Zadośćuczynienie a odszkodowanie, poznaj różnice.

Zadośćuczynienie a odszkodowanie
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Czy zadośćuczynienie i odszkodowanie są pojęciami zamiennymi i oznaczają to samo? Choć, często w mowie potocznej określeń tych używa się zamiennie, to jednak w praktyce mają różne funkcje.

Zadośćuczynienie a odszkodowanie

Odszkodowanie polega na naprawieniu szkód wynikłych wskutek określonego wydarzenia i musi być proporcjonalne do rozmiaru poniesionych strat. Zadośćuczynienie, natomiast, ma na celu złagodzenie skutków wyrządzonej krzywdy danej osobie. Okazuje się, że te dwa często mylone terminy, posiadają całkowicie odrębne definicje. W dalszej części tekstu postaramy się rozbić te definicje na drobne cząsteczki, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Zadośćuczynienie - co to jest?

Zadośćuczynienie ma na celu kompensatę krzywdy związanej  m.in. z obrażeniami ciała, rozstrojem zdrowia tak fizycznego, psychicznego albo z utratą osoby bliskiej. Odszkodowanie ma na celu wyrównanie szkód majątkowych. 

 • Cel: Zadośćuczynienie ma zrekompensować doznane krzywdy, które niekoniecznie można przeliczyć na wartość pieniężną.
 • Przykłady: Zadośćuczynienie może być przyznane w przypadku obrażeń ciała, rozstroju zdrowia psychicznego, czy też utraty osoby bliskiej, gdzie wartość psychiczna i emocjonalna jest kluczowa.
 • Charakterystyka: Krzywda jest subiektywną wartością, trudną do zmierzenia, i nie jest przeliczalna na konkretną kwotę pieniężną.

  Odszkodowanie:

 • Cel: Odszkodowanie ma na celu wyrównanie strat majątkowych i finansowych, które wynikają z konkretnego zdarzenia lub szkody.
 • Przykłady: Odszkodowanie może być przyznawane w przypadku wypadków samochodowych, wypadków przy pracy, czy też uszkodzenia mienia. W tych przypadkach można oszacować dokładną wartość straty.
 • Charakterystyka: Odszkodowanie jest zazwyczaj kwotą pieniężną, która ma na celu pokrycie strat majątkowych lub finansowych.
odszkodowanie a zadośćuczynienie

Jaka jest funkcja zadośćuczynienia i co wpływa na jego wysokość?

Na wysokość zadośćuczynienia wpływają różne czynniki, w tym rodzaj doznanych obrażeń ciała, czas trwania cierpień fizycznych i psychicznych. Istotne są również okres leczenia i wyłączenia z życia rodzinnego, społecznego oraz zawodowego. Charakter urazu, czy jest trwały czy przemijający, stopień uszczerbku na zdrowiu, rodzaj oszpecenia oraz potrzeba wsparcia innych osób w wykonywaniu codziennych czynności są także istotnymi elementami wpływającymi na ustalenie wysokości zadośćuczynienia.

wypadek

Jak wygląda przykładowe określenie zadośćuczynienia?

Zadośćuczynienie w przypadku utraty osoby bliskiej w wyniku wypadku jest ustalane na podstawie wielu czynników, takich jak stopień pokrewieństwa, faktyczne relacje między osobami, ich sytuacja życiowa oraz rodzinna. To świadczenie ma charakter osobisty i indywidualny, a aby je otrzymać, konieczne jest wykazanie poniesionej krzywdy.

Odszkodowanie - co to jest?

W przeciwieństwie do zadośćuczynienia, odszkodowanie ma charakter policzalny, wymierny a jego celem jest wyrównanie szkody materialnej. Ma wyrównać straty, jakie poszkodowany poniósł, oraz korzyści, jakie mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

 

Naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego albo przez przywrócenie stanu poprzedniego albo zapłatę odpowiedniej kwoty.

 • Cel: Odszkodowanie ma na celu wyrównanie strat majątkowych i finansowych, które wynikają z konkretnego zdarzenia lub szkody.
 • Przykłady: Odszkodowanie może obejmować np. zwrot kosztów naprawy samochodu, zwrot kosztów leczenia, utraconych zarobków, zwrot kosztów pogrzebu.
 • Charakterystyka: Odszkodowanie jest zazwyczaj kwotą pieniężną, która ma na celu pokrycie strat majątkowych lub finansowych. Odszkodowanie powinno być równe do wyrządzonej szkody.
odszkodowanie sąd

Naprawienie szkody - odszkodowanie

Naprawienie szkody może odbyć się na dwa sposoby: albo przez przywrócenie poszkodowanemu stanu poprzedniego (np. naprawienie uszkodzonego samochodu), albo poprzez wypłatę odpowiedniej kwoty pieniężnej.

Warto zaznaczyć, że odszkodowanie powinno być równe wartości poniesionej szkody, co oznacza, że jego wysokość jest uzależniona od rzeczywistych strat i kosztów, jakie poniósł poszkodowany.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)