FAQs

FAQ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o odszkodowaniach

Zastanawiasz się, co zrobić aby otrzymać należne Ci odszkodowanie? Nasi eksperci odpowiadają na pytania, które zadaje sobie wiele osób poszkodowanych w wypadkach.

Odszkodowanie to jedno ze świadczeń, o które może ubiegać się osoba, która ucierpiała w wypadku. Pojęcie to jest bardzo szerokie, choć zwykle powiązane przede wszystkim z naprawieniem uszczerbku majątkowego.
W większości przypadków poszkodowany ma 3 lata od momentu wypadku, aby złożyć wniosek do ubezpieczyciela. Jednak jeżeli do wypadku doszło na skutek przestępstwa czyli sprawca został skazany wyrokiem karnym czas ten wydłuża się do 20 lat.
Można ją zdefiniować jako uszczerbek. Ma charakter majątkowy – w przypadku gdy zostają naruszone dobra lub interesy majątkowe osoby poszkodowanej lub niemajątkowy jeśli ucierpiało jej zdrowie.
Odszkodowanie należy się rolnikowi będącemu właścicielem gospodarstwa, a także każdej osobie, która znajdowała się na jego terenie i została poszkodowana. Należy przy tym pamiętać o terminach przedawnienia - 3 lata od momentu zdarzenia i 20 lat jeśli wypadek był skutkiem przestępstwa. Dotyczy to zarówno uszkodzenia ciała, jak i mienia.
Wiele osób nie ma świadomości jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku w pracy i z jakich źródeł może otrzymać wypłatę, a są to: świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, za które składki odprowadza pracodawca do ZUS-u; odszkodowanie od pracodawcy lub jego ubezpieczyciela, jeżeli pracodawca wykupił polisę OC oraz odszkodowanie z prywatnej lub grupowej polisy NNW.
Jeżeli nie można ustalić sprawcy wypadku, bo ten uciekł z miejsca zdarzenia lub nie posiada ważnego ubezpieczenia odpowiedzialność cywilnej (OC) odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Zadośćuczynienie to świadczenie przysługujące w przypadku szkód o charakterze niemajątkowym. Ma szczególne znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do najtragiczniejszych wypadków. Jego podstawową rolą jest naprawienie krzywdy. Ponadto ma za zadanie złagodzić cierpienia fizyczne i psychiczne osoby poszkodowanej.
Specjalista odszkodowawczy przede wszystkim może pomóc w analizie sprawy i skompletowaniu dokumentacji. Określi także, jakie świadczenia i w jakiej wysokości należą się osobie poszkodowanej w wypadku, a w kolejnym etapie wystąpi z wnioskiem do ubezpieczyciela. Ekspert zadba także o to, aby poszkodowany otrzymał wszystkie należne mu świadczenia, takie jak odszkodowanie, zadośćuczynienie czy renta po wypadku.
Początkowo ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub zaniżyć jego wysokość. W takiej sytuacji należy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Należy przy tym pamiętać, że każda reklamacja musi zostać przez niego rozpatrzona.
Świadczenia rentowe przysługują osobie, która na skutek wypadku doznała obrażeń ciała i jednocześnie utraciła całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej (renta z tytułu niezdolności do pracy) lub jeżeli zwiększyły się jej potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość (renta z tytułu zwiększonych potrzeb).
Odszkodowanie za wypadek śmiertelny mogą otrzymać najbliżsi zmarłej osoby. Jednak, aby do tego doszło musi zostać spełnione kilka warunków:
do śmierci doszło w wyniku wypadku lub innego czynu niedozwolonego; zmarły nie był sprawcą wypadku; od zdarzenia nie minęły 3 lata lub 20 lat, jeżeli do wypadku doszło na skutek popełnienia przestępstwa.
Najczęściej o zadośćuczynienie po wypadku stara się rodzina zmarłego – małżonek i dzieci, a w niektórych przypadkach także rodzice, rodzeństwo czy nawet dziadkowie. Ponadto zadośćuczynienie mogą otrzymać również nieformalni partnerzy oraz inne osoby, które pozostawały ze zmarłym w bliskich stosunkach.
5/5

Nie jesteś pewien, czy możesz otrzymać odszkodowanie?

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z Nami, a bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy, czy możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami

    At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

    Melbourne, Australia
    (Sat - Thursday)
    (10am - 05 pm)