Wypadek w pracy w stanie nietrzeźwości – czy pracownikowi może należeć się odszkodowanie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.
Często słyszymy o przypadkach wypadków w pracy, gdzie pracownik znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Takie zachowanie jest bezwzględnie niedozwolone i surowo karane. Czy jednak poszkodowany lub jego rodzina mogą uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie?
Odszkodowanie za wypadek w pracy w stanie nietrzeźwości
Procedury korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego określa ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1773 ze zm.). Według art. 21 ust. 2 tej ustawy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. Mamy tutaj na uwadze zwłaszcza takie świadczenia, jak:
- jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy.
- zasiłek chorobowy.
- świadczenie rehabilitacyjne.
Powyższe dotyczy wszystkich ubezpieczonych: pracownika, zleceniobiorcę, ale także osoby prowadzące działalność lub podlegające ubezpieczeniu wypadkowemu w ZUS.
Wypadek w pracy – oddalenie wypłaty świadczeń
Oddalenie wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego to nie tylko stwierdzenie nietrzeźwości ubezpieczonego w chwili wypadku. To także znaczne przyczynienie się pracownika do powstania wypadku przy pracy. Mogą mieć miejsce sytuacje, gdy ubezpieczony owszem był nietrzeźwy, ale nie przyczynił się do powstania wypadku. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 13 lipca 2011 r. (I UK 46/11). Stwierdził wówczas, że jeżeli pracownik wykonuje obowiązki pracownicze w stanie nietrzeźwości, to nie przysługują mu świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego tylko wówczas, gdy będąc nietrzeźwym, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.
Wypadek w pracy po alkoholu – podróż służbowa
Obecnie orzecznictwo sądowe wskazuje, że stan nietrzeźwości pracownika nie przesądza jednoznacznie o zerwaniu związku z pracą lub wykonywaniem zleconych zadań pracownikowi w trakcie podróży służbowej. Decydują o tym okoliczności konkretnej sprawy. Oznacza to, że wprowadzenie się przez pracownika w stan nietrzeźwości nie może być uznane za zerwanie przez niego związku z pracą. To wyłącza uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy w rozumieniu art. 3 ww. ustawy. Do zerwania tego związku nie dochodzi w sytuacji, gdy:
– nietrzeźwy pracownik nie mógł mieć wpływu na zajście wypadku.
– lub gdy zaistniała współprzyczyna wypadku wykazuje, że bez stanu nietrzeźwości pracownika i tak nie można było uniknąć wypadku.
O zerwaniu związku z pracą decydują także inne okoliczności, jak np.:
– brak gotowości pracownika do pracy oraz brak możliwości jej świadczenia.
– lub w sytuacji, gdy pracownik został odsunięty od pracy przez przełożonego.
Jeśli więc w chwili wypadku pracownik faktycznie świadczył pracę i wykonywał ją w sposób prawidłowy, a jego nietrzeźwość nie miała żadnego wpływu na jego zdolność do pracy, to brak jest podstaw do stwierdzenia, że nie pozostawał w dyspozycji pracodawcy i tym samym został zerwany związek z pracą. Natomiast zerwanie tego związku następuje wówczas, gdy pracownik spożywa alkohol zamiast wykonywania obowiązków pracowniczych.
– Ulega wypadkowi w czasie i miejscu pracy, której w ogóle nie świadczy.
– Uchylając się od jej wykonywania.
– Bezczynnie przebywając w miejscu pracy tylko w celu spożycia alkoholu.
– Po odsunięciu go od świadczenia pracy ze względu na stan nietrzeźwości.
Wypadek śmiertelny w pracy w stanie nietrzeźwości – odszkodowanie dla rodziny
Co ważne, jeśli ubezpieczony w stanie nietrzeźwości przyczynił się do wypadku przy pracy, nie ma to wpływu na uprawnienia członków jego rodziny w razie jego śmierci w wyniku tego wypadku. Nawet przy znacznym przyczynieniu się nietrzeźwego pracownika do wypadku członkowie jego rodziny zachowują prawo do świadczeń z ustawy wypadkowej. Oznacza to, że w razie śmierci nietrzeźwego pracownika wskutek wypadku przy pracy członkowie jego rodziny mogą skutecznie domagać się wypłaty jednorazowego odszkodowania.
W razie ustalenia, że poszkodowany w chwili wypadku był nietrzeźwy i przyczynił się znacząco do jego powstania, ZUS wydaje decyzję odmawiającą świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Od tej decyzji ubezpieczony (a w razie jego śmierci – uprawniony członek rodziny) może jednak złożyć odwołanie do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych sądu rejonowego właściwego dla jego miejsca zamieszkania. Dany sąd rozpatruje odwołanie w trybie procesu, w ramach którego stroną jest ubezpieczony i ZUS. Ubezpieczony może jak najbardziej przedstawić dowody, że nie był nietrzeźwy albo że nie przyczynił się w sposób znaczny do powstania wypadku. W tym zakresie może sądowi przedstawić wnioski dowodowe takie jak powołanie świadków czy biegłych.
Wypadek przy pracy – pomoc Votum Odszkodowania SA
Votum Odszkodowania SA to doświadczona firma specjalizująca się w uzyskiwaniu odszkodowań m.in. dla osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy oraz ich rodzin. Eksperci Votum Odszkodowania SA oferują wsparcie na każdym etapie procesu dochodzenia roszczeń. Dzięki doświadczeniu i wiedzy adwokatów, radców prawnych i doradców odszkodowawczych spółka skutecznie pomaga w uzyskaniu należnych świadczeń, takich jak: jednorazowe odszkodowania, renty powypadkowe, zwrot kosztów leczenia czy pogrzebu. Profesjonalne podejście oraz indywidualna opieka nad każdą sprawą zapewniają Klientom poczucie bezpieczeństwa i wsparcia w trudnych chwilach. Votum Odszkodowania SA dba o to, aby poszkodowani i ich rodziny otrzymali pełne rekompensaty za doznane straty i mogli skupić się na powrocie do normalnego życia.