Wygrane Kancelarii z GK Votum – Czerwiec

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Przedstawiamy nasze wygrane. W czerwcu 2021 roku dzięki poczynaniom Kancelarii GK Votum reprezentującej klientów w sprawach odszkodowawczych zapadło 105 wyroków zasądzających. W toku postępowania sądowego w czerwcu 2021 roku pozyskaliśmy dla osób Poszkodowanych kwotę 5 943 441 złotych. Najwyższa zasądzona kwota wyniosła 649 656 zł.

105 wygranych spraw

 • 50 wyroków w sprawach dotyczących wypadków komunikacyjnych ze skutkiem śmiertelnym;
 • 21 wyroków w sprawach dotyczących wypadków komunikacyjnych z obrażeniami ciała;
 • 2 wygrane w sprawach dotyczących wypadków komunikacyjnych z naruszeniem dobra osobistego;
 • 13 wyroków w sprawach dotyczących wypadków przy pracy ze skutkiem śmiertelnym;
 • 8 wyroków w sprawach dotyczących wypadków przy pracy ze skutkiem śmiertelnym;
 • 1 wyrok dotyczący wypadku w rolnictwie z obrażeniami ciała;
 • 6wyroków dotyczących wypadku w rolnictwie ze skutkiem śmiertelnym;
 • 1 wyrok dotyczący szkody innego typu szkody;
 • 2 wyroki dotyczące wypadków ze skutkiem śmiertelnym;
 • 1 wyrok dotyczący szkody w budynku;

Zadośćuczynienie dla rodziców poszkodowanego dziecka

Aktualnie w parlamencie procedowania jest nowelizacja Kodeksu Cywilnego, która przewiduje wprowadzenie  Art. 4462 k.c. zgodnie z którym, w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Prezydencki projekt ustawy

Projekt prezydencki jest odpowiedzią na głosy środowiska prawniczego i członków rodzin osób poszkodowanych. Osoby te od lat domagają się ochrony prawnej. Mimo braku do chwili obecnej jednoznacznego przepisu przyznającego prawo do zadośćuczynienia dla członków rodzin osób najciężej poszkodowanych Votum Odszkodowania i Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych A.Łebek i Wspólnicy Sp.k. od lat z powodzeniem walczy w sądach o przyznanie członkom rodzin osób poszkodowanych zadośćuczynienia na podstawie art. 448 k.c. w zw. z art. 23 k.c., który mówi o naruszeniu dóbr osobistych. W tym przypadku dobra osobistego, jakim jest więź z bliskimi i prawo do życia w pełnej rodzinie. Wielkim sukcesem w walce o to prawo jest zadośćuczynienie dla rodziców poszkodowanego dziecka od ubezpieczyciela sprawcy wypadku w kwotach po 150.000 zł wraz z odsetkami.

Okoliczności wypadku

Do wypadku doszło 14.11.2010r. w ten sposób, że kierujący samochodem osobowym zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych na widok wybiegającego psa,  rozpoczął gwałtowne hamowanie. W wyniku gwałtownego manewru utracił panowanie nad pojazdem i zjechał  na chodnik, na skutek czego uderzył pojazdem w wózek dziecięcy. Na skutek  uderzenia  dziecko wypadło, doznając bardzo poważnych obrażeń ciała.

Obrażenia ciała

Poszkodowane dziecko w wieku 3 miesięcy doznało urazu wielonarządowego:
 • złamania lewej kości ciemieniowej;
 • krwawienia podtwardówkowego;
 • stłuczenia lewej i prawej półkuli mózgu, obrzęku mózgu;
Obrażenia spowodowały powstanie wodogłowia oraz utratę wzroku w stopniu znacznym, co w efekcie spowodowało niepełnosprawność w stopniu znacznym.

Leczenie i rehabilitacja

Dziecko przeszło i przechodzi proces specjalistycznego  leczenia i  jest bardzo intensywnie rehabilitowane przez specjalistów. Dodatkowo rodzice codziennie wykonują z nim ćwiczenia oraz go pionizują. Niestety pomimo wielkiego wysiłku, współczesna medycyna nie daje możliwości, aby przywrócić, chociaż w minimalnym stopniu zdrowie dziecka. Z pewnością jest to ogromny ciężar psychiczny jak i fizyczny dla bliskich. Dziecko ma aktualnie skończone 10 lat. Zachowuje się jak niemowlę, potrafi jedynie złapać lekką zabawkę i nią pomachać. Wykazuje swoje zadowolenie poprzez uśmiech, a gdy odczuwa dyskomfort, to płacze lub jęczy. Nie reaguje na słowa, czy polecenia ojca i matki, jego czynności są mechaniczne, nieuświadamiane.

Uzasadnienie wysokości zadośćuczynienia dla rodziców poszkodowanego dziecka

Rodzice dziecka przed wypadkiem prowadzili aktywne życie osobiste i towarzyskie. Minęło już 10 lat jak zajmują się niepełnosprawnym dzieckiem, zapewniając mu opiekę i rehabilitację. W tym zakresie są zdani na siebie, nie mogą liczyć na pomoc rodziny. Bliscy boją się zajmować dzieckiem z powodu występujących u niego ataków padaczki czy omdleń . Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem angażuje cały czas jego rodziców, którzy nie mają swojego życia i podporządkowali je potrzebom syna. Bez przerwy każdego dnia muszą obserwować swoje dziecko, które nie ma szans na normalne życie. Niestety nigdy nie nawiążą z nim normalnego kontaktu i które zostanie na etapie rozwoju niemowlęcia.

Wyrok zasądzający

Sąd zasądzając dla rodziców kwoty po 150.000 zł  zadośćuczynienia z tytułu naruszenia dóbr osobistych. Wskazał, iż więź łącząca rodziców z ich synem  została zerwana , ponieważ jego stan po wypadku jest bardzo podobny do stanu wegetatywnego lub śpiączki, zaś emocjonalnie do utraty osoby najbliższej. Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku został utrzymany w mocy przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku, a dla rodziców dziecka ubezpieczyciel wypłacił w sumie ponad 400 tyś zł zadośćuczynienia, odsetek i kosztów procesu. Wyrok SO w Gdańsku z dnia 29.06.2020 r. Sygn.. akt I C 616/18 oraz wyrok SA w Gdańsku z dnia 07.06.2021 r. , sygn. akt I ACa 568/20

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

Zadbaj o siebie i bliskich

Skontaktuj się z nami, oddzwonimy do Ciebie.

  Udostępnij:

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  Poprzedni wpis
  Następny wpis

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)