Zadośćuczynienie za krzywdę

odszkodowanie Ergo Hestia

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

To już pewne! Dwa tygodnie dzielą nas od wejścia w życie nowego przepisu kodeksu cywilnego. Nowe prawo dla rodzin najciężej poszkodowanych. Na podstawie przepisu rodziny najciężej poszkodowanych będą miały prawo do domagania się zadośćuczynienia za krzywdę związaną z zerwaniem więzi z najbliższym.

Nowy przepis

Art. 4462 k.c. W razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Ustawa rozstrzygnie problem, jaki pojawił się w związku z rozbieżnościami wynikającymi z orzecznictwa Sądu Najwyższego. W listopadzie 2019 r. wydana została bowiem uchwała Izby Nadzwyczajnej, Kontroli i Spraw Publicznych, która zaprzeczała kilku wcześniejszym uchwałom Izby Cywilnej z 2018 r., przyznającym prawo zadośćuczynienia za zerwanie więzi z ciężko poszkodowanym członkiem rodziny.

Czy prawo zadziała z datą datą wstecz?

Dokonując wnikliwej analizy aktualnej sytuacji osób, które występują z tego rodzaju roszczeniami zdecydowano aby przepis zadziałał z datą wstecz. Przyjęto rozwiązanie do zdarzeń:

których skutkiem jest niemożność nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej przez najbliższych członków rodziny z poszkodowanym
z powodu wyrządzenia u poszkodowanego ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia,

W takich sytuacjach dla zdarzeń powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepis art. 446 2 ustawy zmienianej w art. 1. (chodzi o możliwość zastosowania art. 446 2 do zdarzeń, które wydarzyły się przed jego wprowadzeniem).

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Nowe prawo - zastosowanie

Jeżeli w sprawie mamy do czynienia z przestępstwem, to rodziny najciężej poszkodowany w wypadkach zaistniałych od 19 września 2001 r. będą mogły powoływać się na ten nowo wprowadzony przepis. Na jego podstawie będą mogły występować do ubezpieczyciela o zadośćuczynienie za swoją własną krzywdę. Bardzo ważne jest, żeby odpowiednio wcześnie zgłosić swoje roszczenie, szczególnie jeżeli zdarzenie miało miejsce w ostatnich miesiącach 2001 r.

Jeżeli nie dokonamy zgłoszenia szkody przed upływem terminu przedawnienia, to przysługujące nam świadczenia mogą być oddalone z powodu przedawnienia. Jeżeli wypadek zdarzył się 19 września 2001 r., to najpóźniej 19 września 2021 r. należy dokonać zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela. Analogicznie jeżeli wypadek był 20 września 2001 r., wówczas przedawni się jeżeli nie zgłosimy szkody do 20 września 2021 r. Warto zadbać o zabezpieczenie swoich praw.

Reasumując w celu zabezpieczenia swoich roszczeń nie należy zwlekać ze zgłoszeniem szkody. Nowe prawo daje nowe możliwości dla rodzin poszkodowanych. Pamiętać jednak trzeba, że według nowych przepisów odszkodowanie będzie przysługiwało wyłącznie w przypadku najcięższych uszczerbków, gdzie faktycznie dojdzie lub doszło do zerwanej więzi rodzinnej. W celu weryfikacji sprawy warto jest skorzystać pomocy specjalistów.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Wskazanie tematu rozmowy ułatwi nam przekazanie Twojej sprawy do dedykowanych ekspertów.
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)