Komisja lekarska

stetoskop

W toku prowadzonej sprawy o odszkodowanie ubezpieczyciel ma prawo zorganizowania komisji lekarskiej z bezpośrednim udziałem osoby poszkodowanej. Jak wygląda takie badanie i co warto wiedzieć na temat jego przebiegu.

Komisja lekarska – możliwe warianty

Przepisy przewidują, że ubezpieczyciel może kierować poszkodowanych na badania lekarskie z udziałem lekarzy orzeczników. Warto jednak pamiętać, że często w pierwszej kolejności ubezpieczyciel dokonuje zaoczonego zweryfikowania dostarczonych dokumentów. Przepisy nie dają możliwości „zmuszenia” ubezpieczyciela do przeprowadzenia osobistej komisji lekarskiej. Warto jednak o nią wnioskować, bo dopiero analiza dokumentacji połączona z osobistym badaniem pozwoli na pełną ocenę wszelkich dolegliwości jakie są skutkiem wypadku.

Przygotowanie do badania

Jeżeli otrzymaliśmy już informację, w której ubezpieczyciel wskazał termin i miejsce planowanego badania lekarskiego warto zadbać, żeby dobrze się do niego przygotować. Warto zabrać ze sobą kompletną dokumentację medyczną z przebiegu leczenia (karty informacyjne ze szpitali, historie choroby z poradni ambulatoryjnych, informacje o przeprowadzonych zabiegach rehabilitacyjnych). Dodatkowo niezbędny będzie również dowód osobisty, na podstawie którego potwierdzona zostanie tożsamość badanego.

Przebieg badania – na co zwrócić uwagę?

W trakcie komisji lekarskiej lekarz będzie analizował dokumentację medyczną. Może zadawać dodatkowe pytania dotyczące zawodu, czy aktywności jaka miała miejsce przed wypadkiem, a która aktualnie nie jest możliwa. Często również pyta o to jak wygląda funkcjonowanie organizmu w porównaniu z okresu przed wypadkiem. Warto również przygotować się na samodzielne zdanie relacji z utrzymujących się dolegliwości czy ograniczeń, które są następstwem wypadku. Często bowiem ich intensywność wpłynie na treść orzeczenia lekarskiego. Warto zabrać ze sobą faktury i rachunki za zakupione leki lub inne materiały medyczne. Lekarz oceni, czy ich zakup był niezbędny w związku z leczeniem dolegliwości powypadkowych.

Co dalej?

Na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego sporządzane jest orzeczenie lekarskie lub opinia medyczna. Aktualnie można spotkać się z dwojakiego rodzaju orzeczeniami. Pierwsze – tradycyjne – opisują doznane dolegliwości oraz wskazują na procentowy uszczerbek na zdrowiu. Lekarze szacując uszczerbek biorą pod uwagę przede wszystkim tabelę uszczerbku na zdrowiu. Najczęściej nie ma sztywnych procentów przypisanych do danego urazu. Tym samym tak ważne jest przedstawienie lekarzowi pełnych informacji o naszym stanie zdrowia. Może to wpłynąć na zwiększenie orzeczonego  uszczerbku. Oprócz orzeczenia procentowego możemy spotkać orzeczenia opisowe (tzw. orzeczenie ICF) oparte na wytycznych Międzynarodowej Organizacji Zdrowia. W tym orzeczeniu nie znajdziemy informacji o procencie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Skupia się ono na opisie i analizie funkcji i struktur organizmu oraz zmianom jakie w nim zaszły w wyniku doznanych obrażeń.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)