Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z OC sprawcy?

  • Start
  • Ekspert Radzi
  • Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z OC sprawcy?
Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Poznaj kiedy i bądź przygotowany.

Po wypadku komunikacyjnym, przy pracy lub w rolnictwie zazwyczaj można liczyć na świadczenia od ubezpieczyciela. Poszkodowani mają prawo do dochodzenia m.in. odszkodowania, zadośćuczynienia czy renty. Jednak czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania? Kiedy i dlaczego tak się dzieje? Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych powodów. 

Przyczyny odmowy wypłaty świadczeń z OC sprawcy

Brak odpowiedzialności

Ubezpieczyciel może uznać, iż wyłącznym sprawcą zdarzenia jest poszkodowany. W konsekwencji tego zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności za powstałą szkodę.

Brak polisy OC

Jeśli w dniu zdarzenia polisa OC była nieważna, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Przedawnienie roszczeń

W toku prowadzenia sprawy towarzystwo ubezpieczeniowe może sprawdzać, czy roszczenie uległo przedawnieniu. Termin przedawnienia wynika z przepisów prawa. Jest uzależniony od kwalifikacji czynu, tj. wykroczenia lub przestępstwa, i może wynosić od 3 do nawet 20 lat.

Niekompletna dokumentacja

Brak dokumentów potwierdzających okoliczności i uczestnictwo w zdarzeniu czy wysokość wniesionych roszczeń, stanowić może podstawę do odmowy wypłaty.

Dlaczego jeszcze ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Przyczynienie się poszkodowanego do zwiększenia szkody

Jeśli poszkodowany swoim zachowaniem przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, zakład ubezpieczeń w skrajnych przypadkach może obniżyć odszkodowanie o 100%, co jest równoznaczne z odmową wypłaty świadczenia. Jakie sytuacje mogą zostać uznane za przyczynienie się? Na przykład podróżowanie samochodem w charakterze pasażera bez pasów bezpieczeństwa z nietrzeźwym kierowcą.

Zdarzenie poza zakresem terytorialnym

Przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), które określają zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności. Zdarzenia, które nie mieszczą się w zakresie ochrony, nie będą objęte wypłatą odszkodowania.

Warto również pamiętać, że każdy ubezpieczyciel może mieć dodatkowe wyłączenia z odpowiedzialności, które są określone w OWU. Przykładowo, niektóre polisy mogą wykluczać wypłatę odszkodowania za szkody powstałe podczas rajdów lub wyścigów, jeśli nie ma specjalnej polisy na takie zdarzenia.

uzyskanie odszkodowania świadkowie Votum Odszkodowania

Co zrobić w przypadku odmowy?

Sprawdź uzasadnienie decyzji o odmowie

Ubezpieczyciel jest zobowiązany do pisemnego uzasadnienia stanowiska. Zapoznaj się z uzasadnieniem, aby zrozumieć przyczyny odmowy wypłaty świadczeń.

Skompletuj brakującą dokumentację

Jeśli odmowa towarzystwa ubezpieczeniowego spowodowana była brakami dokumentów, postaraj się je uzupełnić.

Rozważ skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika

Ekspert, który specjalizuje się w dochodzeniu świadczeń na rzecz osób poszkodowanych, ma duże doświadczenie. Wsparcie pełnomocnika okazać się może kluczowe w skutecznym dochodzeniu odszkodowania. Taką pomoc od ponad 19 lat oferuje Votum Odszkodowania.

Postępowanie sądowe

Zdarzają się sytuację, gdzie mimo przedłożenia dokumentów i podniesienia argumentów, zakład ubezpieczeń podtrzymuje stanowisko o odmowie wypłaty odszkodowania. Możesz rozważyć skierowanie sprawy do sądu, aby dochodzić swoich praw. Postępowanie sądowe może być długotrwałe i kosztowne, dlatego warto zastanowić się nad wszystkimi dostępnymi możliwościami.

Termin na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela

Standardowy okres na złożenie odwołania od odmownej decyzji ubezpieczyciela wynosi 3 lata, ale gdy szkoda powstała w wyniku popełnionego przez sprawcę przestępstwa okres ten wynosi nawet 20 lat.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia, które zapewni odszkodowanie po wypadku.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania – podsumowanie

Odmowa wypłaty odszkodowania z OC sprawcy nie musi oznaczać końca drogi dla poszkodowanego. Ważne jest, aby nie przyjmować odmowy, lecz aktywnie szukać rozwiązania, które może pomóc w dochodzeniu świadczeń. W wielu przypadkach kluczowe okazuje się skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej oraz wytrwałość w dążeniu do uzyskania odszkodowania. Skontaktuj się z Votum Odszkodowania, a bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)