Kiedy UFG wypłaci odszkodowanie?

Odszkodowanie UFG

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Jak uzyskać odszkodowanie, kiedy dojdzie do wypadku komunikacyjnego? Sprawca nie posiada ubezpieczenia OC lub co gorsze, uciekł z miejsca zdarzenia? Do kogo zwrócić się o pomoc? W takich sytuacjach z pomocą nadchodzi UFG. Poniżej znajdziesz odpowiedź na powyższe pytania.

Odszkodowanie - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Głównym zadaniem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest ochrona interesów poszkodowanych.Tym samym UFG zajmuje się wypłatą należnych świadczeń poszkodowanym w następujących przypadkach:

gdy pojazd sprawcy nie był objęty obowiązkowym ubezpieczeniem;
gdy sprawca uciekł lub zbiegł z miejsca wypadku i nie ustalono jego tożsamości;

Co ważne, również w przypadku ogłoszenia upadłości towarzystwa ubezpieczeń odpowiedzialnego za wypadek, można zwrócić się do UFG o wypłatę należnych świadczeń.

Sprawdź polisę OC - UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest także pomocny w zakresie identyfikacji danych OC pojazdu, ponieważ aktualnie nie ma obowiązku okazywania danych ubezpieczenia przez sprawcę zdarzenia.
Jeżeli znany jest wyłącznie numer rejestracyjny samochodu lub numer VIN to już w zupełności wystarcza, aby za pomocą odpowiedniego formularza, znajdującego się na stronie UFG, w prosty sposób zidentyfikować towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zawarto polisę OC na dzień zdarzenia.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Odszkodowanie z UFG - Jak zgłosić roszczenie?

Już wiemy, w jakich przypadkach otrzymamy odszkodowanie z Funduszu, ale jak zgłosić roszczenie?
UWAGA
: zgłoszenie szkody do UFG odbywa się tylko i wyłącznie za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, który zajmuje się sprzedażą ubezpieczenia OC. W sytuacji już dokonanego wyboru ubezpieczyciel ma obowiązek przyjąć takie zgłoszenie. Niestety, są przypadki, gdzie pomimo spełnionego jednego z powyższych warunków, UFG odmawia wypłaty należnych świadczeń.

Wypłata odszkodowania

Należy pamiętać, że odszkodowanie za szkody osobowe jest wypłacane w pełnej wysokości, jeśli rozstrój zdrowia osoby poszkodowanej trwał dłużej niż 14 dni. Natomiast odszkodowanie za szkody majątkowe jest wypłacane, jeśli obrażenia ciała powstałe w wyniku zdarzenia drogowego spowodowały rozstrój zdrowia poszkodowanego przez przynajmniej 14 dni.

Tak jak w przypadku innych ubezpieczycieli, zgodnie z obowiązującymi przepisami, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na wydanie stanowiska ma 30 dni. Fundusz jest zobowiązany, aby w ciągu 30 dni przekazać osobie poszkodowanej tą część świadczenia. Pieniądze wypłaci pod warunkiem, że odpowiedzialność nie budzi jakichkolwiek wątpliwości. W praktyce przeważnie wiążącym dla wypłaty świadczenia przez Fundusz okazuje się dokument kończący postępowanie karne np. postanowienie o umorzeniu śledztwa wobec niewykrycia sprawcy lub prawomocny wyrok skazujący.

Kara za brak OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może ukarać właściciela pojazdu, który nie ma wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Za brak OC ponad 14 dni trzeba ponieść karę finansową w wysokości 5.200 zł. Natomiast w przypadku bycia sprawcą zdarzenia jako właściciel auta bez ważnej polisy OC, UFG wypłaca należne odszkodowanie, a następnie domaga się od sprawcy zwrotu pełnej kwoty. Niestety w zależności od skutków zdarzenia kwoty te mogą być bardzo duże.

Jak uzyskać odszkodowanie, kiedy dojdzie do wypadku komunikacyjnego? Warto jest skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, którego doświadczenie pozwoli na uzyskanie odpowiedniego odszkodowania. Doświadczenie pełnomocnika będzie szczególnie istotne gdy sprawca nie posiada ubezpieczenia OC lub co gorsze, uciekł z miejsca zdarzenia.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na przetwarzanie danych i przesłanie na podany adres e-mail oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności
na przetwarzanie danych na kontakt telefoniczny, w tym SMS z ofertą Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)