Świadczenie Pielęgnacyjne – Wniosek i Odwołanie

  • Start
  • Świadczenie Pielęgnacyjne – Wniosek i Odwołanie

Jak otrzymać świadczenie pielęgnacyjne ?

Pomimo korzystnego rozstrzygnięcia Trybunału opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych nadal mają problem w uzyskaniu świadczeń pielęgnacyjnych. Wnioski składane do MOPS-ów i GOPS-ów są masowo oddalane.

Na szczęście jest możliwość odwołania się od tych decyzji. Odwołanie składane jest do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które kontroluje prawidłowość wydanej decyzji. W zdecydowanej większości przypadków decyzje są zmieniane i opiekunowie otrzymują należne im świadczenie pielęgnacyjne. Od 2021 r. wynosi ono 1.971 zł miesięcznie. 

Kwota ta może mocno podreperować domowy budżet. Warunkiem otrzymania świadczenia jest rezygnacja opiekuna z pracy na rzecz sprawowania opieki nad chorym. 

Głównym argumentem wnoszonego odwołania jest powołanie się na wyrok Trybunału. A także niekonstytucyjny charakter przepisu stanowiącego podstawę decyzji odmownej.

Bezpłatnie przeanalizujemy dokumenty o świadczenia pielęgnacyjne. Dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać więcej pieniędzy po wypadku.

Świadczenie pielęgnacyjne - odwołanie od decyzji MOPS

Często opiekunowie nie zdają sobie sprawy, że warto wnieść odwołanie od decyzji MOPS. Są duże szanse na uzyskanie należnych środków bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

 

 Pobierz i wypełnij poniższy wzór odwołania. Następnie złóż go do SKO za pośrednictwem Miejskiego (Gminnego) Ośrodka Pomocy Społecznej, który wydał decyzję.

Złóż samodzielnie wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

Interpretacja Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał wypowiedział się o niekonstytucyjności zapisu ustawy uzależniającego nabycie przez opiekuna prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Wiele zależy od tego w jakim wieku powstała niepełnosprawność podopiecznego. Zapis ten został zakwalifikowany jako niezgodny z Konstytucją i w teorii powinien doprowadzić do zmiany prawa

Niestety, chociaż wyrok zapadł w 2014 r., przepis nie został dotychczas zmieniony. Pomimo to opiekunowie osób, które stały się niepełnosprawne po ukończeniu 18 lub 25 roku życia zyskali poważny argument o przyznanie świadczenia z M(G)OPS.

Odwołanie do SKO - pobierz gotowy wzór

Konsekwencją orzeczenia Trybunału jest możliwość ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne bez względu na wiek powstania niepełnosprawności. Odwołaj się samodzielnie.

Wzór odwołania

(ODT, doc, docx, word)

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

(PDF)

na przetwarzanie danych i przesłanie na podany adres e-mail oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności
na przetwarzanie danych na kontakt telefoniczny, w tym SMS z ofertą Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)