Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy – co zrobić?

Sprawca wypadku odszkodowanie z OC
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Rozpoczynając dzień działamy według ściśle ułożonego schematu, dzięki czemu
mamy poczucie kontroli nad wszystkim. Zdarzają się jednak sytuacje kiedy jadąc samochodem jesteśmy spóźnieni, roztargnieni czy zmęczeni co może przyczynić się spowodowania kolizji drogowej i konieczności zmiany planów. Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy, co zrobić?

Sprawca wypadku odszkodowanie z OC

Oświadczenie sprawcy wypadku

W sytuacji gdy sprawca wypadku, kolizji przyznaje się  spowodowania zdarzenia, sprawa wydaje się być prosta. Należy wykonać kilka zdjęć uszkodzeń obu pojazdów oraz przygotować oświadczenie sprawcy zdarzenia. Oświadczenie powinno uwzględniać dane wszystkich uczestników, okoliczności zdarzenia. Bardzo ważne jest aby w oświadczeniu podać nazwę ubezpieczyciela udzielającego ochrony ubezpieczeniowej OC. Dysponując tak przygotowaną dokumentacją można zgłaszać szkodę do właściwego zakładu ubezpieczeń.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Sytuacja się komplikuje, gdy żaden z uczestników kolizji nie czuje się winnym jej
spowodowania lub podawane okoliczności odbiegają od zapamiętanych przez nas. W takiej sytuacji należy wezwać policję, której zadaniem będzie ustalenie odpowiedzialnego za spowodowanie kolizji.

Policja na miejscu wypadku

Policjanci dokonując oględzin miejsca zdarzenia, uszkodzeń pojazdów, przesłuchują uczestników jak i świadków zdarzenia. Wskazują sprawcę proponując jednocześnie rozstrzygnięcie. Zakładając, że sprawca wypadku ustalony przez Policę, poczuwa się do winy, postępowanie może zostać zakończone wystawieniem mandatu, zaś poszkodowany lub poszkodowani będą mogli zgłaszać roszczenia do ubezpieczyciela.

Nie rzadko dochodzi do sytuacji, gdy pomimo ustaleń Policji, sprawca nie zgadza się z nimi i odmawia uznania jego winy. W takich przypadkach sprawa kierowana jest do Sądu, który po rozpoznaniu zgromadzonego materiału, ewentualnego powołania biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych rozstrzyga o winie.

Mimo, iż sprawca nie został ustalony, szkodę należy niezwłocznie zgłosić do zakładu
ubezpieczeń. Ubezpieczyciel podejmuje działania w celu określenia wielkości szkody, jej
wyceny lub wzywa do uzupełnienia dokumentów warunkujących wydanie stanowiska. Wartym podkreślenia jest fakt, że zakład uzależnić może wydanie stanowiska do czasu zakończeniapostępowania karnego i ustalenia sprawcy zdarzenia.

Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)