Ugoda czy proces sądowy? Zalety i wady ugody

podpisywanie ugody bank zalety i wady ugody

Zalety i wady ugody to temat, który często pojawia się w kontekście spraw odszkodowawczych. Dwoma najczęściej występującymi sposobami zakończenia sprawy odszkodowawczej są właśnie zawarcie ugody lub zakończenie sprawy prawomocnym wyrokiem sądowym. Wybór drogi zakończenia sprawy zależy od Poszkodowanego. Warto jednak w tym zakresie zasięgnąć opinii specjalisty. Dlaczego? Ponieważ decyzja może mieć bardzo duże znaczenie w kontekście całej sprawy oraz przyszłości Poszkodowanego.

Czym jest ugoda?

Ugoda to obustronne porozumienie pomiędzy Poszkodowanym a Podmiotem Zobowiązanym. Podmiot Zobowiązany obliguje się zapłacić określoną kwotę pieniężną w zamian za zrzeczenie się dalszych roszczeń z tytułu przedmiotowego wypadku.

Niewątpliwą zaletą ugody jest szybkość jej realizacji. Wypłata środków następuje zazwyczaj w terminie 14 dni od jej podpisania.

Z kolei proces sądowy jest procesem długotrwałym. Czas trwania procesu w zależności od obszaru, dla którego sąd jest organem właściwym dla rozpoznawania spraw, może wynieść około 2 lat.

Ze względu na wzajemne ustępstwa kwota dopłaty tytułem ugody jest zazwyczaj niższa niż kwota możliwa do uzyskania na drodze sądowej. Sprawnie działający pełnomocnik poprzez negocjacje jest w stanie zbliżyć się do kwot uzyskiwanych w procesie sądowym.

Mocne i słabe strony ugody – na co uważać?

Należy jednak pamiętać, że podpisanie ugody może wiązać się ze zrzeczeniem się wszelkich dalszych roszczeń dotyczących wypadku, co jest zdecydowaną wadą ugody. Oznacza to m.in.: zrzeczenie się:

  • możliwości uzyskania poniesionych w związku z wypadkiem kosztów (m.in. kosztów leczenia, opieki, przejazdów, itp.).
  • poniesionych strat (np. utraconych w wyniku wypadku dochodów czy zniszczonych w trakcie wypadku rzeczy).
  • roszczeń rentowych.
  • roszczeń związanych ze szkodą w pojeździe, którym podróżował Poszkodowany.

Na szczęście skuteczny pełnomocnik potrafi starannie dopracować szczegóły ugody. Dzięki temu w poszczególnych sytuacjach wyłączy pewne grupy roszczeń – chociażby roszczenia rentowe czy odszkodowania (np. zwroty kosztów za zaplanowane w przyszłości operacje).

Kiedy nie podpisywać ugody?

Ugody nie powinno podpisywać się w sytuacji, gdy stan zdrowia Poszkodowanego nie został ustabilizowany. To ważne, bo ugoda wyłącza możliwość dochodzenia dalszych roszczeń w sprawie.

Zaleca się, aby każda sprawa odszkodowawcza została przeanalizowana przez pełnomocnika przed podpisaniem ugody pod kątem treści porozumienia oraz kompletności roszczeń. Bardzo niepokojącą praktyką stosowaną przez niektóre towarzystwa ubezpieczeń jest załączanie do decyzji bezspornych druków ugody z niewielką dopłatą. Poszkodowany działający bez pełnomocnika często myśli, że to jest jedyny sposób zakończenia sprawy. Jednak podpisując taką ugodę pozbawia się możliwości kierowania dalszych roszczeń w sprawie.

Podsumowując, zalety i wady ugody trzeba zawsze indywidualnie przeanalizować w kontekście akt całej sprawy. To niezmiernie istotne w zakresie bezpieczeństwa prawnego osoby Poszkodowanej.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)