Każdego roku kilka tysięcy ludzi ginie na skutek wypadków komunikacyjnych, do tego dochodzą wypadki w gospodarstwie rolnym lub wypadki w pracy. Jeżeli straciłeś bliską Ci osobę w wypadku, możesz otrzymać między innymi odszkodowanie, zadośćuczynienie, a także zwrot kosztów pogrzebu i nagrobka. Ponadto jeśli Twoja sytuacja ekonomiczna uległa pogorszeniu, możesz starać się także o rentę.
Nagła śmierć bliskiej osoby na skutek wypadku to dla rodziny wstrząs, który może mieć wpływ zarówno na sferę fizyczną (pogorszenie stanu zdrowia), jak i emocjonalną jej członków. Ponadto pogorszeniu może ulec również jej sytuacja materialna, zwłaszcza jeśli w wypadku zginął główny żywiciel rodziny.
Najczęściej o odszkodowanie po wypadku stara się najbliższa rodzina zmarłego, czyli małżonek i dzieci, a w niektórych przypadkach także rodzice, rodzeństwo czy nawet dziadkowie. Co istotne, o odszkodowanie mogą starać się również nieformalni partnerzy oraz inne osoby, które pozostawały ze zmarłym w bliskich stosunkach.
Odszkodowanie za wypadek śmiertelny ma za zadanie zrekompensować poczucie straty i pomóc bliskim zmarłego przystosować się do zmian. Nie ma większego znaczenia, w jakich okolicznościach doszło do wypadku. Może to być zarówno wypadek komunikacyjny, w pracy lub gospodarstwie rolnym. Jednak aby możliwe było uzyskanie odszkodowania czy zadośćuczynienia, istotnym jest, aby zmarły nie był sprawcą wypadku.
W zależności od tego, w jaki sposób śmierć bliskiej osoby wpłynęła na życie poszkodowanego, może on wnioskować o wypłatę różnych świadczeń, do których należą:
Śmierć bliskiej osoby powoduje szereg zmian w życiu codziennym, począwszy od poczucia straty i krzywdy, na pogorszeniu sytuacji materialnej kończąc. Należy jednak pamiętać o tym, że muszą one zostać odpowiednio udokumentowane, tak aby ubezpieczyciel nie mógł kwestionować ich słuszności. Nawet wówczas zdarza się, że ubezpieczyciel odmawia lub zaniża wysokość odszkodowania.
Dlatego warto powierzyć swoją sprawę ekspertom, którzy będą dużym wsparciem dla najbliższych zmarłego na każdym etapie postępowania. Ponadto zadbają również o to, żeby odszkodowanie nie zostało zaniżone przez ubezpieczyciela, a poszkodowani otrzymali wszystkie należne im świadczenia.
Zgodnie z polskim prawem o odszkodowanie po osobie, która zginęła w wypadku mogą wystąpić najbliżsi członkowie rodziny poszkodowanego. Jednocześnie nie ma wskazanego precyzyjnie kręgu osób, które należy uznać za uprawnione. Wiele bowiem zależy od faktycznych relacji panujących pomiędzy członkami rodziny. Przyjmuje się, że prawo do odszkodowania będzie przysługiwało:
W przypadku osób innych niż wymienione powyżej wymagane jest wykazanie szczególnych, ponadstandardowych relacji ze zmarłym.
Rodzina osoby poszkodowanej w wypadku może liczyć na następujące świadczenia z ubezpieczenia OC sprawcy:
To zależy, o jakie świadczenie chcemy się ubiegać. Każde wymaga bowiem innych dokumentów, tj.:
Polskie prawo przewiduje możliwość dochodzenia roszczeń po wypadku nawet do 20 lat od jego wystąpienia. Konieczne jest jednak udowodnienie, że wypadek stanowił przestępstwo. Jeżeli sprawca nie został ukarany, należy dokładnie przeanalizować, z jakich powodów i w jakich okolicznościach doszło do wypadku. W niektórych sytuacjach pozostają jedynie 3 lata na zgłoszenie się o odszkodowanie do ubezpieczyciela.
Osoby bliskie mają możliwość ubiegania się o zadośćuczynienie związane z krzywdą wynikającą ze śmierci członka rodziny. Aby dokładnie ustalić jaka powinna być kwota zadośćuczynienia, należy wziąć pod uwagę:
Zazwyczaj przyjmuje się, że największa krzywda, a tym samym najwyższe zadośćuczynienie powinno przysługiwać małżonkowi (partnerowi) i małoletnim dzieciom, ponieważ te osoby w sposób bezpośredni i najmocniejszy odczuwają skutki śmierci bliskiego. Zadośćuczynienie może przysługiwać również dorosłym dzieciom, rodzicom, rodzeństwu, dziadkom i wnukom zmarłego.
Jest to możliwe, ale krąg uprawnionych będzie zdecydowanie mniejszy niż w przypadku roszczenia o zadośćuczynienie. Najczęściej o rentę alimentacyjną będą mogły wnioskować:
Wymagane jest jednak sprawdzenie, jakie były możliwości zarobkowe zmarłego przy uwzględnieniu potrzeb osoby roszczącej.
Jeżeli ubezpieczyciel bezpodstawnie zaniżył odszkodowanie po wypadku śmiertelnym jest kilka możliwych ścieżek działania.
3. Jeżeli pomimo wykorzystania powyższych metod wpłynięcia na zmianę stanowiska ubezpieczyciela nadal nie przyznano kwoty satysfakcjonującej, otwarta pozostaje możliwość skierowania sprawy na drogę sądową.
Teoretycznie każda sprawa o odszkodowanie może zostać skierowana na drogę postępowania sądowego. Dotyczy to także spraw uprawnionych w następstwie wypadku śmiertelnego. Jeżeli podjęte wcześniej metody polubownego porozumienia się z ubezpieczycielem nie doprowadziły do wypracowania akceptowalnego stanowiska, droga sądowa może być jedyną ścieżką dochodzenia swoich praw.
At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.