Wygrane odszkodowania VOTUM w lutym 2023 r.

wygrane odszkodowania Kancelarii Votum

Odszkodowania na kwotę 2 699 880 zł wywalczyła Kancelaria z Grupy Kapitałowej Votum S.A. w lutym 2023 roku. W sądach I i II Instancji zapadło 58 wyroków, które odmieniły życie wielu rodzin. A tak prezentują się szczegółowo nasze wygrane:

  • 25 wyroków: wypadek komunikacyjny ze skutkiem śmiertelnym
  • 21 wyroków:  wypadek komunikacyjny z obrażeniami ciała
  • 1 wyrok: wypadek komunikacyjny – naruszenie dobra osobistego
  • 3 wyroków: wypadek przy pracy ze skutkiem śmiertelnym
  • 6 wyroków: wypadek przy pracy z obrażeniami ciała
  • 1 wyrok: wypadek w rolnictwie z obrażeniami ciała
  • 1 wyrok: inny typ szkody
wygrane wyroki odszkodowania Kancelaria GK Votum

Jeśli chcesz, żeby nasi specjaliści bezpłatnie przeanalizowali Twoją sprawę, wypełnij formularz. Co ważne, odszkodowanie możesz uzyskać nawet do 20 lat od wypadku.

Czy po śmierci konkubenta należy się zadośćuczynienie?

Sprawiedliwy wyrok dla narzeczonej ofiary wypadku i jej syna

Jedna z naszych wygranych spraw dotyczyła zadośćuczynienia dla narzeczonej ofiary wypadku samochodowego oraz jej syna, który nie był biologicznym dzieckiem zmarłego. Początkowo ubezpieczyciel odmówił zapłaty odszkodowania. Rodzina jednak uważała, że powinna walczyć o swoje prawa. Czy miała rację? Czy osobom niespokrewnionym ze zmarłym należy się odszkodowanie?

Śmiertelny wypadek samochodowy pod Toruniem

Jak uzyskać odszkodowanie dla rodziny?
Śmiertelny wypadek samochodowy

Okoliczności sprawy

2 listopada 2019 r. doszło do wypadku komunikacyjnego. Kierowca Toyoty Yaris nie zachował szczególnej ostrożności. Nie zastosował się do znaku STOP i nie udzielił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi marki BMW. W konsekwencji śmierć poniósł 45-letni kierowca BMW.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy wypadku samochodowego

Rodziną mężczyzny zmarłego w wyniku wypadku była jego narzeczona oraz jej 15-syn. Głębokie więzi łączyły ich na dwa lata przed tragicznym zdarzeniem drogowym. Kobieta i jej syn zgłosili roszczenia o zapłatę zadośćuczynienia do ubezpieczyciela pojazdu sprawcy wypadku – Balcia Insurance SE Oddział w Polsce. Ubezpieczyciel odmówił zapłaty. Jako powód podał brak powinowactwa oraz pokrewieństwa. Według towarzystwa ubezpieczeniowego konkubina oraz jej syn nie są osobami najbliższymi dla zmarłego.

Zadośćuczynienie dla narzeczonej po śmierci partnera

Jak uzyskać zadośćuczynienie od ubezpieczyciela?

Dla ubezpieczyciela nie miało znaczenia narzeczeństwo. Co więcej, towarzystwo ubezpieczeniowe nie wzięło także pod uwagę, że para planowała ślub. Związek miał niedługi staż, ale kobieta z mężczyzną funkcjonowali jak małżeństwo. Prowadzili wspólne gospodarstwo domowe. Razem opiekowali się synem powódki oraz córką zmarłego. Nie da się zaprzeczyć, że między konkubiną, jej synem a zmarłym istniała silna więź emocjonalna. Mężczyzna zapewniał poczucie bezpieczeństwa oraz wsparcie swojej konkubinie, a jej syna traktował jak własne dziecko. Śmiertelny wypadek ukochanej osoby odcisnął na psychice rodziny ofiary wypadku bolesne piętno. To, że formalnie nie występowały między nimi więzi powinowactwa, nie zmniejszyło ogromu tragedii, z jaką się musieli mierzyć.

Walka o sprawiedliwy wyrok

Powództwo przeciwko Balcia Insurance SE

Zrozpaczonych konkubinę i jej syna w opisanej sprawie reprezentowała Kancelaria z Grupy Kapitałowej Votum S.A. W imieniu powodów wniosła do sądu pozew przeciwko Balcia Insurance SE o zapłatę kwot w wysokości po 50 000 zł tytułem zadośćuczynienia na rzecz konkubiny i jej syna.

W sądzie pozwany ubezpieczyciel podtrzymywał stanowisko odnośnie braku pokrewieństwa, a także silnej i trwałej więzi między konkubiną, jej synem a zmarłym kierowcą. Towarzystwo ubezpieczeniowe kwestionowało również wysokość żądanej przez rodzinę kwoty zadośćuczynienia.

Odszkodowanie dla rodziny ofiary wypadku samochodowego - wygrana Kancelarii z GK Votum S.A.

Kancelaria z Grupy Kapitałowej Votum S.A. kompleksowo zajęła się sprawą. Przez całe postępowanie była merytorycznym wsparciem dla rodziny. Przesłuchania oraz specjalistyczne badania przeprowadzone przez biegłych udowodniły więź istniejącą między zmarłym a powodami. Darzyli się miłością i wsparciem, pomimo że żyli w nieformalnym związku. Brak pokrewieństwa nie zmniejszył cierpienia, które narzeczona zmarłego i jej syn wciąż odczuwają z powodu straty najbliższej osoby.

100 tysięcy zadośćuczynienia dla rodziny

Wyrok Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej

Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej wyrokiem z 30 września 2022 r. uznał powództwo za zasadne – uwzględnił je w całości. W konsekwencji zasądził kwoty 50 000 zł zadośćuczynienia dla narzeczonej zmarłego oraz 50 000 zł zadośćuczynienie dla jej syna.

Sąd podzielił stanowisko strony powodowej, że to nie długość ani kwestia sformalizowania związku czy istnienia pokrewieństwa między dzieckiem a zmarłym stanowi podstawę do uzyskania zadośćuczynienia, ale łączące te osoby więzi i wynikające z niej poczucie straty. Powódka była partnerką życiową zmarłego, para funkcjonowała jak małżeństwo, a jej syna ze zmarłym łączyła silna, emocjonalna relacja, podobna do tej, jaka występuje pomiędzy biologicznym ojcem a synem.

Strona pozwana nie składała apelacji od wyroku Sądu I instancji.

Pozew przeciwko Balcia Insurance SE o zapłatę kwot w wysokości  po 50 000 zł został złożony tytułem zadośćuczynienia z art. 446 § 4 k.c.

Wyrok Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej, Wydział I Cywilny, sygn. akt I C 1995/20.

Artykuł był pomocny? Prosimy, podziel się nim z innymi ⬇

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)