Renta powypadkowa – dowiedz się komu przysługuje

renta po wypadku

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Renta powypadkowa? Komu przysługuje – poniżej odpowiemy na to pytanie. Zgodnie z art. 444 § 2 kodeksu cywilnego przysługuje gdy poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość. Celem przyznawanej renty jest naprawienie szkody, jaka powstała w majątku osoby poszkodowanej na skutek rozstroju zdrowia lub uszkodzenia ciała powstałego na skutek wypadku.

Renta powypadkowa z tytułu niezdolności do pracy

Kiedy mamy do czynienia z  rentą powypadkową  z tytuły niezdolności do pracy? Jak podaje ekspert Votum Odszkodowania o rentę wyrównawczą z tytułu niezdolności do pracy możemy się ubiegać, gdy utracimy całkowicie lub częściowo zdolność do wykonywania pracy zarobkowej. Mowa tutaj o przebytym urazie po wypadku. Co oznacza całkowita niezdolność do pracy? Zachodzi ona w sytuacji, kiedy konsekwencje wypadku dla poszkodowanego są na tyle poważne, że nie jest on zdolny do wykonywania jakiekolwiek pracy zarobkowej.

renta powypadkowa

Przy częściowej niezdolności do pracy osoba poszkodowana w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy, zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. O tym, czy poszkodowany jest niezdolny do pracy decydują lekarze orzecznicy ZUS. Niezdolność do pracy jest orzekana przez ZUS na okres nie dłuższy niż 5 lat. Orzekanie na okres dłuższy lub na stałe jest możliwe jedynie w przypadku, gdy według wiedzy medycznej lekarzy orzeczników nie ma rokowań na odzyskanie zdolności do pracy.

Renta powypadkowa z tytułu niezdolności do pracy

Świadczenie rentowe z tytułu zwiększonych potrzeb przyznawane jest osobie poszkodowanej, która na skutek wypadku ponosi regularnie koszty związane z leczeniem, rehabilitacją. Renta jest świadczeniem wypłacanym cyklicznie, aż do momentu, kiedy występują podstawy do jej wypłacania. Ma ona celu pokrycie bieżących potrzeb poszkodowanego. Wysokość renty z tytułu zwiększonych potrzeb może się zmieniać w zależności od bieżących potrzeb i faktycznie wydanych pieniędzy na leczenie, czy rehabilitację.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

W celu uzyskania renty w związku ze zwiększonymi potrzebami po wypadku konieczne jest wykazanie powtarzających się kosztów. W związku z tym konieczne jest udokumentowanie:

  • faktur VAT za zakup leków,
  • paragonów z wizyt lekarskich
  • kosztów dojazdów do placówek medycznych,
  • poniesionych kosztów rehabilitacji,
  • faktur za zakup sprzętu medycznego.
Votum Odszkodowania
Renta po Wypadku

Renta z tytułu zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość

Renta z tytułu zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość jest świadczeniem, którego zadaniem jest zrekompensowanie poszkodowanemu utraconych na skutek wypadku możliwości rozwoju zawodowego, zdobycia odpowiednich kwalifikacji, czy awansu zawodowego. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj, gdy poszkodowanym jest osoba młoda, której wypadek przerywa proces rozwoju, czy kariery zawodowej. Może być to związane z utratą sprawności fizycznej lub oszpeceniem, o ile te cechy były istotne dla rozwoju kariery.

Warto pamiętać, że renta raz przyznana nie jest wypłacana dożywotnio. Może mieć charakter terminowy bądź bezterminowy. Ubezpieczyciel może w każdej chwili dokonać weryfikacji renty. Może nie tylko obniżyć jej wysokość, ale również odebrać świadczenie jeżeli okoliczności uległy znaczącej zmianie. Chodzi tutaj o poprawę stanu zdrowia, brak konieczności dalszego korzystania z leczenia czy rehabilitacji, przyjmowania leków, czy  też osiągnięcie wieku emerytalnego. Wszystkie te czynniki wpływają na decyzję ubezpieczyciela.

Niewątpliwie wystąpienie z roszczeniem o przyznanie renty wymaga dokładnego wyliczenia, przedstawienia odpowiedniej argumentacji oraz udokumentowania żądanych świadczeń. Droga do uzyskania odpowiedniej wysokości świadczenia to nie lada wyzwanie, dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy eksperta.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)