Piękna i słoneczna pogoda za oknem sprzyja pieszym i rowerowym wycieczkom. Często decydujemy się na podróż jednośladem, także w rejony przeznaczone dla innych uczestników ruchu, gdzie nie trudno o wypadek na rowerze. Wybierając się na takie eskapady, pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów i zachowaniu szczególnej ostrożności na drodze. Co jednak zrobić, gdy wydarzy się potrącenie rowerzysty? Kto wypłaci odszkodowanie za obrażenia ciała?
Obowiązkowe wyposażenie roweru
Obowiązkowe wyposażenie rowerów w Polsce wyznacza Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Co wchodzi w jego skład?
- Co najmniej jedno światło przednie barwy białej lub żółtej selektywnej, najlepiej ciągłe, choć może być migające.
- Minimum jedno światło pozycyjne tylne barwy czerwonej (może być migające).
- Co najmniej jedno światło odblaskowe z tyłu barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt.
- Hamulec – co najmniej jeden skuteczny przedni lub tylny np. tarczowy, szczękowy lub w pedałach.
- Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy, który musi być dobrze słyszalny, ale nie może być przeraźliwy.
Przygotowanie do sezonu rowerowego
Zdaniem ekspertów warto pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu. Może ono byc pomocne, a nawet częściowo uchronić poszkodowanego, jeśli wydarzy się potrącenie rowerzysty. Mowa tu o:
- odblasków na kołach i pedałach;
- przedniego światła odblaskowego;
- kamizelce odblaskowej;
- kasku ochronnym.
Zgodnie z przepisami prawnymi używanie kasku podczas jazdy nie jest obowiązkowe zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Kask rowerowy w sposób znaczący wpływa jednak na bezpieczeństwo kierującego jednośladem. Wypadek na rowerze bywa bardzo dotkliwy w skutkach, a jego konsekwencje możemy odczuwać już do końca życia.
Przydatne może się okazać także wykupienie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Zadziała w przypadku wyrządzenia krzywdy przez kierującego rowerem innemu uczestnikowi ruchu oraz w sytuacji zniszczenia mienia innej osoby lub instytucji.

Potrącenie rowerzysty a odszkodowanie za obrażenia ciała
To czy za potrącenie rowerzysty można dochodzić odszkodowania zależy od okoliczności, w których doszło do wyrządzenia szkody. Jeżeli poszkodowany jest niewinny lub częściowo przyczynił się do wypadku, ale sprawstwo przypisać można innemu uczestnikowi ruchu, wówczas można wystąpić o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Poszkodowany musi zgłosić sprawę do zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca wypadku posiada polisę OC.
Potrącenie rowerzysty to zdarzenie, które uprawnia pokrzywdzonego do starania się o następujące świadczenia od ubezpieczyciela:
- Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
- Zwrot utraconego dochodu.
- Renta odszkodowawcza.
- Zwrot kosztów ponoszonych w związku ze zdarzeniem, w tym:
- leczenia (m. in. zakupu lekarstw, protezy lub wizyt lekarskich),
- dojazdów do placówek medycznych,
- rehabilitacji,
- opieki osób trzecich.
Zarówno na etapie przygotowania do zgłoszenia szkody, ale i potem, gdy zostanie już wszczęte postępowanie likwidacyjne przez ubezpieczyciela, niezwykle istotne jest gromadzenie dokumentacji medycznej, faktur za leczenie i innych dowodów potwierdzających ponoszone koszty.
Świadczenia odszkodowawcze po śmiertelnym wypadku na rowerze
Odszkodowanie po wypadku rowerzysty, który poniósł śmierć w wyniku zdarzenia, przysługuje także najbliższej rodzinie. Uprawnieni mogą skierować swoje roszczenia do zakładu ubezpieczeń sprawcy zdarzenia. Katalog przysługujących im świadczeń jest szeroki. Należy do nich m.in.:
- Zadośćuczynienie za krzywdę doznaną w związku ze śmiercią najbliższej osoby.
- Stosowne odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej.
- Zwrot kosztów pogrzebu.
- Renta alimentacyjna.

Potrącenie rowerzysty – pomoc Votum Odszkodowania
Warto zwrócić się do profesjonalnego pełnomocnika, takiego jak Votum Odszkodowania S.A., który przeprowadzi przez cały proces uzyskania wszystkich należnych świadczeń za wypadek. Zweryfikuje też prawidłowość przyznanych kwot, a gdy zajdzie taka potrzeba, pomoże przy uzyskaniu dalszego odszkodowania na drodze sądowej. Votum Odszkodowania zapewnia kompleksową pomoc na każdym etapie sprawy oraz dokłada wszelkich starań, aby osoby poszkodowane w wypadkach uzyskały również dostęp do rehabilitacji i wsparcia ze strony Fundacji Votum.