Choć pod koniec marca zima jak zwykle zaskoczyła drogowców (oraz nas), to powoli szykujemy się do startu sezonu motocyklowego. Perfekcyjnie przygotowany technicznie pojazd, stałe doskonalenie umiejętności kierowcy, zdrowy rozsądek na drodze oraz ograniczone zaufanie do innych użytkowników ruchu to klucz do pełnej frajdy i przede wszystkim bezpiecznej jazdy motocyklem. Co jednak zrobić, gdy zdarzy się wypadek motocyklowy, którego nie jesteśmy sprawcą? Oczywiste jest, że trzeba walczyć o odszkodowanie z OC, ale czy jest coś więcej, co przysługuje w takim przypadku? Jak starać się o zadośćuczynienie dla motocyklisty? Czy motocykliście należy się renta powypadkowa?
Zasady bezpiecznej jazdy motocyklem
Nie pozwól, by wypadek odebrał Ci możliwość czerpania radości z pasji, jaką jest jazda motocyklem. Przestrzegaj kilku zasad, a Twoje bezpieczeństwo wzrośnie:
- Nie oszczędzaj na akcesoriach. Dobrej jakości kask, kurtka, spodnie, buty oraz inne elementy wyposażenia motocyklisty ochronią ciało w sytuacji wypadku. Wybieraj ubrania z odblaskami, dzięki temu będziesz lepiej widoczny i zmniejszysz ryzyko wypadku drogowego.
- Weź sobie do serca zasadę, że jesteś niewidoczny dla innych użytkowników ruchu. Nawet gdy masz pierwszeństwo przejazdu, bacznie obserwuj otoczenie i patrz w lusterka. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
- Szczególnie skup się na drodze. W samochodzie nie musisz aż tak bardzo uważać, czy na jezdni nie ma rozsypanego piasku czy rozlanego paliwa. Na motocyklu – tak. To dla Ciebie dodatkowe zagrożenie.
- Miej w pamięci, że czasami trudno jest ocenić prędkość, z jaką porusza się motocyklista. Znajdą się tacy, którzy będą przekonani, że zdążą przejechać, zanim się do nich zbliżysz. To mylące. I bardzo niebezpieczne…
- Wiele wypadków zdarza się przy zakrętach w lewo. Bądź ostrożny, gdy taki manewr wykonujesz samodzielnie, ale także kiedy z lewoskrętu korzystają inni kierowcy.
Wypadki motocyklistów w 2022 r. – statystyki Policji
Jak co roku polska Policja przygotowała raport dotyczący wypadków drogowych. W 1827 z nich uczestniczyli motocykliści. To statystyka wyłącznie za 2022 rok:
- 1827 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów.
- 153 motocyklistów zginęło.
- 5 pasażerów poniosło śmierć.
- 1553 motocyklistów zostało rannych.
- 155 pasażerów doznało obrażeń ciała.

Najwięcej wypadków motocyklowych zdarzyło się w czerwcu, lipcu i sierpniu, co oczywiście wiąże się z wakacjami i ze szczytem sezonu motocyklowego. Co najczęściej było powodem wypadków z udziałem motocyklistów?:
- niedostosowanie prędkości do warunków drogowych (430 wypadków).
- nieprawidłowe wyprzedzanie (93 wypadki).
- niezachowanie bezpiecznej odległości (85 wypadków).
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (40 wypadków).
Najniebezpieczniejsze dla motocyklistów okazały się weekendy, a zwłaszcza niedziele. Nietrudno to wytłumaczyć – to dzień, gdy motocykliści mają czas na dłuższe wyprawy motocyklowe. Wtedy też najczęściej odbywają się zloty motocyklowe w Polsce.
Odszkodowanie dla motocyklisty
Choć w 2022 r. motocykliści uczestniczyli w mniejszej liczbie wypadków niż rok wcześniej, to i tak w konsekwencji zginęło ponad 150 motocyklistów, a rannych zostało przeszło 10 razy więcej kierowców jednośladów. Motocyklista, który jest ofiarą wypadku, może starać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Zdarza się, że ubezpieczyciel odmawia wypłaty świadczenia lub zdecydowanie je zaniża. Warto wiedzieć, że mamy prawo walczyć o przyznanie odpowiedniej sumy, która pozwoli na rekompensatę powstałych szkód. Jeżeli uważasz, że ubezpieczyciel niezasadnie odmówił wypłaty lub przyznał zbyt małą kwotę, należy napisać odwołanie od jego decyzji.

