Odszkodowanie za wypadek – obrażenia ciała

obrażenia ciała

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Wypadki, w wyniku których możemy doznać obrażeń ciała zdarzają się każdego dnia. Do poważnych obrażeń ciała dochodzi najczęściej podczas wypadków drogowych ale także w pracy. Należy jednak pamiętać o zasadzie, że jeśli chodzi o wypadki komunikacyjne, o odszkodowanie może ubiegać się każdy, kto doznał obrażeń ciała czy szkody, pod warunkiem, że nie jest sprawcą tego wypadku. Ta zasada nie dotyczy poszkodowanych, którzy w chwili wypadku nie mieli skończonych lat 13 ponieważ takim osobom z racji ich wieku winy przypisać nie można. Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek z obrażeniami ciała?

„W zależności od rodzaju doznanych obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia, poszkodowany ma prawo ubiegać się o cały szereg świadczeń a ich rodzaj zawsze zależeć będzie od indywidualnych okoliczności w danej sprawie.”

Rodzaje świadczeń - obrażenia ciała

Do najbardziej podstawowych świadczeń dla osób poszkodowanych należą:

zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,
zwrot kosztów leczenia rehabilitacji,
refundacja kosztów dojazdów do placówek medycznych (również w celu odwiedzin)
zwrot kosztów opieki nad poszkodowanym,
zwrot równowartości za zniszczone lub utracone w wypadku rzeczy,
refundacja utraconych dochodów w związku z niezdolnością do pracy dochodu,
zwrot utraconych korzyści

w przypadku bardzo poważnych obrażeń, skutkujących inwalidztwem poszkodowany dodatkowo ma prawo wystąpić o rentę na zwiększone potrzeby, rentę wyrównawczą czy rentę w związku ze zmniejszeniem się widoków powodzenia na przyszłość. Pokrzywdzony może ubiegać się o zwrot kosztów zakupu protez, zwrot kosztów przystosowania mieszkania czy pojazdu do potrzeb poszkodowanego. Zwrot kosztów należy się także w momencie konieczności przekwalifikowania zawodowego itp.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Określenie rodzaju świadczeń a zwłaszcza ich wysokości i sposobu udokumentowania dla poszkodowanego, który w wyniku wypadku doznał obrażeń ciała zawsze musi mieć charakter indywidualny zależny od bardzo wielu czynników. Zakres urazów lub rozstroju zdrowia, stopień niepełnosprawności, długotrwałość leczenia, wiek, płeć, rodzaj dotychczasowej pracy, rokowania na przyszłość, indywidualne potrzeby poszkodowanego.

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę jest podstawowym świadczeniem poszkodowanego, który w wyniku wypadku doznał obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia. Jego celem jest rekompensata krzywdy, czyli bólu i cierpienia fizycznego i psychicznego. Krzywda jest niepoliczalna, dlatego na wysokość zadośćuczynienia za doznaną krzywdę ma wpływ wiele czynników a do najważniejszych należą: rodzaj doznanych obrażeń, ich zakres, nieodwracalność następstw urazów, przebyte zabiegi operacyjne, długotrwałość cierpienia fizycznego i psychicznego, okres wyłączenia z życia zawodowego, rodzinnego, społecznego, długotrwałość leczenia i rehabilitacji. Często konieczność zmiany dotychczasowego sposobu życia, rezygnacji ze sportu, rozrywek, zainteresowań, kontaktu ze znajomymi, czy też w niektórych przypadkach całkowita zmiana planów życiowych,            —>

konieczność przekwalifikowania zawodowego, utrata kariery naukowej, artystycznej, sportowej.W praktyce kwota pieniężna zadośćuczynienia powinna odpowiadać rozmiarowi doznanej krzywdy na zdrowiu. Określenie uszczerbku jest procesem skomplikowanym, dlatego powinno się wziąć po uwagę zarówno krzywdę istniejącą w chwili wypadku, w trakcie leczenia zaraz po wypadku ale także, co ważne, krzywdę jaką w związku z doznanymi obrażeniami ciała, rozstrojem zdrowia może doświadczyć poszkodowany w przyszłości. Do dodatkowych, ale także ważnych kryteriów mających wpływ na wysokość zadośćuczynienia należą wszelkiego rodzaju zaburzenia psychiczne. Jako przykład można podać zaburzenia lękowe, np. przed ruchem ulicznym, zaburzenia depresyjne.

Przy prawidłowym szacowaniu wysokości zadośćuczynienia należy uwzględniać możliwe negatywne następstwa wypadku w bardzo szerokim ujęciu. Ważne jest zwrócić uwagę na rodzaj doznanych obrażeń czy rozstrój zdrowia. Konieczne jest postawienie pytania: jaki wpływ mają obrażenia ciała na dalsze funkcjonowanie poszkodowanego. Warto jest powierzyć sprawę ekspertom.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Wskazanie tematu rozmowy ułatwi nam przekazanie Twojej sprawy do dedykowanych ekspertów.
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)