Masz taki problem, że kopalnia odmawia wypłaty odszkodowania za szkody górnicze? Co robić w takiej sytuacji?
Posiadanie mieszkania, domu czy innej nieruchomości w sąsiedztwie kopalni może przynosić korzyści, ale także wiązać się z pewnymi konsekwencjami. Bliskość dużych zakładów daję niewątpliwie możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy, może też jednak przysporzyć wielu kłopotów. Bardzo często w miejscach położonych w tzw. obszarze oddziaływania kopalni dochodzi do wystąpienia uszkodzeń budynków, nieruchomości czy nawet zniszczeń w gruntach.
Szkoda górnicza – kiedy możemy o niej mówić?
Szkodę górniczą można zdefiniować jako szkodę wywołaną ruchem zakładu górniczego, a więc każdy:
- uszczerbek
- zniszczenie
- zawalenie
- uszkodzenie konstrukcji w mieszkaniu, budynku czy innej nieruchomości, które zostało wywołane przez działania kopalni.
Jeśli żyjemy w mieszkaniu czy domu znajdującym się z pobliżu działającej kopalni i zauważymy, że w obrębie naszej nieruchomości pojawiły się:
- zniszczenia
- naruszenia konstrukcji
- osunięcia
- uszkodzenia fundamentów,
do których zapewne by nie doszło, gdyby nie bliska działalność kopani warto rozważyć skierowanie do kopalni wniosku o zwrot kosztów naprawy czy usunięcia zniszczeń.
Równie dużą uwagę powinny zachować osoby, które dopiero planują budowę czy zakup domu, mieszkania w okolicy kopalni. Jest bardzo prawdopodobne, że już na etapie projektowania i wykonywania budowy konieczne będzie wprowadzenie pewnych modyfikacji i usprawnień, które zabezpieczą Twoją inwestycję przed przyszłymi szkodami górniczymi. Bardzo często koniecznym jest użycie bardziej wytrzymałych, a co za tym idzie droższych materiałów, a czasami nawet całkowite przeprojektowanie konstrukcji nieruchomości.
Zgłoszenie szkody górniczej
W obu omawianych powyżej przypadkach dobrym pomysłem będzie zgłoszenie wniosku o wypłatę odszkodowania do kopalni, w pobliżu (lub inaczej w obszarze odziaływania) której znajduje się nasza nieruchomość. W przypadku kiedy zauważamy zniszczenia w istniejącym już budynku czy nieruchomości, możemy zgłosić do kopani wniosek o zwrot kosztów dokonania niezbędnych napraw. Ewentualnie możemy też domagać się, żeby to kopalnia na swój koszt dokonała odpowiednich remontów i usunęła uszkodzenia. Jest to jednak z oczywistych powodów dość ryzykowny sposób, jako że jakoś usługi zaoferowanej przez kopalnie może nie sprostać naszym oczekiwaniom.
Z kolei kiedy decydujemy się na inwestycję w obszarze oddziaływania kopalni i dostaliśmy już informacje z których wynika, jakie nakłady na zabezpieczenie naszej inwestycji musimy ponieść, powinniśmy już na tym etapie wysłać odpowiednie zgłoszenie do kopalni.
Kopalnia odmawia wypłaty odszkodowania
Przy zgłoszeniu roszczenia powinniśmy zadbać o odpowiednie i dokładne udokumentowanie szkody. Wniosek o zgłoszenie szkody górniczej możesz pobrać tutaj. Do zgłoszenia warto dołączyć dokumentację fotograficzną, być może będziemy dysponować wyceną / kosztorysem prac potrzebnych do usunięcia szkody. Odpowiedź od kopalni na nasze zgłoszenie powinniśmy dostać w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia szkody.
Pytanie, co zrobić, kiedy okaże się, że kopalnia odmawia nam naprawiana szkody, którą ponieśliśmy? Możemy próbować znacznie szybszego i tańszego niż proces sadowy postępowania polubownego. W tym celu wysyłamy do kopalni odwołanie, podejmujemy starania w celu uzyskania rezultatu możliwie jak najszybciej. Jeśli wszelkie próby polubownego załatwienia sprawy nie przynoszą rezultatu, ostatecznym krokiem jest skierowanie spraw na drogę postępowania sądowego.
Odmowa odszkodowania przez kopalnię – proces sądowy
W toku procesu sądowego będziesz miał możliwość wykazania, że szkoda górnicza, która wystąpiła w posiadanej przez ciebie nieruchomości jest wynikiem działania kopalni. Będziesz zobowiązany do wykazania rozmiaru szkody, kosztów, które będzie trzeba ponieść w celu likwidacji szkody lub też udowodnić, że dokonanie zmian w konstrukcji budynku jest niezbędne i związane z realizacją inwestycji na obszarze działalności kopalni.
Proces sądowy wiąże się z kosztami i trwa dłużej niż postępowanie polubowne, jednak często jest jedyną drogą do uzyskania należnego odszkodowania od kopalni. Dlatego nie należy obawiać się skierowania sprawy na drogę sądową. Odpowiednio przygotowane dowody i umiejętnie poprowadzona sprawa może doprowadzić do sytuacji, kiedy odzyskamy należne nam środki.
Odszkodowanie za szkody górnicze – pomoc Votum Odszkodowania
Jeśli mieszkasz w okolicy kopalni i dotyczy Cię problem szkód górniczych, skontaktuj się z nami. Votum Odszkodowania SA specjalizuje się w pomocy osobom poszkodowanym przez działalność kopalni, zarówno w przypadku wystąpienia szkód górniczych, jak i odmowy wypłaty odszkodowania przez kopalnię. Eksperci Votum Odszkodowania pomagają w każdej fazie postępowania, począwszy od zgłoszenia szkody, poprzez negocjacje polubowne, aż po reprezentowanie klientów przed sądem. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży odszkodowawczej oraz wsparciu profesjonalistów Votum Odszkodowania zwiększa szanse na uzyskanie adekwatnej rekompensaty za powstałe szkody, zapewniając kompleksowe wsparcie i prowadząc sprawy w sposób umożliwiający osiągnięcie najlepszego możliwego rezultatu.