Co to jest zadośćuczynienie? Zadośćuczynienie dla motocyklisty
Zadośćuczynienie to jednorazowo wypłacane świadczenie finansowe. Jego zadaniem jest zrekompensowanie krzywd i cierpienia spowodowanych wypadkiem. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Jak wiadomo, wypadki motocyklowe są często bardzo poważne w skutkach. To wiele ludzkich dramatów, cierpień, łez. Nie wszyscy jednak wiedzą, że za takie niemajątkowe szkody należy się zadośćuczynienie dla motocyklisty. Aby je otrzymać, motocyklista nie może być sprawcą wypadku. Co istotne, w 2022 roku w ponad połowie zdarzeń do wypadków motocyklowych przyczynili się inni uczestnicy dróg, w przeważającej części kierujący samochodami osobowymi. Po tragicznych wypadkach, w których doszło do ciężkich obrażeń ciała, warto starać się o zadośćuczynienie dla motocyklisty. Poszkodowany może też zostać objęty wsparciem Fundacji Votum. Z kolei w sytuacji, gdy miała miejsce śmierć motocyklisty, rodzina ma prawo walczyć o zadośćuczynienie. Bliscy motocyklisty mają możliwość starać się również o zwrot kosztów pogrzebu.
Jak duże zadośćuczynienie dla motocyklisty?
Suma wypłaconego zadośćuczynienia dla motocyklisty lub jego rodziny każdorazowo jest wyliczana indywidualnie. To zależy od wielu czynników, m.in.:
- Jak duża jest skala doznanego bólu i cierpienia?
- Jaki został określony stopień uszczerbku na zdrowiu?
- Jakie ograniczenia wynikają z obrażeń ciała motocyklisty?
- Czy w konsekwencji wypadku motocyklowego:
– musiał zrezygnować z planów życiowych,
– stracił pracę,
– pogorszyło się jego zdrowie psychiczne,
– ma problemy rodzinne związane z doznanymi w wypadku obrażeniami ciała i powstałymi ograniczeniami itp.

Renta za wypadek motocyklowy
Jeśli motocyklista doznał poważnych obrażeń ciała, może starać się o wypłatę renty z tytułu zwiększonych potrzeb lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli po wypadku motocyklowym znalazłeś się w takiej sytuacji i nie wiesz, jak walczyć o swoje prawa, napisz do nas. Nasi specjaliści bezpłatnie przeanalizują dokumenty i pomogą załatwić wszystkie formalności. Zasadniczo renta jest wypłacana cyklicznie, np. co miesiąc lub co kwartał. Prawo dopuszcza również kapitalizację renty. W takich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaca świadczenie jednorazowo, przez co jego kwota bywa bardzo wysoka. W jednym z przypadków prowadzonych przez Kancelarię z GK Votum udało się uzyskać 1 150 000 zł skapitalizowanej renty dla motocyklisty. Wcześniej dzięki skutecznym działaniom naszych specjalistów mężczyzna otrzymał zwrot kosztów prywatnego leczenia oraz dojazdów do placówek medycznych.
Motocyklisto, znaj swoje prawa
W idealnym świecie nie istniałyby wypadki motocyklowe (i w ogóle żadne inne), ale jeśli już się przydarzą, warto wiedzieć, o jakie świadczenia można się ubiegać. Walka z ubezpieczycielem może być trudna i wyczerpująca, dlatego warto powierzyć ją profesjonalistom, którzy wiedzą, jakie działania podjąć, by wywalczyć dla swoich klientów należne im pieniądze.
Źródło dotyczące wypadków na drogach: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html