Jeśli w wypadku komunikacyjnym odniosłeś poważne obrażenia ciała, masz prawo wystąpić do ubezpieczyciela o wypłatę zadośćuczynienia i odszkodowania. Możesz również żądać wypłaty świadczenia, jakim jest renta powypadkowa od Generali. Przysługuje ona osobom, które na skutek wypadku stały się całkowicie lub częściowo niezdolne do pracy bądź jeżeli zwiększyły się ich potrzeby.
Renta powypadkowa Generali
Jeśli sprawca wypadku posiadał ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w Towarzystwie Ubezpieczeń Generali, powinieneś zgłosić swoje roszczenia bezpośrednio do tego ubezpieczyciela. W tym celu należy zgromadzić dokumenty potwierdzające odpowiedzialność sprawcy za spowodowanie wypadku oraz udokumentować rozmiar szkody. Jeśli oczekujesz przyznania renty powypadkowej od Generali, powinieneś udowodnić, że na skutek wypadku ponosisz stratę w dochodach. Może być ona związana z utratą możliwości wykonywania pracy zarobkowej lub ze względu na stałe koszty leczenia i rehabilitacji.
Renta wyrównawcza Generali
Poszkodowany, który po wypadku nie jest w stanie pracować zawodowo i ponosi przez to stratę finansową, może oczekiwać przyznania renty, która tę stratę wyrówna. Ten rodzaj renty powypadkowej od Generali bywa określany jako renta wyrównawcza lub uzupełniająca.
W celu ustalenia należnego świadczenia z tego tytułu zastosowanie mają ogólne regulacje przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi osoba występująca z roszczeniem powinna zgromadzić i przedłożyć ubezpieczycielowi dokumentację potwierdzającą swoje roszczenie.
Do uzyskania renty wyrównawczej Generali konieczne będzie:
- dokumentacja medyczna z przebiegu leczenia po wypadku,
- dokumentacja z przebiegu zatrudnienia i dochodach przed wypadkiem,
- orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy wydane przez lekarzy orzeczników ZUS lub KRUS.
Renta odszkodowawcza Generali – jak ją obliczyć?
Renta wyrównawcza z założenia ma służyć wyrównaniu stałej straty w dochodach poszkodowanego. Dlatego też wylicza się ją jako różnicę pomiędzy wysokością dochodów, jakie mógłby uzyskiwać, gdyby nie doszło do wypadku, a wysokością świadczeń, jakie uzyskuje po wypadku. Istotna jest wysokość środków, jakie poszkodowany otrzymuje z tytułu renty z ZUS lub KRUS.
Chcąc uzyskać rentę powypadkową od Generali, powinieneś zgromadzić dokumenty potwierdzające twoje możliwości zarobkowe przed wypadkiem. Przydatne będą:
- świadectwa szkolne, dyplomy, certyfikaty potwierdzające posiadane kwalifikacje;
- zaświadczenia o ukończonych szkoleniach i kursach zawodowych;
- umowy o pracę, świadectwa pracy i wszelkie dokumentacja potwierdzająca przebieg zatrudnienia i kariery zawodowej przed wypadkiem;
- kopie rocznych rozliczeń podatkowych PIT lub zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające wysokość dochodu uzyskiwanego przed wypadkiem.
Dodatkowo przy ustalaniu wysokości należnej renty powypadkowej ubezpieczyciel Generali wymaga również:
- rocznych rozliczeń podatku za okres po wypadku;
- kopii wszystkich decyzji rentowych ZUS za okres objęty roszczeniem;
- potwierdzenia otrzymania na rachunek bankowy świadczeń, jakie uzyskałeś w okresie niezdolności do pracy;
- zaświadczenia z ZUS potwierdzającego wysokość wypłaconych świadczeń za okres objęty roszczeniem,
- pełnej dokumentacji medycznej z leczenia po wypadku, gdyż zaświadczenia o stanie zdrowia nie są w tym zakresie wystarczające.
Renta powypadkowa Generali a działalność gospodarcza przed wypadkiem
Dodatkowa dokumentacja będzie wymagana, jeśli przed wypadkiem prowadziłeś działalność gospodarczą. W takim przypadku powinieneś przedłożyć dokumentację księgową, w której ujmowane są zarówno przychody, jak i koszty tej działalności. By wyliczyć wysokość należnej renty, istotne będzie określenie dochodów uzyskiwanych przed wypadkiem na podstawie:
- ewidencji przychodów z działalności gospodarczej za okres przed i po wypadku;
- faktur wystawionych w ramach działalności;
- ewidencji środków trwałych i wyposażenia.
W zależności od rodzaju i specyfiki prowadzonej działalności istotne może być również:
- oświadczenie poszkodowanego i opis sposobu prowadzenia działalności;
- wskazanie, w jaki sposób pozyskiwał zlecenia i klientów;
- wszelkie inne istotne dane dotyczące prowadzonej firmy i uzyskiwanych z tego tytułu dochodów.
Renta z tytułu zwiększonych potrzeb
Jeśli poszkodowany w wypadku doznał poważnych obrażeń ciała, nie powrócił do pełnej sprawności i ponosi stałe wydatki na leczenie, może żądać odpowiedniej renty powypadkowej Generali z tego tytułu. Ten rodzaj renty określany jest jako renta na zwiększone potrzeby. Zaliczamy do nich m.in. koszty:
- opieki i pomocy ze strony innych osób,
- rehabilitacji,
- zakupu leków i środków opatrunkowych,
- płatnych wizyt lekarskich,
- specjalnej diety,
- dojazdów do placówek medycznych.
Warto pamiętać, że przyznanie renty z tytułu zwiększonych potrzeb od Generali nie jest uzależnione od tego, czy wydatki te faktycznie ponosisz. Konieczne jest udowodnienie, że określone zwiększone potrzeby istnieją i są one następstwem wypadku. Dlatego ważne jest gromadzenie dokumentacji medycznej na potwierdzenie stanu zdrowia w celu wykazania, że określone zwiększone potrzeby są konsekwencja wypadku. Istotne będą również zaświadczenia i opinie lekarskie potwierdzające zasadność określonych wydatków na koszty leczenia lub rehabilitacji.
Renta po wypadku od Generali – pomoc eksperta
W sprawach dotyczących ustalenia renty powypadkowej do Generali najważniejsze jest właściwe wyliczenie i udokumentowanie roszczenia. Warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który posiada doświadczenie w uzyskiwaniu tego rodzaju roszczeń. Eksperci Votum Odszkodowania S.A. wspierają poszkodowanych od wielu lat, skontaktuj się z nami.