Poszkodowany obywatel Ukrainy – odszkodowanie

odszkodowanie po wypadku dla Ukraińca

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Poszkodowany obywatel Ukrainy w Polsce na skutek wypadku komunikacyjnego posiada takie same roszczenia w stosunku do zakładu ubezpieczeń jak poszkodowany obywatel Polski.  Ukrainiec, który  ucierpiał w wypadku może dochodzić roszczeń które przysługują zgodnie z polskim Kodeksem Cywilnym. Zatem ma prawo do otrzymania zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę w związku z doznanymi obrażeniami na skutek wypadku.

Poszkodowany obywatel Ukrainy po wypadku

Odszkodowanie po wypadku dla obywatela Ukrainy przysługuje na takich samych zasadach. Ukrainiec, Ukrainka może dochodzić od ubezpieczyciela zwrotu wydatków poniesionych na:

  • leczenie,
  • rehabilitacje,
  •  zakup sprzętu medycznego,
  • wszelkie koszty związane z powrotem do zdrowia.

W sytuacji gdy obywatel Ukrainy stał się osobą niezdolną do pracy albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, w związku z tym może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Dlatego też zakres roszczeń poszkodowanego Ukraińca jest identyczny jak u poszkodowanego obywatela Polski.

  • Votum Odszkodowania S.A.
  • Obywatel Ukrainy odszkodowanie
  • Renta od ubezpieczyciela (PZU, Warta, Allianz, Link4, ErgoHestia, Interrisk itp.)

Poszkodowany obywatel Ukrainy -zadośćuczynienie

Podobnie wyglądają roszczenia rodziny ukraińskiej w sytuacji śmierci ich bliskiego na skutek wypadku komunikacyjnego w Polsce. Rodzina może domagać się zwrotu:

  • kosztów pogrzebu,
  • zadośćuczynienia w związku ze śmiercią osoby bliskiej,

Rodzina poszkodowanego ma również prawo do odszkodowania, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Dla małoletnich dzieci oraz małżonki można domagać się renty obliczonej stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

czytaj dalej

Kiedy poszkodowany Ukrainiec nie otrzyma odszkodowania ?

Zdarzają się przypadki, w których poszkodowany Ukrainiec czy jego rodzina nie otrzyma odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Są to sytuacje gdy pojazd, którym szkodę wyrządzono, nie był ubezpieczony albo sprawca wypadku pozostaje nieznany. Reasumując – gdy płatnikiem odszkodowania ma być Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ten odmówi wypłaty. 

Wynika to bezpośrednio z zapisu z art. 107 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz faktu, że Ukraina nie jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego, ani też pomiędzy Polską a Ukrainą nie zawarto porozumienia o wzajemnym uznawaniu roszczeń. Jednym wyjściem na drodze uzyskania odszkodowania jest skierowanie roszczeń bezpośrednio do sprawcy zdarzenia, co nie zawsze będzie skuteczne z uwagi na możliwą niewypłacalność osoby, która spowodowała wypadek.

Co w sytuacji gdy wypadek miał miejsce w Polsce a sprawcą wypadku jest kierowca na ukraińskiej rejestracji ?

W sytuacji spowodowania wypadku przez samochód ukraiński prawo właściwe w otrzymaniu odszkodowania określa Konwencja Haską z dnia 4 maja 1971 o prawie właściwym dla wypadków drogowych. Zgodnie konwencją prawem właściwym w otrzymaniu odszkodowania jest prawo gdzie nastąpił wypadek tj. polskie.

Ważne!

Pojazd na rejestracji ukraińskiej wjeżdżając na teren RP zawsze musi być ubezpieczony dlatego właściciel  pojazdu jest zobowiązany wykupić polisę  OC Zielona Karta albo ubezpieczenie graniczne ( kupione na granicy). A dlaczego? Dlatego ponieważ bez ubezpieczenia taki pojazd nie ma prawa na przekroczenie granicy RP.

Jednocześnie  jak zawsze są wyjątki od ogólnej zasady, które w bardzo dużym skrócie wskazują, że jeżeli w wypadku mamy wszystkie czynniki ukraińskie tj. sprawcę, samochód na rej. ukraińskiej  oraz poszkodowanego obywatela Ukrainy, to pomimo wypadku w Polsce w otrzymaniu odszkodowania będzie obowiązywać prawo ukraińskie.

Wnioskując jak wynika z powyższego w większości sytuacji dochodzenie odszkodowania dla poszkodowanego obywatela Ukrainy jest identyczne jak dla obywatela Polski. Zdarzają się wyjątki, które  wykluczają możliwości uzyskania odszkodowania. Ekspert Votum Odszkodowania S.A. informuje, że każdy wypadek należy badać oddzielnie, żeby nie przeoczyć szansy na odszkodowanie.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)