Wyrównanie renty po wypadku

Wyrównanie renty po wypadku
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych w okresie powypadkowym muszą mierzyć się z problemami, o których wcześniej zupełnie nie myśleli.

Dolegliwości, których doznali bardzo często wymagają długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Co nie zawsze jest możliwe w ramach świadczeń realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Rozwiązaniem, przynajmniej części problemów może być renta odszkodowawcza.

Renta odszkodowawcza – czym jest?

Kiedy poszkodowany w wypadku komunikacyjnym (ale także w wypadku przy pracy czy w gospodarstwie rolnym) jest w stanie wykazać, że ponosi regularne, stałe koszty związane z leczeniem lub rehabilitacją

Wtedy może domagać się od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia przyznania renty odszkodowawczej. 

Taka renta ma za zadanie finansować bieżące potrzeby poszkodowanych, które mogą wynikać z konieczności zakupu leków, odbywania prywatnych wizyt lekarskich czy rehabilitacji

Może również rekompensować poszkodowanym uszczerbek w regularnym dochodzie. Wyrównać różnicę pomiędzy zarobkami poszkodowanego sprzed wypadku a dochodami, jakie uzyskuje już po samym zdarzeniu.

Wyrównanie renty po wypadku

Wyrównanie renty po wypadku – kiedy się należy?

Bardzo często osoby uprawnione do uzyskania renty nie zdają sobie sprawy z przysługujących im uprawnień. Przepisy kodeksu cywilnego pomagają poszkodowanym i choć częściowo zabezpieczają ich przed stratą umożliwiając dochodzenia wyrównania roszczeń rentowych.

Poszkodowany może domagać się wypłaty renty za 36 ostatnich miesięcy, kiedy ubezpieczyciel nie wypłacał renty. Oczywiście obowiązkiem zgłaszającego jest udowodnić, że renta była mu należna także w okresie poprzedzającym zgłoszenie do ubezpieczyciela. 

Wypłata wyrównania renty może stanowić znaczny, jednorazowy przypływ gotówki, pozwoli wzmocnić domowy budżet.

Wyrównanie renty na zwiększone potrzeby

Składnikami, które tworzą rentę na zwiększone potrzeby są zwykle koszty prywatnej rehabilitacji, zakupu leków czy środków medycznych

Może to być także koszt sprawowania opieki nad osobą poszkodowaną (czy to przez profesjonalnego opiekuna czy też przez rodzinę).

Najlepszym sposobem na wykazanie wskazanych kosztów jest przedstawienie ubezpieczycielowi dowodów na ponoszenie kosztów w postaci faktur i rachunków, dlatego warto gromadzić tego typu dokumenty przez co najmniej 3 lata.

Kiedy dostanę wyrównanie renty z tytułu utraconych możliwości zarobkowych?

Kiedy poszkodowany udowodni zakładowi ubezpieczeń, że jego dochody w okresie powypadkowym są niższe niż te, które otrzymywał przed wypadkiem, wtedy będzie mógł liczyć na przyznanie tzw. renty wyrównawczej.

Analogicznie i w przypadku tej renty poszkodowanemu należy się wypłata renty za ostatnie 36 miesięcy, o ile udowodni jej zasadność.

Poszkodowany powinien przedstawić dokumenty poświadczające wysokość zarobków sprzed wypadku np. umowy o pracę, zlecenia, PITy czy wszelkie inne dokumenty świadczące o uzyskiwanym dochodzie. 

Zostaną one zestawione z dokumentami świadczącymi o dochodzie powypadkowym, czyli np. decyzjach rentowych ZUS czy KRUS w konsekwencji wskazując na kwotę należnej renty.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)