Wypadek autokarowy – odszkodowanie

Wypadek autokarowy odszkodowanie
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

Wypadek autokarowy, jakie mam prawa i jak uzyskać odszkodowanie po wypadku? Lato za oknem i ładna pogoda sprzyja licznym wyjazdom. Wraz z nadejściem wakacji coraz więcej osób planuje swoje wycieczki, rośnie również zainteresowanie tymi zorganizowanymi, które zapewniają dojazd do miejsca docelowego, przewodnika, wyżywienie oraz nocleg. Popularność takiej formy odpoczynku sprawia, że z roku na rok przybywa firm, które w swojej ofercie mają różnorodne wycieczki autokarowe, również za granicę. Ważne jednak by wybrać tę, która zapewni nam bezpieczne dotarcie do celu. 

Odszkodowanie za wypadek autokarowy - wpis do ewidencji

Ważną kwestią jest sam środek transportu, którym wybieramy się w podróż. W szczególności, czy posiada on aktualne badania techniczne, ważną polisę OC , czy jest dostosowany do odcinka drogi, który zamierzamy pokonać i czy został wyposażony w rozmaite udogodnienia, które mają nam z jednej strony zapewnić komfort podróżowania, a z drugiej bezpieczeństwo.

Ekspert Votum Odszkodowania S.A. radzi aby pamiętać przed podróżą upewnić się, czy kierowcy autokaru są osobami doświadczonymi, czy znają trasę, czy są w stanie zapewnić odpowiednie dyżury dostosowane do długości trasy. Nie każdy znakomity kierowca, który porusza się po polskich drogach będzie dysponował stosownymi kwalifikacjami do kierowania autokarem za granicą, szczególnie w górach na krętych drogach.

  • Wypadek autokarowy
  • Odszkodowanie
Wypadek autokarowy odszkodowanie

Wypadek autokaru - prawa poszkodowanych

Czasami jednak pomimo zachowania przez nas wszelkich środków ostrożności, nie jesteśmy w stanie uniknąć zagrożenia, które wiąże się z podróżowaniem autokarem. Na trasie może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji, skutkujących zaistnieniem wypadku komunikacyjnego. W takiej sytuacji osobom poszkodowanym, które podróżowały autokarem należy się wypłata odszkodowania. Odszkodowanie należy się również najbliższej rodzinie osób, które zmarły na skutek wypadku.

Wypadek autokarowy - kiedy zostanie wypłacone odszkodowanie?

Odpowiedzialności właściciela autokaru jest zaostrzona – jest to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że może ona zostać wyłączna tylko w ściśle określonych okolicznościach takich jak wyłączna wina osoby poszkodowanej, zaistnienie siły wyższej lub wyłączna wina osoby trzeciej, za którą posiadacz pojazdu nie ponosi odpowiedzialności.

Wypadek polskiego autokaru

W sytuacji gdy w wypadku uczestniczy tylko autokar polski, którego kierowca z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w drzewo, pasażerom pojazdu należy się odszkodowanie z polisy OC autokaru, którym podróżowali. Nawet jeśli do wypadku doszło za granicą, znajdzie tu zastosowanie prawo polskie, które wyraźnie przewiduje wypłatę:

  • zadośćuczynienia za doznane obrażenia ciała,
  • zwrot poniesionych kosztów leczenia i opieki,
  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,
  • odszkodowanie luz zwrot kosztów pogrzebu.

Jeżeli w wypadku brało udział więcej uczestników, każda taka sytuacja wymaga szczegółowej analizy i zapoznania się z przebiegiem postępowania karnego, może się bowiem okazać, że odpowiedzialność cywilna i konieczność naprawienia szkody będzie leżała po stronie zagranicznego podmiotu.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
na kontakt telefoniczny i e-mailowy w celu przedstawienia oferty Votum Odszkodowania S.A. zgodnie z Polityką prywatności.
Poprzedni wpis
Następny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)