Miałeś wypadek? Co należy wiedzieć?

Sprawca wypadku odszkodowanie z OC

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Wypadki komunikacyjne zawsze były, są i będą miały miejsce. Niestety, Polska od wielu lat znajduje się w niechlubnej czołówce krajów o wysokim wskaźniku zdarzeń komunikacyjnych. Statystycznie jesteśmy mistrzami w niedostosowaniu prędkości do warunków, nieustępowaniu pieszemu na pasach, wymuszaniu pierwszeństwa przejazdu. Miałeś wypadek? Co należy wiedzieć?

Miałeś wypadek czy kolizję?

Miałeś wypadek – jesteś uczestnikiem lub poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym. Jak postępować, gdy od Ciebie zależy zdrowie, a nawet życie innej osoby? Na wstępnie rozróżnijmy czym jest kolizja drogowa, a czym wypadek komunikacyjny. Kolizja to takie zdarzenie, w wyniku którego uszkodzeniu uległy jedynie rzeczy materialne np. pojazd. Przy okazji dochodzi do symbolicznych obrażeń ciała jak stłuczenia, skręcenia czy zadrapania. Z reguły w kolizji biorą udział dwa pojazdy. O Wypadku drogowym mowa jest w sytuacji gdy na skutek zdarzenia dojdzie do poważnych obrażeń ciała lub śmierci co najmniej jednej z osób uczestniczących w zdarzeniu. W wypadku może brać udział jeden lub więcej pojazdów.

Jak zadbać o bezpieczeństwo po wypadku?

Zgodnie z przepisami uczestnicy wypadku, o ile pozwala na to ich stan zdrowia, mają obowiązek udzielenia pomocy innym ofiarom zdarzenia. W przypadku kolizji: zjedź na pobocze, jeżeli możesz, włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową i upewnij się, że możesz wysiąść bezpiecznie z auta o własnych siłach. Jeżeli masz pasażera, sprawdź jego stan i czy nie potrzebuje pomocy. Wystaw trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli natomiast doszło do wypadku, samochód lub inne pojazdy muszą pozostać na miejscu zdarzenia do momentu przyjazdu policji, pogotowia czy straży pożarnej.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Likwidacja szkody po wypadku

Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku, po ustaleniu sprawcy zdarzenia przez policję możesz już zgłaszać szkodę do ubezpieczyciela. Aby móc tego dokonać, konieczne jest podanie numeru polisy OC sprawcy. Jeżeli na miejsce zdarzenia wezwana została policja numer polisy zapewne został ujęty w notatce policyjnej. Zgłoszenia szkody możesz dokonać na kilka sposobów. Poprzez formularz kontaktowy na stronie towarzystwa, telefonicznie lub poprzez e-mail.

Sprawca wypadku nie posiada ważnego OC

Jeżeli sprawca nie posiadał jednak obowiązkowego ubezpieczenia OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia należy zgłosić roszczenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zgłoszenia dokonuje się za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeń.

Wypadek a zadośćuczynienie – co warto wiedzieć?

Jeżeli skutkiem zdarzenia są nie tylko szkody majątkowe, możesz zgłosić roszczenia w zakresie zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu, ból i cierpienie i odszkodowanie. W odróżnieniu od szkody majątkowej roszczeń osobowych raczej nie zgłasza się zaraz po wypadku, ale przynajmniej po zakończeniu zasadniczego etapu leczenia na przykład po hospitalizacji.

Roszczenia niemajątkowe o jakie możesz się ubiegać

zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne oraz psychiczne
rekompensata kosztów leczenia, leków, sprzętu zaopatrzenia ortopedycznego i sanitarnego, dojazdów do placówek medycznych
zwrot za zniszczone lub zagubione mienie na przykład odzież, obuwie, okulary, telefon komórkowy, laptop
zwrot zarobków utraconych w wyniku wypadku i późniejszego leczenia
renta wyrównawcza w zakresie utraconych w wyniku wypadku dochodów i późniejszego długotrwałego leczenia skutkującego trwałym kalectwem,która jest wyrównaniem różnicy w zarobkach osiąganych przed wypadkiem w stosunku do zarobków uzyskiwanych po wypadku
renta na zwiększone potrzeby związana z długotrwałym leczeniem, rehabilitacją czy opieką

Na co zwrócić uwagę przy zgłoszeniu szkody?

Ważne, aby zgłaszając roszczenia osobowe ubezpieczycielowi skierować wszystkie zebrane koszty, potwierdzenia opłat oraz zaproponować kwotę zadośćuczynienia. Ubezpieczyciel, w innym przypadku, wypłaci Ci bardzo skromną i niską kwotę zadośćuczynienia, niejednokrotnie proponując przy tym zawarcie ugody. Ugoda jest niczym innym jak porozumieniem przedsądowym od całości roszczeń zamykającym możliwość dochodzenia jakichkolwiek roszczeń w przyszłości np. w sytuacji gdy pogorszeniu ulegnie stan zdrowia.
Dlatego tak istotne jest  uzasadnienie roszczenia przed ubezpieczycielem, dla którego oczywiste są jedynie fakty, jakie przedstawisz.

Dochodzenie roszczeń osobowych to często długa, żmudna i stresująca droga. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Pamiętaj, że przyczyny kolizji lub wypadku mogą być bardzo różne. Nasze postępowanie po takim zdarzeniu powinno przebiegać zgodnie z określonymi zasadami, wymaga dużego doświadczenia.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Wskazanie tematu rozmowy ułatwi nam przekazanie Twojej sprawy do dedykowanych ekspertów.
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)