Dzięki nowoczesnym telefonom mamy możliwość zrobienia zdjęć zawsze i wszędzie. Dokumentacja fotograficzna może okazać się szczególnie przydatna w sytuacji wypadku, kiedy to chcemy mieć dowód na przyczynę powstałych zniszczeń. Jednak jak najlepiej zrobić zdjęcia szkody, aby mieć dużą szansę na otrzymanie adekwatnego odszkodowania za poniesione straty i uniknąć błędów? Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę.
Zdjęcia szkody dla ubezpieczyciela – wskazówki
Aby zgłosić szkodę po wypadku, powinniśmy przygotować niezbędne dowody. Najłatwiejszą formą przekazania ich pełnomocnikowi lub ubezpieczycielowi jest zrobienie fotografii zniszczeniom i dokumentom, które jej dotyczą. Jak wykonać zdjęcia szkody tak, aby uzyskać odszkodowanie? Pamiętając o kilku zasadach, zwiększymy szanse na szybką likwidację szkody i wypłatę odszkodowania w krótszym terminie.
- Rób autentyczne zdjęcia, nie retuszuj ich.
- Wykonaj zdjęcia, które ukażą całościową sytuację, w jakiej doszło do szkody, np. cały pojazd biorący udział w wypadku.
- Zrób zdjęcia z bliska ukazujące uszkodzenia i detale (rysy, nr seryjny, Vin, tablice rejestracyjne).
- Wykonaj zdjęcia z różnych perspektyw – z przodu, z tyłu, z boku, z góry.
- Zadbaj o odpowiednie światło, dzięki któremu zniszczenia będą w pełni widoczne.
- Pamiętaj, żeby uwiecznić szkodę przed naprawą, wyrzuceniem uszkodzonego przedmiotu / sprzętu / ubrań.
- Jeśli robisz zdjęcia dokumentom – zadbaj, aby były umieszczone na płaskiej powierzchni, wyraźne i nie zawierały zbędnego tła.
Co jeszcze jest potrzebne do zgłoszenia szkody?
Wypadek komunikacyjny, przy pracy lub w gospodarstwie rolnym to złożona sytuacja. W zależności od rodzaju szkody należy ją odpowiednio udokumentować. Niezbędne jest stworzenie pisma zawierającego podstawowe informacje dotyczące zdarzenia. Powinniśmy poinformować ubezpieczyciela o:
- dacie i miejscu zdarzenia,
- danych osobowych uczestników,
- okolicznościach,
- numerach rejestracyjnych pojazdów lub numerze polisy.
Warto wskazać, czy na miejsce zdarzenia była wzywana policja i dołączyć dokumentację z akt prowadzonego postępowania karnego, jeśli takowe ma miejsce. Ważnym elementem jest informacja o naszych danych kontaktowych. Możliwość podjęcia rozmowy w przypadku ustalenia terminu komisji lekarskiej, wywiadu środowiskowego lub oględzin rzeczoznawcy ma duże znaczenie dla procesu likwidacji szkody.

Szkoda osobowa po wypadku – pomoc Votum Odszkodowania
Aby uzyskać należyte odszkodowanie za szkody osobowe powstałe na skutek wypadku, należy zadbać o dostarczenie poniższych dokumentów. Oczywiście, jeśli dotyczą Twojej sytuacji.
- Dokumentacja medyczna potwierdzająca przebieg leczenia i rehabilitacji.
- Rachunki, paragony w celu uzyskania zwrotu kosztów leczenia.
- Faktury w celu udokumentowania własności zniszczonych przedmiotów.
- Dokumentacja od pracodawcy potwierdzająca wysokość utraconego dochodu.
- Oświadczenie osoby sprawującej opiekę.
- Decyzja ZUS o przyznaniu renty.
- Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do pracy.
- Kopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydana przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
- Zaświadczenia z ZUS o kwotach wypłaconych świadczeń.
- Protokół ustalania okoliczności przyczyn wypadku przy pracy.
Pamiętaj, że w przypadku poważnych obrażeń ciała lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, możesz skorzystać z pomocy Votum Odszkodowania. Pełnomocnik zadba o formalności, takie jak terminy, wnioski i orzeczenia.
Wypadek ze skutkiem śmiertelnym – jakie dokumenty są potrzebne?
Zgłaszając szkodę będąca konsekwencją wypadku ze skutkiem śmiertelnym w celu uzyskania stosownego zadośćuczynienia, należy przygotować:
- Odpis skróconego aktu zgonu osoby zmarłej.
- Odpis skróconego aktu urodzenia, małżeństwa.
- Opis sytuacji życia rodzinnego, więzi z osobą zmarłą, wspomnień ze wspólnie spędzonych chwil, relacji, jakie panowały w rodzinie.
- Historię choroby z poradni psychologicznej / psychiatrycznej / od lekarza rodzinnego.
- Zdjęcia ze wspólnie spędzonych chwil (wycieczki, spotkania rodzinne itp.).
- Rachunki za koszty związane z wypadkiem, np. związane z: organizacją pogrzebu i stypy, zakupu odzieży dla osoby zmarłej, transportu zwłok, opłaty za cmentarz, zakup wieńców, kwiatów, wystawienie nagrobka itp.

Straty na mieniu w wyniku wypadku – nie tylko zdjęcia szkody
Udokumentowanie zniszczonych pojazdów, sprzętów czy innych części mienia nie sprowadza się tylko do zrobienia zdjęć szkody materialnej. Oto, co jeszcze warto przygotować:
- Faktury lub rachunki związane z zakupem przedmiotów i usług, które uległy uszkodzeniu.
- Faktury lub rachunki dotyczące naprawy zniszczonego mienia.
- Wyceny naprawy: od rzeczoznawcy lub serwisu.
- Filmy ukazujące szkody powstałe na skutek wypadku.
Chcesz uzyskać odszkodowanie za szkodę? Zadbaj o pełną dokumentację i zdjęcia szkody w dobrej jakości, a cały proces likwidacji przebiegnie sprawniej. Pamiętaj, że nieprawidłowo udokumentowana szkoda może stanowić przyczynę odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.
Jeśli szukasz pomocy w uzyskaniu świadczeń odszkodowawczych od ubezpieczyciela sprawcy wypadku, takich jak odszkodowanie, zadośćuczynienie czy renta, zgłoś się do Votum Odszkodowania. Mamy blisko dwudziestoletnie doświadczenie w pomocy poszkodowanym, również w podwyższaniu już otrzymanych środków.