Po wypadku uciekł z miejsca zdarzenia – czy dostanę odszkodowanie

Odszkodowanie po wypadku
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Co zrobić w sytuacji kiedy po wypadku sprawca uciekł z miejsca zdarzenia? Czy dostanę odszkodowanie? Na szczęście nie musisz się o to martwić. Polskie prawo chroni nas przed tego typu sytuacjami, zarówno gdy sprawca wypadku nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ekspert radzi: Votum Odszkodowania S.A., dowiedz się więcej.

Odszkodowanie po wypadku, ubezpieczenie obowiązkowe OC

Rolą obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych OC jest ochrona majątku prywatnego sprawcy zdarzenia w razie wypadku a także źródłem do wypłaty odszkodowania dla poszkodowanych po wypadku. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba poszkodowana nie musi martwić się o status majątkowy sprawcy i jego wypłacalność, a swoje roszczenia odszkodowawcze może kierować bezpośrednio do ubezpieczyciela (PZU, Warta, Link4, ErgoHestia, InterRisk itp.).

  • Odszkodowanie po wypadku
  • OC sprawcy
  • PZU, Warta, Link4, ErgoHestia, InterRisk

Sprawca zdarzenia uciekł po wypadku. Co zrobić?

W takiej sytuacji przede wszystkim należy niezwłocznie zawiadomić Policję.  Na podstawie zgromadzonych materiałów dowodowych (nagrania z monitoringów), oraz zgromadzonych zeznań świadków i uczestników zdarzenia Policja podejmie starania w zakresie ustalenia pojazdu oraz tożsamości sprawcy. Jeśli działania zakończą się powodzeniem zostanie ustalony zakład ubezpieczeń do którego możliwe będzie zgłoszenie szkody. Kierujący, który zbiegł z miejsca zdarzenia poniesie konsekwencje karne oraz cywilne w postaci regresu ubezpieczeniowego.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

Może się zdarzyć, że działania Policji nie przyniosą pożądanych rezultatów w postaci ustalenia pojazdu sprawcy. W takiej sytuacji postępowanie zostanie zakończone wydaniem postanowienia o umorzeniu postępowania z uwagi na niewykrycie sprawcy zdarzenia. Ta z pozoru niekorzystna sytuacja dla poszkodowanego wcale nie pozbawia go możliwości dochodzenia roszczeń odszkodowawczych za doznaną krzywdę.

Brak OC sprawcy - otrzymasz odszkodowanie z UFG

Tak jak wspomniano powyżej, jeżeli wydane zostanie postanowienie o umorzeniu postępowania z uwagi na niewykrycie sprawcy zdarzenia możesz ubiegać się o wypłatę odszkodowania. Szkodę należy zgłosić do   Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W takim przypadku ma zastosowanie art. 98 ust 1 pkt 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003r.  

Przepis mówi o tym, że w przypadku gdy szkoda została wyrządzona w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego lub kierującego pojazdem mechanicznym, a nie ustalono ich tożsamości odpowiedzialność odszkodowawczą w tym zakresie przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Śmiało można stwierdzić, żę UFG przejmuje rolę ubezpieczyciela nieznanego sprawcy i zobowiązany jest do zaspokojenia roszczeń poszkodowanego wynikających z doznanej krzywdy.

Jeżeli sprawca wypadku zbiegł należy zgłosić szkodę do UFG. Zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń, który po zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji przekazuje ją do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Należy jednak pamiętać, że warunkiem dochodzenia roszczeń od UFG prócz ich należytego udokumentowania oraz wykazania związku doznanej krzywdy z wypadkiem drogowym jest okazanie wydanego w sprawie przez organy ścigania postanowienia o umorzeniu postępowania z uwagi na niewykrycie sprawcy. 

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)