Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest obchodzony każdego roku w trzecią niedzielę listopada. Z roku na rok rośnie liczba krajów na wszystkich kontynentach całego świata, które włączają się w obchody tego dnia.
Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków – uroczystości
Śmierć i obrażenia na drodze to zdarzenia nagłe, gwałtowne i z pewnością traumatyczne. Ich wpływ pozostaje długotrwały, czasem nieprzemijający. W miejscowości Zabawa odbyły się obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z powodu pandemii zrealizowane były tylko i wyłącznie poprzez wersję online.
Dzień ten jest poświęcony pamięci milionów zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych ich rodzinom, bliskim a także najbliższemu otoczeniu. Hołd w tym dniu oddawany jest również ekipom ratunkowym, które, na co dzień zajmują się następstwami śmierci i obrażeń na drodze. Ekipy te, to między innymi funkcjonariusze Policji drogowej oraz specjaliści medyczni.
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych ustanowiły same ofiary zdarzeń drogowych. Ciężar smutku i cierpienia, z którym boryka się ogromna liczba osób jest tym większy, ponieważ wiele ofiar to ludzie młodzi. Również pewnym aspektem jest to, że wielu zdarzeń można było zapobiec.
Trochę historii
Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada, jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.
Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin jednocześnie stanowić odpowiedź na wielką potrzebę ofiar wypadków drogowych dotyczącą upowszechnienia ich straty i cierpienia.
Wypadki w liczbach
Każdego dnia na świecie w wypadkach drogowych ginie około 4 tys. osób, a setki tysięcy zostaje rannych i poszkodowanych. Rocznie w wypadkach drogowych na całym świecie ginie ponad 1,2 mln osób. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 8 osób, a prawie 100 zostaje rannych.
W roku 2019 miało miejsce aż 2 387 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14 roku życia. W zdarzeniach tych 68 dzieci poniosło śmierć, a 2 621 doznało obrażeń. Wielu z nich pozostaje kalekami na całe życie i wymaga stałej opieki. Ci, którzy przeżyli wypadki drogowe jak i ich rodziny noszą duchowe zranienia i traumę po tragicznej stracie najbliższych.
Jak możesz pomóc?
Zostając dawcą. Razem z Fundacją Votum wspieramy osoby poszkodowane w wypadkach. W wyniku wypadków dokonano ??? transplantacji narządów, pobranych od ??? zmarłych dawców. Aktualnie na przeszczep w Polsce czeka ponad ???? osób.
Podejmując decyzję, by po swojej śmierci zostać potencjalnym dawcą narządów do przeszczepu, dajesz komuś nadzieję na uratowanie życia. W przypadku, gdy ktoś zgadza się na pobranie narządów po śmierci, może wypełnić tzw. Oświadczenie Woli. Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować.
Wypełnione oświadczenie woli należy nosić razem z dokumentami osobistymi (np. dowodem osobistym). Każda osoba dorosła podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.
asp. szt. Tomasz Słuszniak
Wydział Ruchu Drogowego
KWP we Wrocławiu