Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

wypadki-ofiary

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest obchodzony każdego roku w trzecią niedzielę listopada. Z roku na rok rośnie liczba krajów na wszystkich kontynentach całego świata, które włączają się w obchody tego dnia.

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków – uroczystości

Śmierć i obrażenia na drodze to zdarzenia nagłe, gwałtowne i z pewnością traumatyczne. Ich wpływ pozostaje długotrwały, czasem nieprzemijający. W miejscowości Zabawa odbyły się obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z powodu pandemii zrealizowane były tylko i wyłącznie poprzez wersję online.

Dzień ten jest poświęcony pamięci milionów zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych ich rodzinom, bliskim a także najbliższemu otoczeniu. Hołd w tym dniu oddawany jest również ekipom ratunkowym, które, na co dzień zajmują się następstwami śmierci i obrażeń na drodze. Ekipy te, to między innymi funkcjonariusze Policji drogowej oraz specjaliści medyczni.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych ustanowiły same ofiary zdarzeń drogowych. Ciężar smutku i cierpienia, z którym boryka się ogromna liczba osób jest tym większy, ponieważ wiele ofiar to ludzie młodzi. Również pewnym aspektem jest to, że wielu zdarzeń można było zapobiec.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Trochę historii

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada, jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin jednocześnie stanowić odpowiedź na wielką potrzebę ofiar wypadków drogowych dotyczącą upowszechnienia ich straty i cierpienia.

Wypadki w liczbach

Każdego dnia na świecie w wypadkach drogowych ginie około 4 tys. osób, a setki tysięcy zostaje rannych i poszkodowanych. Rocznie w wypadkach drogowych na całym świecie ginie ponad 1,2 mln osób. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 8 osób, a prawie 100 zostaje rannych.

W roku 2019 miało miejsce aż 2 387 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14 roku życia. W zdarzeniach tych 68 dzieci poniosło śmierć, a 2 621 doznało obrażeń. Wielu z nich pozostaje kalekami na całe życie i wymaga stałej opieki. Ci, którzy przeżyli wypadki drogowe jak i ich rodziny noszą duchowe zranienia i traumę po tragicznej stracie najbliższych.

Jak możesz pomóc?

Zostając dawcą. Razem z Fundacją Votum wspieramy osoby poszkodowane w wypadkach. W wyniku wypadków dokonano ??? transplantacji narządów, pobranych od ??? zmarłych dawców. Aktualnie na przeszczep w Polsce czeka ponad ???? osób.

Podejmując decyzję, by po swojej śmierci zostać potencjalnym dawcą narządów do przeszczepu, dajesz komuś nadzieję na uratowanie życia. W przypadku, gdy ktoś zgadza się na pobranie narządów po śmierci, może wypełnić tzw. Oświadczenie Woli. Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować.

Fundacja Votum

Wypełnione oświadczenie woli należy nosić razem z dokumentami  osobistymi (np. dowodem osobistym). Każda osoba dorosła podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.

asp. szt. Tomasz Słuszniak
Wydział Ruchu Drogowego
KWP we Wrocławiu

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)