Kapitalizacja renty – co powinien wiedzieć poszkodowany?

mężczyzna na wózku

Osoby poszkodowane w wypadkach bardzo często nie zdają sobie sprawy jakie świadczenia mogą otrzymać. Potrzeby takich osób są zupełnie inne niż miało to miejsce przed wypadkiem, często wymagają specjalistycznego leczenia i rehabilitacji, a także zakupu drogiego sprzętu medycznego. To jednak nie wszystkie świadczenia jakie może otrzymać poszkodowany – co to jest kapitalizacja renty i kto może otrzymać rentę po wypadku?

Okoliczności wypadku

Do wypadku, w którym ucierpiał poszkodowany doszło w 1994 r. Mężczyzna miał wówczas nieco ponad dwadzieścia lat i podróżował wówczas jako pasażer pojazdu. Na skutek zdarzenia doznał rozległego urazu kręgosłupa – obrażenia miały trwały charakter i choć od wypadku minęło 26 lat mężczyzna nadal porusza się na wózku inwalidzkim.

Powrót do sprawy

Kiedy poszkodowany zwrócił się do Votum po pomoc okazało się, że dochodził już roszczeń odszkodowawczych przy udziale profesjonalnego pełnomocnika, Kancelarii z Krakowa. Na mocy wyroku sądu wypłacono mu wówczas zadośćuczynienie oraz przyznano rentę w wysokości 400,00 zł miesięcznie.

W ocenie naszych ekspertów była to kwota znacznie zaniżona. Poszkodowany zmaga się z utrwalonym niedowładem kończyn dolnych przez co musi poruszać się na wózku oraz jest całkowicie niezdolny do pracy.

Dzięki podjętym przez nas działaniom, w tym szczegółowej analizie ponownie ustalono wysokość renty należnej mężczyźnie w wysokości ponad 2.000,00 zł, tj. co stanowiło pięciokrotność wypłacanej dotychczas renty. Poszkodowany otrzymał również wyrównanie w kwocie ponad 34.000,00 zł.

Kapitalizacja renty

Nie był to jednak koniec naszej pracy. W kolejnych miesiącach zgodnie z życzeniem mężczyzny podjęto negocjacje z ubezpieczycielem. Ich efektem miała być kapitalizacja renty czyli jej zamiana na jednorazowe odszkodowanie. Na skutek przeprowadzonych rozmów ustalono kwotę kapitalizacji na poziomie 650.000,00 zł. Ugodę zawarto przed Sądem Polubownym przy KNF z początkiem roku 2020.

Historia poszkodowanego mężczyzny pokazuje, że nawet w sytuacjach, w których od wypadku upłynęło wiele lat warto podjąć kroki mające na celu uzyskanie wszystkich należnych nam świadczeń. Uzyskana kwota pozwoli mężczyźnie na poprawę jego sytuacji życiowej. Umożliwi mu między innymi zakup mieszkania przystosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Jednorazowa wypłata w miejsce renty płatnej miesięcznie pozwoli na zintensyfikowanie leczenia i rehabilitacji oraz inwestycje w bezpieczne instrumenty finansowe, które będą stanowić zabezpieczenie dla poszkodowanego na przyszłość.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)