Zaniżone odszkodowanie – kiedy warto skierować sprawę do sądu?

Zaniżone odszkodowanie
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Kiedy wydarzy się wypadek, pierwszym krokiem do uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia jest zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Zasadą jest, że ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od zawiadomienia go o szkodzie.

Zaniżone odszkodowanie przez ubezpieczyciela

Po zapoznaniu się z okolicznościami zdarzenia, ubezpieczyciel wydaje decyzję o wypłacie odszkodowania, w której informuje o wysokości przyznanych świadczeń. W decyzji uzasadnia również swoje stanowisko w tym zakresie.Często zdarza się, że przyznane odszkodowanie lub zadośćuczynienie jest zaniżone. Wówczas można złożyć odwołanie od takiej decyzji, podając argumenty, dlaczego uważamy wypłatę za zaniżoną. Być może ubezpieczyciel podwyższy kwoty. Pytanie pojawia się jednak w momencie, co zrobić, gdy podtrzyma on dotychczasowe stanowisko.

 

jak dostać odszkodowanie za wypadek w pracy

Pokrzywdzeni, którzy liczyli na sprawne uzyskanie satysfakcjonujących dla nich kwot – mogą poczuć się rozczarowani, ponieważ ich odszkodowanie jest zaniżone. Wówczas należy się zastanowić, czy wypłaty faktycznie, obiektywnie i z całą pewnością można nazwać zaniżonymi? Jeżeli tak – można pomyśleć nad wystąpieniem ze sprawą do sądu. Decyzja ubezpieczyciela bowiem, nie zamyka drogi do uzyskania wyższej kwoty świadczenia za szkodę poniesioną w związku z zaistniałym zdarzeniem.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Zaniżone odszkodowanie - wystąpienie na drogę sądową

Aby zawalczyć o wyższe odszkodowanie przed sądem, należy złożyć pozew. Pozew taki można wytoczyć przed sąd właściwy dla siedziby zakładu ubezpieczeń lub też, przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby osoby poszkodowanej. Do pozwu koniecznie należy dołączyć dowody na potwierdzenie doznanej szkody lub krzywdy. Może być to szeroko rozumiana dokumentacja medyczna, ale również rachunki i paragony za wizyty u specjalistów czy też leki.

Opinia biegłego

Dla udowodnienia naszego stanowiska, warto w pozwie wnieść również o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego z konkretnej specjalizacji, który w sposób profesjonalny i bezstronny opisze naszą sytuację. Przykładowo zatem, jeżeli po wypadku mamy problemy z bólami nóg, wnosimy o biegłego ortopedę. Jeżeli natomiast przedmiotowy wypadek wywołał u nas problemy z zasypianiem czy stany lękowe itp. możemy wnieść o biegłego psychologa lub nawet psychiatrę. W trakcie procesu biegły wyznaczony przez sąd umawia się z nami na badanie. Na podstawie którego, sporządza opinię, stanowiącą ważny dowód w sprawie.

W wykazywaniu swojej racji, możemy wspomóc się również zeznaniami świadków. W pozwie możemy bowiem złożyć wniosek o przesłuchanie wskazanych przez nas osób na okoliczność naszej sytuacji po wypadku. Powinny być to osoby z naszego bliskiego otoczenia, które wiedzą jak wypadek wpłynął na nasze życie (np. przyjaciel rodziny, zaprzyjaźniony sąsiad).

Wygrana w sądzie o zaniżone odszkodowanie

Jeżeli w postępowaniu dowodowym przed sądem uda nam się wykazać, że kwota przyznana przez ubezpieczyciela była zaniżona i nieadekwatna – sąd podwyższy należne nam świadczenia. Na skutek prawomocnego wyroku ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty środków we wskazanej wysokości. Jest to zatem skuteczny sposób na walkę z zaniżonym odszkodowaniem.

Decydując się na proces trzeba się liczyć z tym, że choć skuteczna, nie jest to najkrótsza droga. Sprawa potrwa bowiem orientacyjnie od 8 do nawet 24 miesięcy. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna i zależy od charakteru sprawy i szybkości działania konkretnego sądu. Dodatkowo przyznając rację poszkodowanym, sądy często zasądzają odpowiednie zadośćuczynienie lub odszkodowanie z odsetkami ustawowymi za zwłokę. Jest okres od decyzji ubezpieczyciela do momentu wypłaty środków z wyroku.

Mieć na uwadze należy również, że proces wiąże się z ryzykiem i ocena naszych dowodów będzie zależeć od uznania sędziego. Jednakże, w ostatnich latach obserwujemy przychylność wymiaru sprawiedliwości w stosunku do pokrzywdzonych. Zasądzane kwoty bardzo często są podnoszone, ponieważ wypłaty poczynione przez ubezpieczycieli rzeczywiście okazały się być zaniżone. Dlatego wsparty pomocą profesjonalnego pełnomocnika Klient nie powinien mieć obaw przed wystąpieniem z pozwem przeciwko ubezpieczycielowi.

Wskazanie tematu rozmowy ułatwi nam przekazanie Twojej sprawy do dedykowanych ekspertów.
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)