsteczna z lukami pamięciowymi) oraz osłabienie pamięci krótkotrwałej i koncentracji uwagi.

W toku postępowania likwidacyjnego Ubezpieczyciel pojazdu sprawcy zdarzenia tj. AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. (obecnie UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.) przyznał na rzecz poszkodowanej następujące świadczenia:

– m.in. dobrowolnie rentę na zwiększone potrzeby związane z koniecznością opieki, zakupu leków, kosztów dojazdów do placówek medycznych w wysokości po 710,09 zł miesięcznie

Ubezpieczyciel do wyliczeń w zakresie renty przyjął, że za jedną godzinę opieki nad poszkodowaną przysługuje jej zwrot kwoty 7,00 zł

Od przyznanej renty Ubezpieczyciel odjął otrzymywany przez poszkodowaną dodatek pielęgnacyjny.

Poszkodowana kobieta w lutym 2021 r. nie zgodziła się ze stanowiskiem Ubezpieczyciela i reprezentowana przez Kancelarię z Grupy Kapitałowej Votum S.A., złożyła pozew do Sądu Rejonowego w Gnieźnie.

Sad uznalzasadnosc-wyzszej stawki-godzinowej za opieke

W toku procesu pełnomocnik poszkodowanej kwestionował ustalenia pozwanego Ubezpieczyciela w zakresie stawki godzinowej za opiekę. Wskazał, że minimalna stawka za godzinę opieki powinna wynosić co najmniej 12,00 zł

Pełnomocnik kwestionował również możliwość zaliczenia dodatku pielęgnacyjnego na poczet przyznanej renty. 

Poszkodowana dochodziła w sądzie zasądzenia bieżącej renty w wysokości po 1540,00 zł miesięcznie, a nadto skapitalizowanej renty za okres wsteczny w wysokości 27.951,10 zł.

W toku sprawy sądowej Sąd przesłuchał jako świadka matkę poszkodowanej, która opiekuje się poszkodowaną. Zdecydował, że nie ma potrzeby przeprowadzania w sprawie opinii biegłych sądowych.

W sierpniu 2022 r. Sąd Rejonowy w Gnieźnie wydał wyrok, na mocy którego zasądził od pozwanego Ubezpieczyciela na rzecz poszkodowanej rentę na zwiększone potrzeby w wysokości: 1.310,09 zł w lutym 2021r., 1300,34 zł od marca 2021 r. do lutego 2022 r., 1283,56 zł począwszy od marca 2022 r. i na przyszłość

Sąd zasądził na rzecz poszkodowanej także skapitalizowaną rentę na zwiększone potrzeby w kwocie 24.312,04 zł.

Sąd uznał zasadność wyższej stawki godzinowej za opiekę

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że postulowanej przez poszkodowaną stawki 12,00 zł za godzinę opieki nie sposób uznać za nieuzasadnioną czy wygórowaną. Nawet biorąc pod uwagę, że poszkodowana potrzebuje pomocy jedynie w prostych, codziennych czynnościach i nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych (jak wykonywanie zastrzyków czy zmiana opatrunków). 

Sąd uznał jednak, że należna poszkodowanej renta z tytułu zwiększonych potrzeb powinna podlegać zmniejszeniu o równowartość otrzymywanego przez nią dodatku pielęgnacyjnego.

Wyrok jest już prawomocny. Poszkodowana na skutek wytoczonego powództwa uzyskała rentę na zwiększone potrzeby wyższą o kilkaset złotych miesięcznie niż świadczenie uznane dobrowolnie przez Ubezpieczyciela.

Wyrok Sądu Rejonowego w Gnieźnie z dnia 10 sierpnia 2022 r. sygn. akt IC 204/21

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)