Co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie z polisy OC?

Ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym, przy pracy lub w rolnictwie – co zrobić?

Zakład ubezpieczeń jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni od zgłoszenia szkody z polisy OC sprawcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe powinny wykazywać się należytą starannością i etyką w szacowaniu zadośćuczynienia i innych świadczeń. Mimo to powszechną praktyką jest to, że ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie z polisy OC. Jak ofiary wypadków mogą się przed tym bronić? 

Ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie – co dalej?

W zależności od szczegółów sprawy i rodzaju skutków wypadku, można starać się o wypłatę m.in.:

  • Odszkodowania za poniesione szkody.
  • Zadośćuczynienia za cierpienia i krzywdę.
  • Renty wyrównawczej lub z tytułu zwiększonych potrzeb.
  • Zwrotu kosztów leczenia, rehabilitacji czy opieki.

To, czy osoba poszkodowana przyjęła już przyznane pierwszą decyzją odszkodowanie z OC sprawcy jest bez znaczenia. Obowiązkiem zakładu ubezpieczeń jest wypłacenie kwoty bezspornej – nie jest to nigdy decyzja ostateczna. Po zapoznaniu się z decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego, w sytuacji gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie, osoba poszkodowana ma możliwość złożenia odwołania od decyzji lub reklamacji.

Złożenie odwołania

W treści odwołania / reklamacji należy wskazać, w jakim zakresie nie zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela i jakiej kwoty dopłaty się domagamy. Odwołujący się powinien zgromadzić jak najwięcej dokumentacji medycznej i rachunków za leczenie, które dowodzą rzeczywistą sumę poniesionych kosztów. Kwota przyznana przez ubezpieczyciela nie może być niższa. O podwyższenie odszkodowania może starać się także rodzina ofiary wypadku śmiertelnego

Votum Odszkodowania pomaga poszkodowanym – sprawdź, czy możesz liczyc na wyższe odszkodowanie z polisy OC sprawcy.

Proces sądowy przeciwko ubezpieczycielowi

Jeżeli w odpowiedzi na odwołanie lub reklamację ubezpieczyciel odmówi uznania roszczeń w żądanej wysokości, wówczas pozostaje złożenie pozwu do sądu. Najczęściej właściwego dla miejsca zamieszkania poszkodowanego. Z uwagi na to, że poszkodowani w wypadkach to osoby, które z reguły nie posiadają fachowej wiedzy prawniczej, najlepszą opcją może być działanie poprzez profesjonalnego pełnomocnika

Ze względu na posiadaną wiedzę i doświadczenie pełnomocnik jest w stanie dokonać oceny prawnej sprawy, analizując ją pod kątem odpowiedzialności cywilnej za skutki wypadku (również pod kątem ewentualnego ich przedawnienia). Może również dokładnie sprecyzować roszczenia w pozwie. Przed złożeniem powództwa pełnomocnik powinien przeprowadzić analizę prawidłowości przebiegu postępowania likwidacyjnego. Robi to poprzez kontrolę działania ubezpieczyciela pod kątem:

  • zasadności odmowy zaspokojenia roszczeń, 
  • adekwatności przyznanych kwot do poniesionych szkód, 
  • zasadności zastosowanych potrąceń.

Zawarcie ugody z ubezpieczycielem

Jednym ze sposobów zakończenia sporu z ubezpieczycielem i uzyskania dopłaty świadczeń odszkodowawczych jest podpisanie ugody. Ugoda może zostać zawarta na każdym etapie postępowania likwidacyjnego, jak również w trakcie procesu sądowego. Należy podkreślić, że jej podpisanie przez poszkodowanego skutkuje zrzeczeniem się dalszych roszczeń. To oznacza, że w przyszłości nie będzie mógł już domagać się dalszych kwot odszkodowania i zadośćuczynienia lub innych świadczeń z polisy sprawcy wypadku

Należy więc uważnie przeanalizować sprawę, zwłaszcza pod kątem konsekwencji zdrowotnych wypadku: Czy wciąż jesteśmy w trakcie leczenia? Czy kwota zaproponowana przez ubezpieczyciela jest satysfakcjonująca? Są to podstawowe pytania, które trzeba sobie zadać. Warto podjąć również negocjacje, aby uzyskać jak najwyższą propozycję dopłaty.

samodzielne dochodzenie roszczeń z OC sprawcy

Ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie – pomoc Votum Odszkodowania

Właśnie na etapie negocjacji, choć nie tylko, kluczowa może okazać się pomoc eksperta z zakresu dochodzenia świadczeń z polisy OC sprawcy. Votum Odszkodowania niemal każdego dnia prowadzi sprawy, gdzie ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie. Mamy sukcesy w podwyższeniu świadczeń od takich ubezpieczycieli jak PZU, Warta, Uniqa czy Link4. Wieloletnie doświadczenie Votum Odszkodowania pozwala nam na indywidualne podejście do każdej sprawy powypadkowej. Jeśli chcesz, abyśmy bezpłatnie przeanalizowali Twoją sytuację, zgłoś się do nas jeszcze dzisiaj, klikając przycisk Kontakt z Ekspertem. Pomagamy po wypadkach komunikacyjnych, przy pracy oraz w gospodarstwie rolnym.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)