AKCJA ZNICZ 2021

akcja znicz

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Dzień Wszystkich Świętych to tradycyjnie czas wzmożonego ruchu pojazdów oraz ludzi na drogach całego kraju. Pomimo trwającego stanu epidemii, z pewnością wiele osób z powodu chociażby prognozowanej ładnej pogody w tym okresie zdecyduje się wykorzystać przedłużony weekend na odwiedzanie grobów swoich bliskich oraz przemieszczanie się na spotkania rodzinne. Na trasach jak również w samych miejscowościach w pobliżu nekropoli pojawi się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego też priorytetowym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym będzie zapewnienie nadzoru nad bezpieczeństwem, porządkiem i płynnością w ruchu drogowym.

Szczególnym nadzorem objęte będą rejony cmentarzy a także główne drogi wylotowe z miast. W tym okresie z całą pewnością funkcjonariusze pionu ruchu drogowego będą nas bacznie obserwować i zdecydowanie reagować w szczególności na wykroczenia i przestępstwa, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych. Zwracajmy też uwagę na polecenia oraz gesty kierujących ruchem w tych dniach policjantów. Opis przedmiotowych sygnałów jak również samych postaw i ich znaczeń możemy znaleźć w Rozporządzeniu MSWiA w sprawie kierowania ruchem drogowym.

Akcja znicz = bezpieczeństwo

Warto pamiętać o kilku regułach, których przestrzeganie zagwarantuje nam bezpieczne dotarcie do celu podróży a także bezpieczny powrót. Pamiętajmy, iż przesadna prędkość nie tylko zwiększa ryzyko kolizji, lecz także podwyższa prawdopodobieństwo odniesienia poważnych obrażeń lub śmierci podczas wypadku. Z tego też powodu powinniśmy prędkość jazdy dopasować do warunków panujących na drodze a także zachować większy odstęp od pojazdu poprzedzającego, aby mieć więcej czasu i miejsca na hamowanie.                                –>

Nie należy także denerwować się i ryzykownie wyprzedzać, gdy auto przed nami jedzie dużo wolniej. Zapewne osoba siedząca za kierownicą może nie ma tak bogatego doświadczenia w technice jazdy samochodem jak my. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę.

Przygotuj auto do podróży

Sprawdźmy, czy działają wszystkie światła zewnętrzne i czy nasz klakson jest sprawny. Brak płynu w spryskiwaczach może bardzo utrudnić drogę, a przede wszystkim wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Napełnijmy, więc zbiorniczek i zostawmy zapas płynu, który schowamy na wszelki wypadek w bagażniku. Przypomnijmy o tym, że przewożenie dzieci w fotelikach, które są trwałe i pewnie zamontowane w pojeździe ma fundamentalne znaczenie, ponieważ podczas zderzeń na ciało młodego człowieka działają znaczne siły. Słuchajmy komunikatów radiowych i telewizyjnych o aktualnych warunkach panujących w poszczególnych regionach i na ich drogach.

Uważaj na niewidocznych pieszych

Niezwykle istotną kwestią jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Prowadzone analizy wskazują na znaczny udział tej grupy a w szczególności pieszych w zdarzeniach drogowych. W trakcie podróżowania wieczorem lub nocą warto jeszcze większą uwagę skupić na niechronionych uczestnikach ruchu, jakimi są często niewidoczni piesi. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

PAMIĘTAJMY, iż bycie bardziej widocznym równa się z tym, że jesteśmy bardziej bezpieczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

R-I-0151-846/21
DK – 405580/21
Z poważaniem
asp. szt. Tomasz Słuszniak
Wydział Ruchu Drogowego
Komendy Wojewódzkiej Policji
we Wrocławiu

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Zadbaj o siebie i bliskich

Skontaktuj się z nami, oddzwonimy do Ciebie.

  Poprzedni wpis
  Następny wpis

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)