Odszkodowanie za pożar w budynku

odszkodowanie za pożar

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody powstałe w budynku, który uległ spaleniu? Według statystyk co roku na terenie Polski wybucha około 120 tysięcy pożarów, jedna trzecia z tej liczby dotyczy pożarów budynków. Powyższe dane uzmysławiają jak duża jest skala tego problemu. Co niemniej istotne średnie coroczne straty w związku z pożarem sięgają corocznie około 1,3 miliarda złotych. 

Odszkodowanie za pożar budynku

Przez działania przed zdarzeniem należy rozumieć szereg czynności do jakich w świetle obowiązujących przepisów prawa budowlanego zobowiązany jest właściciel budynku. Działania te mają na celu utrzymanie nieruchomości stanie technicznym umożliwiającym jej bezpieczną eksploatację. Jak podaje ekspert Votum Odszkodowania S.A. Właściciel budynku ma obowiązek terminowo wykonywać przegląd stanu technicznego instalacji elektrycznej oraz instalacji kominowej. W jego obowiązku leży również terminowe czyszczenie komina, potwierdzone sporządzonym przez kominiarza protokołem. Istotnym podkreślenia jest fakt, iż brak któregoś z powyższych dokumentów może skutkować odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.

  • Votum Odszkodowania S.A.
  • Odszkodowanie za pożar
odszkodowanie za pożar

Czy dostanę odszkodowanie za pożar budynku jak mam ubezpieczenie?

Kolejną czynnością zabezpieczającą właściciela nieruchomości przed skutkami pożaru jest zawarcie umowy ubezpieczenia. Ważne jest, aby  suma ubezpieczenia realnie odzwierciedlała wartość samego budynku jak i znajdującego się w nim mienia ruchomego. Mienie ruchome objęte jest w ramach polisy odrębną sumą ubezpieczenia. Dlatego też przy zawieraniu umowy ubezpieczenia nie warto z pozornej oszczędności zaniżać wartości majątku, pamiętając że w przypadku pożaru suma ubezpieczenia może pokryć jedynie część koszów odbudowy.

Teraz BEZPŁATNIE przeanalizujemy Twoją sprawę – dzięki nam dowiesz się czy możesz otrzymać  więcej pieniędzy po wypadku.

Sprawdź! Z nami to proste!

czytaj dalej

Warto również zadbać o zabezpieczenie wszelkich rachunków oraz faktur z zakresu wykonywanych remontów nieruchomości oraz dowodów potwierdzających zakup kosztownego wyposażenia budynku (np. sprzętu AGD, RTV, mebli). Powyższe dokumenty pozwolą na szybkie i precyzyjne oszacowanie strat.

Jak uzyskać odszkodowanie za pożar?

Działania jakie powinien podjąć właściciel budynku, który uległ już spaleniu powinny obejmować przede wszystkim zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Zaznaczyć należy iż czas ma tu kluczową rolę. W ciągu kilku dni od dnia zgłoszenia szkody wyznaczony przez ubezpieczyciela rzeczoznawca powinien dokonać oględzin miejsca zdarzenia, wykonując pełną dokumentację zdjęciową zarówno zniszczonej nieruchomości jak i jej wyposażenia. Warto aby właściciel spalonego budynku wstrzymał się z uprzątnięciem nieruchomości oraz pracami remontowymi do czasu wizyty rzeczoznawcy(o ile nie będzie to skutkowało zwiększeniem rozmiarów szkody). Jeszcze przed wizytą pracownika zakładu ubezpieczeń należy wykonać dokładną dokumentację zdjęciową potwierdzającą straty.        —->

 

Dokumentacja będzie istotnym materiałem dowodowym podczas postępowania przed ubezpieczycielem. Pamiętać również należy o rzetelnym udokumentowaniu prowadzonych prac z zakresu odbudowy nieruchomości – wszelkie wydatki z tego zakresu powinny być potwierdzone rachunkami dotyczącymi zakupu materiałów budowlanych oraz koszty firmy dokonującej dobudowy lub remontu. Wykonawca remontu w celu udokumentowania zakresu prac powinien również przekazać właścicielowi nieruchomości szczegółowy kosztorys uwzględniający koszty materiałów, zakres wykonanych prac (w tym ilość godzin i stawki za roboczogodzinę).

Warto rozważyć przekazane sprawy profesjonalnemu pełnomocnikowi, którego działania przyspieszą wypłatę odszkodowania, a także zweryfikują prawidłowość prowadzonego przez ubezpieczyciela postępowania, zarówno pod kątem przyjęcia odpowiedzialności jak również co do wypłaconej kwoty odszkodowania.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na przetwarzanie danych i przesłanie na podany adres e-mail oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności
na przetwarzanie danych na kontakt telefoniczny, w tym SMS z ofertą Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)