Udostępnij:
Jak uzyskać rentę od ubezpieczyciela z tytułu niezdolności do pracy? Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, wówczas może on żądać renty od ubezpieczyciela (Pzu, Warta, Link4, Interrisk, Allianz, ErgoHestia itp.) .
Osobie poszkodowanej przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy w sytuacji gdy całkowicie lub częściowo straciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej w związku z przebytym urazem po wypadku.
Osoba, która utraciła całkowicie zdolność do wykonywania pracy zarobkowej jest całkowicie niezdolną do pracy. Natomiast poszkodowany, który utracił zdolność do pracy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami uznaje się za częściowo niezdolną do pracy.
W obu przypadkach poszkodowany może domagać się renty wyrównawczej od ubezpieczyciela.
Warto wiedzieć, że renta jest świadczeniem okresowym ustalanym z góry w stosunku do szkody. Świadczenie rentowe wypłacane jest na kilka sposobów:
Aby otrzymać rentę konieczne jest wykazanie straty finansowej i potencjalnej zdolności do zarobkowania, gdyby do wypadku nie doszło. W związku z tym wykazanie pogorszenia stanu zdrowia na skutek wypadku niestety nie jest wystarczające.
Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać więcej pieniędzy po wypadku.
Dlatego konieczne jest udowodnienie, że gdyby nie wypadek poszkodowany wykonywałby pracę zarobkową i otrzymywałby pieniądze na określonym poziomie. Bez wątpienia należy wziąć pod uwagę wszelkie źródła dochodów, które uzyskiwał poszkodowany przed wypadkiem, m. in. :
Podstawą do wyliczenia renty wyrównawczej jest wynagrodzenie uzyskiwane przed wypadkiem. Istnieją jednak sytuacje, gdy nie ma możliwości obliczenia renty w oparciu o dochody uzyskiwane przed wypadkiem. Dotyczy to np. osób, które uczyły się, nie pracowały przed wypadkiem. Wówczas podstawą obliczenia renty może być kwota minimalnego wynagrodzenia, ustalana corocznie przez państwo.
Ta najniższa płaca jest niezależna od poziomu kompetencji pracownika, a także pozostałych składników wynagrodzenia. Renta od ubezpieczyciela OC sprawcy powinna zapewnić poszkodowanemu
wyrównanie straty powstałej w następstwie wypadku w postaci utraconych możliwości zarobkowych. Ekspert z GK Votum wypowiada się jednoznacznie. Wystąpienie z roszczeniem o rentę do ubezpieczyciela wymaga precyzyjnego wyliczenia żądanych świadczeń rentowych i ich uzasadnienia. Uzupełniająca renta ma na celu pokrycie uszczerbku, jaki powstał w dochodach poszkodowanego w związku ze skutkami wypadku. Renta uzupełniająca (wyrównawcza) stanowić powinna różnicę między dochodami jakie poszkodowany osiągnąłby gdyby nie wypadek, a otrzymywanym świadczeniem rentowymi z ZUS.
Po wykorzystaniu zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przy utrzymującej się niezdolności do pracy poszkodowany może starać się o rentę z ZUS. Jeśli osoba poszkodowana otrzymuje świadczenie rentowe z ZUS to renta wyrównawcza od ubezpieczyciela stanowi różnicę miedzy wynagrodzeniem uzyskiwanym przez wypadkiem a rentą otrzymywaną z ZUS. Są jednak sytuacje, w których Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia przyznania renty np. z uwagi na brak wymaganych okresów składkowych. Wówczas ubezpieczyciel może przyznać świadczenie rentowe w wysokości wynagrodzenia uzyskiwanego przed wypadkiem.
Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy jest wiążące dla pracowników ZUS. Pracownicy zakładu ustalają wysokości renty. Jest również najczęściej warunkiem uzyskania renty wyrównawczej od ubezpieczyciela.Warto zwrócić uwagę na fakt, że renta przyznana przez ubezpieczyciela nie jest rentą dożywotnią, jej wysokość może zmienić się w każdej chwili – może zostać obniżona lub podwyższona, jeśli są do tego podstawy.
Na końcu warto podkreślić, że renta jest świadczeniem okresowym, a więc świadczeniem o nieustalonej z góry wielkości. Jest świadczeniem powtarzającym się w określonych odstępach czasu. Poszczególne raty renty przedawniają się zatem – jako świadczenia okresowe – w terminie trzech lat od wymagalności każdej z rat. Warto jest przekazać swoją dokumentację do analizy Ekspertom z Votum Odszkodowania S.A. aby uzyskać jak najwyższe świadczenia.
Udostępnij:
At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.