Dostałeś zaniżone odszkodowanie za wypadek przy pracy? Wypadki przy pracy to zdarzenia, które nie tylko wpływają na zdrowie i życie pracowników, ale także na stabilność organizacji. Dokładny opis wypadku przy pracy stanowi nieodzowną część procesu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych oraz ustalania odpowiedzialności w przypadku wypadków z udziałem pracowników. Warto wiedzieć, że jeśli dojdzie do wypadku przy pracy, to jednorazowe odszkodowanie z ZUS za uszczerbek na zdrowiu, to niejedyne świadczenie, które może należeć się poszkodowanemu. Jeżeli pracodawca miał zawartą polisę OC, wtedy można zgłosić szkodę do ubezpieczyciela i starać się o należne odszkodowanie.
Poprawnie napisany opis wypadku przy pracy - czyli jaki?
Aby nie zmagać się z problemem, jakim jest zaniżone odszkodowanie za wypadek przy pracy, należy dopełnić wszelkich formalności związanych ze zdarzeniem. Poprawnie napisany opis wypadku przy pracy stanowi kluczowy element w procesie zarówno dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, jak i ustalania odpowiedzialności za incydent. Aby spełnić swoją rolę, taki opis powinien być kompletny i precyzyjny.
Opis wypadku przy pracy powinien zawierać:
- Dokładną datę i godzinę incydentu,
- Precyzyjnie określone miejsce zdarzenia,
- Dane osobowe poszkodowanego,
- Stanowisko pracy osoby poszkodowanej.
Przestrzeganie tych wymogów stanowi podstawę do zrozumienia całego zdarzenia oraz umożliwia obiektywne rozpatrzenie ewentualnych roszczeń odszkodowawczych, jak również ustalenie odpowiedzialności za zaistniałe wydarzenie.

Wykaszanie traw kosą spalinową – wypadek przy pracy
Zaniżone odszkodowanie za wypadek przy pracy
Wypadki przy pracy mogą mieć przeróżny charakter. Wiedzą o tym eksperci Votum Odszkodowania SA, którzy na co dzień zajmują się pomocom osobom poszkodowanym w wypadkach przy pracy. Jeden z klientów GK Votum doznał wypadku podczas wykonywania pracy zleconej przez pracodawcę. Polegała ona na wykaszaniu trawy i chwastów w obrębie torów kolejowych PKP przy pomocy kosy spalinowej. W trakcie wykonywania pracy odłamek lub kamień trafił mężczyźnie prosto w oko. Ta sytuacja doprowadziła do krwotoku ciała szklistego oka oraz krwiaka spojówki gałki ocznej. W wyniku doznanych obrażeń doszło do rozwinięcia jaskry następczej i zaćmy pourazowej. Co więcej, od czasu wypadku przy pracy mężczyzna boryka się z problemami ciśnienia w lewym oku. Dla mężczyzny udało się pozyskać 100 000 złotych zadośćuczynienia wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie.
Wypadki przy pracy + przykłady
Do przykładu wypadków przy pracy zalicza się również zatrucie chemiczne. Dotyczy to szczególnie zawodów, gdzie pracownicy mają styczność z niebezpiecznymi środkami chemicznymi. Zatrucie chemiczne powstaje w wyniku:
- bezpośredniego kontaktu skóry z substancją szkodliwą,
- wdychaniem toksycznym oparów,
- nieumyślnym połknięciem środków niebezpiecznych.
W celu zminimalizowania ryzyka zatruciem chemicznym, pracownicy otrzymują materiały ochronne dostosowane do warunków pracy. Wśród nich możemy znaleźć: kombinezony, ochraniacze, maski ochronne czy gogle. Dodatkowo pracodawca ma obowiązek zapewnić szkolenie pracownikom z zakresu BHP oraz poinstruować w kwestii niebezpiecznych substancji.
Przypadki wypadów przy pracy – obsługa maszyn i urządzeń
Osoby, które pracują w fabrykach, warsztatach czy liniach produkcyjnych są szczególnie narażone na doznanie obrażeń ciała w miejscu pracy. Wszystko to za sprawą wielu niebezpiecznych maszyn i urządzeń, które są dostępne na terenie przedsiębiorstwa. Wśród najczęstszych przykładów wypadków przy pracy możemy wymienić przecięcia, złamania, przygniecenia.
Pracodawca w celu zminimalizowania ryzyka wypadku zobowiązany jest do przeszkolenia pracowników z zakresu bezpiecznego używania urządzeń oraz obsługiwania maszyn. Dodatkowo pracownicy powinni zostać wyposażeni w środki ochronne. Co więcej, niebezpieczny sprzęt musi być serwisowany wg zaleceń producenta oraz użytkowany jedynie przez osoby przeszkolone.

Upadek z wysokości – częsty przypadek wypadków przy pracy
Wypadki na wysokościach są jednymi z najczęstszych wypadków przy pracy i stanowią znaczące zagrożenie w wielu branżach. Pracownicy wykonujący zadania na znacznej wysokości, tacy jak pracownicy budowlani, produkcyjni, a także osoby pracujące na rusztowaniach, dachach, czy wieżach, są szczególnie narażeni na tego rodzaju incydenty.
W tym przypadku pracodawca również ma obowiązek odpowiedniego przeszkolenia pracowników z zakresu używania zabezpieczeń – mocowania, barierki, pasy ochronne. Oprócz tego, konieczne jest bieżące monitorowanie stanu urządzeń, na których wykonywana jest praca. Więcej o wypadkach na budowie pisaliśmy w tym artykule.
Miałeś wypadek przy pracy?
Jeśli miałeś wypadek przy pracy i uważasz, że należy Ci się wyższe odszkodowanie, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci posiadają 18-letnie doświadczenie w dziedzinie odszkodowań za wypadki przy pracy. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę i omówimy korzyści, które możesz osiągnąć.
Skutecznie uzyskujemy wyższe świadczenia odszkodowawcze od towarzystw ubezpieczeniowych jak Warta, Link4, Allianz, PZU i innych. A jeżeli potrzebujesz przeczytać rekomendacje od klientów Votum Odszkodowania SA, którym pomogliśmy, zajrzyj tutaj.