Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czym się zajmuje? UFG to instytucja która wypłaca odszkodowanie poszkodowanym w sytuacjach, gdy nie można wyegzekwować go od sprawcy wypadku. Zdarza się to kiedy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, pozostaje nieznany lub nie posiada obowiązkowego ubezpieczenie OC. Obowiązek zawarcia polisy dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czy dostanę odszkodowanie?

Działalności UFG reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Główne zadanie funduszu to wypłaty odszkodowań w szkodach na osobach spowodowanych przez
niezidentyfikowanych lub nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów oraz rolników. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pozyskuje środki na wypłatę świadczeń ze składek, które opłacają właściciele pojazdów.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży kare za brak OC

W przypadku braku ubezpieczenia obowiązkowego OC, UFG nakłada na nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów kary. Wysokość kary zależna jest od :

  • rodzaju pojazdu,
  • długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej,
  • wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

    Fundusz wypłaca poszkodowanym 100% odszkodowania tytułem szkód osobowych jak i majątkowych. Na sprawce natomiast nakładany jest regres ubezpieczeniowy, który polega na żądaniu zwrotu od sprawcy zdarzenia całości odszkodowania.
    Jeżeli chcemy uniknąć płacenia kary powinniśmy opłacać ubezpieczenie obowiązkowe.

Jak zgłosić szkodę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

UFG umożliwia na swojej stronie internetowej sprawdzenie OC pojazdu na dzień zdarzenia oraz dotychczasowy przebieg ubezpieczenia OC i AC. Obie opcje są bezpłatne. Jeśli sprawca nie posiada obowiązkowego OC lub jest niezidentyfikowany to szkodę można zgłosić za pośrednictwem dowolnego ubezpieczyciela ( np. PZU, Warta, Link4, Compensa, Allianz, ErgoHestia, . Postępowanie dotyczące zasadności roszczenia i wysokości odszkodowania przeprowadza ubezpieczyciel, który otrzymał zgłoszenie.

Towarzystwo ubezpieczeniowe wypełnione dokumenty przekazuje do UFG które podejmuje decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt sprawy. Jeśli jednak w tym czasie nie było możliwe ustalenie odpowiedzialności funduszu lub wysokości odszkodowania, decyzja powinna być wydana w ciągu 14 dni, licząc od dnia, kiedy było to możliwe. Bezsporna część odszkodowania powinna być wypłacona w czasie 30 dni.

Jeżeli sprawca zdarzenia nie posiada ważnej polisy OC to pamiętaj, że masz możliwość uzyskania odszkodowania. Proces dochodzenia roszczeń od sprawcy niezidentyfikowanego pojazdu lub sprawcy bez ważnej polisy OC może być dość trudny, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Wskazanie tematu rozmowy ułatwi nam przekazanie Twojej sprawy do dedykowanych ekspertów.
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)