Regres ubezpieczeniowy – zwrot wypłaconego odszkodowania

regres odszkodowanie OC

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Ubezpieczenie komunikacyjne OC zapewnia bardzo szeroki zakres ochrony, zarówno dla kierowcy jak i również dla właściciela samochodu. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy ubezpieczyciel ma prawo wystąpić o zwrot wypłaconego odszkodowania. Może się tak zdarzyć w niektórych sytuacjach. Mowa tutaj o tzw. regresie.
Regres ubezpieczeniowy kiedy konieczny jest zwrot wypłaconego odszkodowania.

Czym jest regres ubezpieczeniowy?

Regres ubezpieczeniowy jest roszczeniem, które przysługuje ubezpieczycielowi na podstawie przepisów prawa. Zakład ubezpieczeń np. Uniqa  może żądać od sprawcy wypadku lub kolizji zwrotu kosztów poniesionych przez towarzystwo, podczas likwidacji szkody.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Regres ubezpieczeniowy, kiedy występuje?

Ubezpieczyciel ma prawo wystąpienia z roszczeniem o zwrot odszkodowania od kierowcy, w przypadku gdy:

  • wyrządził on szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub po użyciu substancji odurzających;
  • wszedł w posiadanie pojazdu w wyniku popełnienia przestępstwa;
  • nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania danego typu pojazdem;
  • zbiegł z miejsca zdarzenia.

Najczęstsze przyczyny, regres ubezpieczeniowy

Bez wątpienia przytoczone sytuacje regresu ubezpieczyciela związane są z bardzo nagannym zachowaniem po stronie kierowcy. Najczęstszą przyczyną regresu jest stan nietrzeźwości sprawcy wypadku lub nawet stan po użyciu alkoholu. Ten ostatni wystąpi, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, a zatem gdy kierowca popełnia wykroczenie. Niestety statystyki są przerażające. Tylko w pierwszym półroczu 2021 roku kierowcy pod wpływem alkoholu spowodowali aż 684 wypadki, w których zginęło 68 osób a blisko tysiąc zostało rannych.

W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest duża, a poszkodowany po wypadku staje się osobą niepełnosprawną, nietrzeźwi kierowcy mogą nabyć dług osiągający setki tysięcy złotych i więcej. Podczas gdy poszkodowany uzyska od ubezpieczyciela wysokie świadczenie rentowe (np. kilka tysięcy złotych miesięcznie) to ostatecznie zwrot tego świadczenia będzie pochodził bezpośrednio z majątku sprawcy.

Jak podaje ekspert Votum Odszkodowania S.A., aktualne uregulowania prawne są bardzo dotkliwą sankcją dla nietrzeźwych kierujących, a jednocześnie gwarantują poszkodowanym, że nie pozostaną bez środków do życia, ponieważ są one w dalszym ciągu wypłacane przez ubezpieczyciela.

  • Ekspert Votum Odszkodowania S.A.

Sprawca wypadku uciekł, czy dostanę odszkodowanie?

Oprócz przypadków regresu związanego z nietrzeźwością warto zwrócić uwagę również na sytuacje sprawców, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia. Często ucieczka z miejsca wypadku związana jest niestety ze stanem nietrzeźwości kierowcy, który po upływie doby lub dwóch może zgłosić się na policję. Niestety nie uniknie w ten sposób roszczenia regresowego, ponieważ już samo zbiegnięcie i nieudzielenie pomocy poszkodowanemu, to odrębna podstawa do roszczenia zwrotnego ubezpieczyciela.

Polskie przepisy zostały skonstruowane w taki sposób, by móc piętnować najbardziej skrajne przypadki zachowania sprawców, ale jednocześnie zachować poszkodowanym płynną realizację płatności świadczeń odszkodowawczych, do wypłaty których niewątpliwie nadal pozostają zobowiązani ubezpieczyciele. Nie wiesz, co zrobić, aby ubezpieczyciel wypłacił wszystkie należne Ci pieniądze? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)