Udostępnij:
Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej przysługuje nie tylko członkom najbliższej rodziny. Odszkodowanie należy się również dalszym krewnym. A dlaczego? Dlatego, że mogła ich łączyć silna więź, czy też różnego rodzaju zobowiązania. Czy zatem siostrzenica ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć wujka, a synowa za śmierć teściowej? Ekspert z Votum Odszkodowania wyjaśnia.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 kwietnia 2005 r., oddalił skargę kasacyjną ubezpieczyciela. W rezultacie zatwierdził, że pokrewieństwo nie stanowi wyłącznego kryterium zaliczenia do najbliższych członków rodziny w rozumieniu art. 446 § 3 KC.
W związku z tym odszkodowanie i zadośćuczynienie z tytułu śmierci osoby bliskiej może przysługiwać szerszemu kręgowi osób. Istotnie oznacza to, że o kręgu osób uprawnionych do otrzymania zadośćuczynienia decyduje faktyczny układ osób najbliższych zmarłemu. Dlatego nie mają na to wpływu tylko więzy krwi.
Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać więcej pieniędzy po wypadku.
Krąg osób uprawnionych zgodnie z art. 446 kc starających się o odszkodowanie po śmierci osoby nie jest ścisły, ponieważ ustawa mówi ogólnie o najbliższych członkach rodziny. Dlatego też stwierdzenie kto może zostać uznany za najbliższą osobę jest niewątpliwie bardzo szerokie. Niekoniecznie musi to być najbliższy krewny.
Zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej należy się:
Podczas ubiegania się o zadośćuczynienie na skutek wypadku śmiertelnego, najbliższych członków rodziny należy oceniać według stopnia pokrewieństwa, jednak najważniejszym jest wykazanie stosunku bliskości, więzi i relacji pomiędzy zmarłym a krewnym.
Jako przykład możemy podać sprawę prowadzoną przez GK VOTUM S.A. Wypadek drogowy gdzie w wyniku zdarzenia małoletni poniósł śmierć. Tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę na rzecz kuzynów uzyskano po 15.000 zł w prowadzonym postępowaniu przedsądowym. Godny uwagi jest fakt że poszkodowany chłopiec, będąc dzieckiem w pełnej rodzinie, nie posiadał rodzeństwa.
Kuzyni mieszkający w pobliskiej miejscowości, byli jedynymi rówieśnikami w rodzinie ponieważ poszkodowany był jedynakiem. Razem spędzali wolny czas, opiekowali się nim podczas nieobecności rodziców. Łączyła ich silna więź uczuciowa, która bez wątpienia przyczyniła się do wypłaty zadośćuczynienia.
Reasumując w sytuacji, kiedy w wyniku wypadku śmierć ponosi osoba najbliższa uprawnionego, niezależnie od tego czy jest to krewny czy „osoba trzecia”, z którą pozostawało się w szczególnych bliskich relacjach, można domagać się zadośćuczynienia. Votum Odszkodowania S.A. posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw.
Udostępnij:
At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.