Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym, który doznał obrażeń ciała ponosi koszty związane z powrotem do zdrowia. Rehabilitacja trwa często długo i jest bardzo kosztowna. Pojawia się wtedy pytanie, czy za poniesione koszty leczenia należy się zadośćuczynienie. Czy ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania za rehabilitacje po wypadku? Poniżej odpowiadamy.
Jak informuje Ekspert z GK Votum S.A. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (art. 444 § 1 k.c.) w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Ponadt na żądanie poszkodowanego ubezpieczyciel PZU powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia. Oznacza to, że w razie wypadku komunikacyjnego osoba poszkodowana może uzyskać zwrot kosztów, a roszczenie swoje kieruje do ubezpieczyciela, w którym sprawca wypadku posiadał ubezpieczenie – polisa OC.
Pomoc po wypadku dla osób poszkodowanych jest bardzo potrzebna, a w szczególności pomoc finansowa. Osoby, które na co dzień walcząc o swój powrót do zdrowia zmuszone są do ponoszenia kosztów min:
Ceny leków i sprzętu rehabilitacyjnego są wysokie, a osoby poszkodowane często są w tak trudnej sytuacji, że nie stać ich na zrealizowanie recepty lub wykonanie wszystkich zaleceń lekarskich.
Ekspert z Votum Odszkodowania S.A. informuje, że takiej sytuacji można wystąpić do ubezpieczyciela o wypłatę zaliczki na poczet ponoszonych kosztów. Należy pamiętać, że w toku likwidacji szkody zakład ubezpieczeń ( PZU ) poprosi nas o przesłanie stosownych rachunków, potwierdzających poniesione koszty. Dlatego tak ważne jest, by kupując leki w aptece, sprzęt ortopedyczny lub rehabilitacyjny, odbywając kolejne płatne wizyty lekarskie lub zabiegi rehabilitacyjne, występować o potwierdzenie w postaci faktury imiennej.
W przypadku konsultacji prywatnej u lekarza lub serii zabiegów fizjoterapeutycznych należy także poprosić o kopię dokumentacji medycznej, dotyczącej podjętego leczenia i rehabilitacji. Komplet dokumentów należy przedstawić do ubezpieczyciela.
Sytuację komplikuje również czas oczekiwania na konkretne usługi lekarskie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z powyższym zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego zakłady ubezpieczeń w ramach umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC powinny zwracać uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych.
Zwrot kosztów obejmuje również koszty dojazdów do placówek medycznych oraz na rehabilitację.
W tym celu najlepiej jest przedstawić zakładowi ubezpieczeń PZU szczegółowy wykaz dojazdów związany
z podjętym leczeniem tj.:
Warto załączyć także kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz kopię dokumentacji medycznej dla potwierdzenia kiedy wizyty lub zabiegi rehabilitacyjne faktycznie się odbyły.
Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać więcej pieniędzy po wypadku.
Osoba poszkodowana w wyniku wypadku może domagać się także odszkodowania z OC sprawcy z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nią nieodpłatnie przez osoby bliskie. Stanowisko to potwierdził również Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 lipca 2020 r.
Dzięki wskazanym powyżej regulacjom i orzecznictwie sądowym poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych mogą otrzymać należne rekompensaty, zadośćuczynienie w związku z ponoszonymi przez nich kosztami. Jest to dla nich bardzo ważne, tym bardziej, że często po wypadku znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, obniżeniu ulegają ich dochody, a nawet tracą pracę. Skorzystaj z naszej pomocy – nie pozostaniemy obojętni.
Udostępnij:
At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.