Odszkodowanie za rehabilitacje po wypadku z PZU

odszkodowanie za rehabilitacje
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym, który doznał obrażeń ciała ponosi koszty związane z powrotem do zdrowia. Rehabilitacja trwa często długo i jest bardzo kosztowna. Pojawia się wtedy pytanie, czy za poniesione koszty leczenia należy się zadośćuczynienie. Czy ubezpieczyciel zobowiązany jest  do wypłaty odszkodowania za rehabilitacje po wypadku? Poniżej odpowiadamy.

Odszkodowanie - masz do tego prawo

Jak informuje Ekspert z GK Votum S.A. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (art. 444 § 1 k.c.) w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Ponadt na żądanie poszkodowanego ubezpieczyciel PZU powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia. Oznacza to, że w razie wypadku komunikacyjnego osoba poszkodowana może uzyskać zwrot kosztów, a roszczenie swoje kieruje do ubezpieczyciela, w którym sprawca wypadku posiadał ubezpieczenie – polisa OC.

 • Odszkodowanie PZU
 • Zwrot kosztów leczenia
 • Polisa OC
 • Rehabilitacja

Zwrot kosztów leczenia, za co dostaniesz odszkodowanie

Pomoc po wypadku dla osób poszkodowanych jest bardzo potrzebna, a w szczególności pomoc finansowa. Osoby, które na co dzień walcząc o swój powrót do zdrowia zmuszone są do ponoszenia kosztów min:

 • zakup leków,
 • koszty zakupu środków opatrunkowych,
 • konsultacje lekarskie,
 • prywatne badania,
 • zabiegi operacyjne.

Ceny leków i sprzętu rehabilitacyjnego są wysokie, a osoby poszkodowane często są w tak trudnej sytuacji, że nie stać ich na zrealizowanie recepty lub wykonanie wszystkich zaleceń lekarskich.

Wydajesz dużo pieniędzy na rehabilitacje po wypadku?

Ekspert z Votum Odszkodowania S.A. informuje, że  takiej sytuacji można wystąpić do ubezpieczyciela o wypłatę zaliczki na poczet ponoszonych kosztów. Należy pamiętać, że w toku likwidacji szkody zakład ubezpieczeń ( PZU ) poprosi nas o przesłanie stosownych rachunków, potwierdzających poniesione koszty. Dlatego tak ważne jest, by kupując leki w aptece, sprzęt ortopedyczny lub rehabilitacyjny, odbywając kolejne płatne wizyty lekarskie lub zabiegi rehabilitacyjne, występować o potwierdzenie w postaci faktury imiennej.

W przypadku konsultacji prywatnej u lekarza lub serii zabiegów fizjoterapeutycznych należy także poprosić o kopię dokumentacji medycznej, dotyczącej podjętego leczenia i rehabilitacji. Komplet dokumentów należy przedstawić do ubezpieczyciela

 • Votum Odszkodowania
 • PZU

Koszty prywatnej rehabilitacji, a leczenie na NFZ

Sytuację komplikuje również czas oczekiwania na konkretne usługi lekarskie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z powyższym zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego zakłady ubezpieczeń w ramach umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC powinny zwracać uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych.

Jak uzyskać zwrot kosztów po wypadku

Wypłacone odszkodowanie na koszty dojazdów i koszty opieki

Zwrot kosztów obejmuje również koszty dojazdów do placówek medycznych oraz na rehabilitację.
W tym celu najlepiej jest przedstawić zakładowi ubezpieczeń PZU szczegółowy wykaz dojazdów związany
z podjętym leczeniem tj.:

 • daty wyjazdów,
 • celu wyjazdów,
 • ilości kilometrów.

Warto załączyć także kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz kopię dokumentacji medycznej dla potwierdzenia kiedy wizyty lub zabiegi rehabilitacyjne faktycznie się odbyły.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

Osoba poszkodowana w wyniku wypadku może domagać się także odszkodowania z OC sprawcy z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nią nieodpłatnie przez osoby bliskie. Stanowisko to potwierdził również Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 lipca 2020 r.

Dzięki wskazanym powyżej regulacjom i orzecznictwie sądowym poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych mogą otrzymać należne rekompensaty, zadośćuczynienie w związku z ponoszonymi przez nich kosztami. Jest to dla nich bardzo ważne, tym bardziej, że często po wypadku znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, obniżeniu ulegają ich dochody, a nawet tracą pracę. Skorzystaj z naszej pomocy – nie pozostaniemy obojętni.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)