Przyczyny wypadków z udziałem rowerzystów

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Niestety wraz ze wzrostem liczby rowerzystów wzrasta liczba wypadków z udziałem osób poruszających się na rowerze. Według raportu opublikowanego przez Komendę Główną Policji w roku 2020 miało miejsce 3768 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Śmierć poniosło w nich 249 rowerzystów, 3403 osoby zostały ranne. Zwiększająca się długość ścieżek rowerowych powoduje, że zwłaszcza w okresie letnim, coraz więcej osób wybiera rower jako codzienny środek transportu. Jazda na rowerze stanowi również sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Jakie są przyczyny wypadków z udziałem rowerzystów?

Przyczyny wypadków  z udziałem rowerzystów

Najczęstsze przyczyny wypadków, w których został poszkodowany rowerzysta, jest nieudzielenie mu pierwszeństwa przejazdu przez kierującego samochodem (1236 wypadków, 30 ofiar śmiertelnych, 1207 rannych). Na kolejnych miejscach wśród najczęstszych przyczyn uplasowało się nieprawidłowe wyprzedzanie rowerzysty (278 wypadków, 41 ofiar śmiertelnych 239 rannych), nieprawidłowe przejeżdżanie drogi dla rowerów (204 wypadki, 4 ofiar śmiertelnych, 201 rannych).

Wysoka śmiertelność wypadków z udziałem rowerzystów

Należy zwrócić uwagę na znaczną dysproporcję liczby zgonów w stosunku do liczby zdarzeń pomiędzy terenami zabudowanymi a niezabudowanymi. Mimo, tego że rowerzyści w terenie niezabudowanym uczestniczyli w 536 wypadkach, a w obszarze zabudowanym. Z udziałem rowerzystów, zdarzyło się aż 3232 wypadków, to w terenie zabudowanym zginęły 144 osoby, rannych zostało 2974 osób, natomiast w terenie niezabudowanym zginęło 105 osób i rannych zostały 429 osoby. 

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Oznacza, to że ok. 20% wypadków z udziałem rowerzystów w terenie niezabudowanym kończy się ich śmiercią. W terenach niezabudowanych współczynnik ten wynosi ok 4 %. Jest to konsekwencją tego, że poza terenem zabudowanym samochody rozwijają większe prędkości. W przeciwieństwie do kierującego samochodem, rowerzysta nie jest chroniony pasami, poduszkami powietrznymi i samą karoserią.

 

  • Wypadki z udziałem rowerzystów
  • Wypadek

Niepokojące statystyki wypadków rowerzystów

Rowerzyści w 2020 spowodowali 1396 wypadków. Zginęło w nich 111 osób, 1331 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez rowerzystów było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, które doprowadziło do 464 wypadków (44 ofiary 428 rannych). Najwięcej wypadków spowodowali rowerzyści powyżej 60 roku życia (379 wypadków, 61 ofiar śmiertelnych 327 rannych, natomiast nieletni rowerzyści w wieku 7-17 lat spowodowali 255 wypadków ( 5 ofiar, 258 rannych).

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jak informuje Ekspert z GK Votum Przede wszystkim, to sami rowerzyści są odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo. Podstawową kwestią jest dobra znajomość i stosowanie przepisów ruchu drogowego. Równie ważna jest czujność oraz ograniczone zaufanie wobec innych uczestników ruchu.  Rowerem należy poruszać się po wytyczonych ścieżkach lub w przypadku ich braku prawą stroną jezdni.

 

 Powinniśmy pamiętać aby jechać możliwie blisko  krawędzi drogi – gdy nie ma możliwości, by poruszać się poboczem. Z chodnika można korzystać tylko, gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają na jazdę po ulicy. Należy pamiętać, że przekraczając przejście dla pieszych, gdy nie ma na nim wyznaczonej ścieżki dla rowerów, należy zejść z pojazdu i przeprowadzić go po przejściu. Obowiązkowe jest oświetlenie roweru, bowiem Zgodnie z Kodeksem Ruchu Drogowego każdy rower powinien być wyposażony w światła przednie – białe lub żółte ciągłe oraz tylne: odblaskowe (nie może mieć kształtu trójkąta) i światło pozycyjne (może być migające).

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)