Przyczynienie się do wypadku a odszkodowanie

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny nie zawsze musi być wypłacone w pełnej wysokości. Przyczynienie się do wypadku a odszkodowanie? Otrzymując decyzje ubezpieczyciela możemy się zdziwić, że zakład ubezpieczeń pomniejsza przyznane nam odszkodowanie o pewien procent stosując tzw. przyczynienie. W praktyce wgląda to tak, że otrzymujemy dużo mniejsze odszkodowanie niż te na które liczyliśmy. Zatem czy zakład ubezpieczeń ma prawo pomniejszyć moje odszkodowanie za wypadek komunikacyjny? A jeżeli tak, to w jakim przypadku? Czy jednak decyzja ubezpieczyciela jest zgodna z prawem?

Przyczynienie poszkodowanego do wypadku

Zgodnie z brzemieniem art. 362 KC jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Zatem jeżeli przenieś treść tego artykuł na wypadki komunikacyjne mamy kilka sytuacji kiedy zakładu ubezpieczeń będzie miał prawo pomniejszyć nasze odszkodowanie.

Pomniejszone odszkodowanie - przyczynienie

Zgłaszając szkodę do zakładu ubezpieczeń towarzystwo zapyta nas, czy podróżując pojazdem mieliśmy zapięty pas bezpieczeństwa. Bowiem zgodnie z art. 39 Prawa o ruchu drogowym kierujący oraz każda osoba przewożona jest zobowiązana korzystać z pasów podczas jazdy. Jeżeli w czasie poprzedzającym wypadek okaże się jednak, że pasy bezpieczeństwa nie były zapięte musimy liczyć się z pomniejszeniem odszkodowania o określony procent. Towarzystwa ubezpieczeń uzasadniają swoje stanowisko tym, iż zakres obrażeń ciała oraz skutki wypadku przy niezapiętych pasach są znacznie większe, niż sytuacji gdyby pasy bezpieczeństwa były zapięte. Przykładem może być sytuacja, gdzie na skutek braku pasów dochodzi do wyrzucenia poszkodowanego na zewnątrz pojazdu co skutkuje znacznie większym zakresem obrażeń bądź nawet śmiercią poszkodowanego. W tym przypadku decyzja ubezpieczyciela o zastosowaniu przyczynienia będzie w pełni prawidłowa.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

W drugiej kolejności po zgłoszeniu szkody zakład ubezpieczeń sprawdzi kierującego z którym podróżowaliśmy. Towarzystwo będzie ciekawe czy kierujący posiada uprawnienia do kierowania pojazdem oraz czy nie był pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Jeżeli zostanie ustalone, że kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania, bądź był nietrzeźwy ubezpieczyciel ma prawo zastosować przyczynienie – pomniejszyć odszkodowanie. Warto dodać, iż tylko świadoma jazda z osobą nietrzeźwą bądź bez uprawnień daje prawo ubezpieczycielowi stosować przyczynienie. Na przykład jazda taksówka z kierowcą pod wpływem alkoholu, gdzie przed wsiadaniem nie jesteśmy w stanie sprawdzić trzeźwość kierowcy nie uprawnia towarzystwo do pomniejszenia odszkodowania. Podwózka autostopowicza przez kierowcę bez prawa jazdy również nie pozwała towarzystwu na stosowanie przyczynienie, gdyż poszkodowany wsiadając do takiego pojazdu nie był świadomy braku uprawnień.

Kiedy nie otrzymam odszkodowania?

Opisane powyżej sytuacje dotyczą świadomego zawinienia pasażera. Te sytuację dają możliwość ubezpieczycielowi do stosowania przyczynienia przy wypłacie odszkodowania. Jednak również poszkodowany na skutek wypadku pieszy bądź rowerzysta może nie otrzymać 100% odszkodowania. Sytuacja taka ma miejsce, gdy w prowadzonym postępowaniu karnym ustalono, że pomimo zawinionego zachowania kierowcy poszkodowany również przyczynił się wypadku. Najczęściej okoliczność przyczynienia poszkodowanego wynika ze sporządzonej opinii biegłego z rekonstrukcji wypadku, gdzie biegły wyraźnie wskazuje, że nieprawidłowe zachowanie poszkodowanego ma związek z zaistnieniem wypadku. Najczęstszymi przyczynami przyczynienia może być np. jazda na rowerze po zmroku bez oświetlenia, nie ustąpienie pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdu, przechodzenie w miejscu niedozwolonym oraz alkohol w organizmie poszkodowanego.

Zatem jak wynika z treści powyższego nie zawsze możemy liczyć pełne odszkodowanie. Przy każdym zgłoszeniu szkody zakład ubezpieczeń będzie sprawdzał czy ma prawo zastosować przyczynienie oraz ograniczyć wypłatę odszkodowania. Stosowanie pomniejszenia odszkodowania jest całkiem legalne ale za każdym razem wymaga indywidualnej oraz szczegółowej analizy okoliczności wypadku. Rekomendujemy zatem jeżeli nie mamy pewności czy zabieg towarzystwa jest uzasadniony skonsultować sprawę z ekspertem w tej dziedzinie.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)