Wypadek na przejściu dla pieszych

odszkodowanie z PZU

Historia prawdziwa

W styczniu 2020 r. w godzinach popołudniowych siedemdziesięcioletnia mieszkanka województwa pomorskiego w drodze do domu została potrącona na przejściu dla pieszych. Jak ustalili na miejscu wypadku funkcjonariusze Komedy Policji, kierujący samochodem osobowym wyjeżdżając z ronda nabrał prędkości, a następnie wjeżdżając na przejście dla pieszych nie ustąpiwszy pierwszeństwa uderzył w pieszą znajdującą się na oznakowanym przejściu. Według późniejszych zeznań kierującego pojazdem, nie zauważył on pieszej z powodu zapadającego zmroku, padającego deszczu i oślepienia przez pojazdy jadące z naprzeciwka. Późniejsze ustalenia wykazały również przekroczenie prędkości przez kierującego pojazdem w stosunku do prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym, co w niesprzyjających warunkach pogodowych miało znaczący wpływ na zaistnienie wypadku skutkującego najechaniem pieszej.

W następstwie wypadku na przejściu na pieszych, poszkodowana doznała rozległych obrażeń ciała, w tym m.in. urazu głowy, złamania kręgosłupa, złamania żeber z odmą opłucnową. Dodatkowo stłuczenia płuc i wątroby, złamań miednicy oraz rozległych złamań kończyn górnych i dolnych. Urazy te spowodowały ciężki uszczerbek na zdrowiu. Karetka przetransportowała poszkodowaną z miejsca zdarzenia do szpitala, gdzie musiała poddać się operacji. Po wielotygodniowym leczeniu szpitalnym poszkodowana wymagała rehabilitacji i usprawniania w specjalistycznym ośrodku.

Dzięki sprawnemu i szybkiemu działaniu pełnomocnik poszkodowanej uzyskał na jej rzecz ponad 175.000 zł zadośćuczynienia i odszkodowania. Pozwoliło to na częściową rekompensatę doznanej krzywdy oraz pokrycie bieżących kosztów. Głównie związanych z konieczną terapią i rehabilitacją niedostępną w ramach świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Postępowanie likwidacyjne nadal jest w toku, a pełnomocnik kompletuje dokumentację niezbędną do złożenia reklamacji dochodzenia roszczeń w postępowaniu sądowym.

Statystki wypadków na przejściach dla pieszych

Według danych Komendy Głównej Policji w 2019 roku odnotowano 7 005 wypadków z udziałem osób pieszych. W wypadkach tych śmierć poniosły 793 osoby, a 6 361 pieszych odniosło obrażenia ciała. Wśród ofiar wypadków z udziałem pieszych, najliczniejszą większą grupę stanowią osoby starsze (powyżej 60 roku życia). Stanowią one ponad 37% ogółu poszkodowanych pieszych.

Szczególnie zatrważa ilość wypadków z udziałem pieszych, do jakich dochodzi na wyznaczonych przejściach. W ubiegłym roku na polskich drogach odnotowano aż 3 466 tego rodzaju zdarzenia. Stanowiło to 49,5% wszystkich wypadków z udziałem pieszych. Śmierć na przejściu dla pieszych poniosły w ubiegłym roku w Polsce 234 osoby. Natomiast 3 375 poszkodowanych doznało obrażeń w wyniku potrącenia czy najechania przez pojazd w obrębie przejścia dla pieszych.

 przejście dla pieszych

Projektowane zmiany

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym, który skierował do Sejmu. Przewiduje on zwiększenie zakresu ochrony pieszego poprzez nadanie pierwszeństwa pieszemu już podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. Po wejściu w życie zmian, kierowca zostanie zobowiązany dokładnie obserwować nie tylko samo przejście, ale i jego okolicę. W przypadku zauważenia osoby, która zbliża się do wyznaczonego przejścia dla pieszych nakłada na kierującego obowiązek umożliwienia jej bezpiecznego przejścia. Poprzez zatrzymanie pojazdu lub zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. 

Najistotniejszymi czynnikami wpływającymi na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wydają się być edukacja, szkolenia i egzekwowanie przepisów. Nawet najbardziej nowoczesne systemy bezpieczeństwa, zaawansowane technologie w wyposażeniu pojazdów i  infrastruktury drogowej nie zdołają zastąpić zdrowego rozsądku. Dla wspólnego dobra pamiętajmy o przewidywaniu skutków własnego zachowania i empatii względem innych użytkowników drogi. Zwłaszcza tych, którzy nie są chronieni przez karoserię nowoczesnego auta.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)